Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že až přední světové armády získají hypersonické zbraně, bude mít Rusko už něco nového, vědci na tom pracují. (Foto: ilustrační, archiv)

Putin poukázal na to, že Rusko nemůže neznepokojovat situace ve světové strategické stabilitě a bezpečnosti.

„Tohle jsou jasné věci. V roce 2002, a Trump s tím nemá nic společného, vystoupily USA ze smlouvy o protiraketové obraně, která, chci to ještě jednou zdůraznit, byla základním pilířem celého systému světové strategické bezpečnosti, protože omezovala možnost vývoje protiraketové obrany obou států,“ řekl ruský prezident v interview pro televizi Al Arabiya, Sky Nеws Arabia a RT Arabic.

Podle Putina spočíval smysl v tom, že by žádná strana neměla iluze ohledně vítězství v jaderné válce.

 „Vystoupili z této smlouvy ve snaze si zajistit zjevnou strategickou převahu, a domnívali se, že budou mít tuto výhodu, kdežto Rusko ne. A proto bude velmi zranitelné, zatímco USA a jejich území získají tento úkryt v podobě systému protiraketové obrany,“ řekl prezident a dodal, že již tenkrát řekl americkým kolegům, že „nevíme, jak bude tento systém fungovat, a že za něj nehodláme utratit desítky miliard, ale že musíme dodržet strategickou rovnováhu“.

„Vyvinuli jsme také jinou zbraň, kterou zatím nemá nikdo na světě. Jsou to raketové systémy nikoli s balistickou, ale s plochou trajektorií. A s hypersonickou rychlostí. Hypersonické zbraně zatím také nikdo nemá. Ale je jasné, že se v předních armádách určitě objeví. Avšak my budeme v té době už mít něco jiného. Již vím, na čem pracují naši vědci, konstruktéři a inženýři,“ řekl Putin.

Přitom poznamenal, že to vedlo k určitým závodům ve zbrojení. „Je to bohužel fakt,“ dodal prezident.

Putin také připomněl, že USA vystoupily nedávno ze Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

„Je to rovněž podle mého názoru chybný krok, dalo by se to udělat jinak. Obavy USA mimochodem chápu. Stavím se k tomu s pochopením. Jiné země tyto zbraně vyvíjejí, kdežto Rusko a USA v tom samy sebe omezily. Jenže rušit smlouvu podle mne nebylo třeba. Byly možná jiné varianty vývoje situace,“ prohlásil Putin.

Dne 2. srpna byla zrušena platnost INF. Na začátku letošního roku oznámil Washington jednostranné vystoupení z této smlouvy, a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva tato obvinění popřela.

Na začátku července podepsal prezident Vladimir Putin novelu zákona o pozastavení platnosti smlouvy. Rusko nejednou učinilo prohlášení, že plní všechny body dané smlouvy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov říkal, že Moskva má velmi závažné otázky vůči Washingtonu ohledně plnění smlouvy samotnými Američany. Podle jeho názoru jsou americká obvinění z porušení INF nepodložená.

Zdroj: snews.com