Žádná podpora imigrace a tolerance k islamizaci Evropy, zrušení Lisabonské smlouvy a postupné rušení zbytečných byrokratických orgánů EU. Předseda české politické strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na své facebookove stránce prozradil, jakým směrem se bude ubírat jeho hnutí po volbách do Evropského parlamentu. (Foto: Facebook)

Výsledky voleb do Evropského parlamentu zatím nebyly oznámeny, ale Okamura již vytváří pozitivní předpovědi o perspektivách své strany, která je součástí evropské vlastenecké frakce Evropa národů a svobody (ENF).

V ENF je SPD spolu se stranami italského ministra vnitra Mattea Salviniho (Liga), francouzské političky Marine Le Penové (Národní sdružení) a nizozemského politika Geerta Wilderse (Strana pro svobodu), spolu s rakouskými Svobodnými a dalšími vlasteneckými parlamentními stranami.

„Podle průzkumů se pravděpodobně staneme druhou nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu a zastavíme tak škodlivé nařízení Evropské komise a diktát z Bruselu!“ píše politik.

Ve svém postu na sociální síti Okamura dále vyzval občany, aby využili poslední příležitosti a šli k volbám do Evropského parlamentu. Jeho strana slibuje zcela jinou formu interakce mezi evropskými zeměmi – bez spolupráce s elitami EU.

„Kandidujeme v těchto volbách, abychom zastavili diktát neomarxistických globalistů ovládajících současnou Evropskou unii. Ve spolupráci s vlasteneckými politickými stranami naší frakce jsme připraveni budovat novou formu spolupráce národních států Evropy. Spolupráci, která bude respektovat a chránit naši suverenitu, svobodu, kulturu a tradiční společenské hodnoty,“ sdělil poslanec.

Na konci svého příspěvku uvedl dva seznamy. První z nich se týká věcí, které strana nebude podporovat v novém Evropském parlamentu (k nim patří třeba přijetí eura v ČR, předávání další moci z úrovně států do rukou EU, podpora politických neziskových organizací) a druhý pak toho, co SPD bude v Evropském parlamentu prosazovat (právo občanů členských zemí rozhodovat v referendu o všech zásadních otázkách, včetně vystoupení z EU; zrušení Lisabonské smlouvy a novou spolupráci národních států na základě svobody a suverenity).

Reakce na Okamurův příspěvek, zveřejněný na jeho účtu, byly vesměs pozitivní. Lidé v komentářích psali, že již byli u voleb a mají tedy odvoleno.

V České republice dnes probíhal druhý den voleb do Evropského parlamentu, kterým na našem území hlasování ve volbách i skončilo. Volební místnosti byly otevřeny od 8 do 14 hodin. Uvádí se, že volební účast byla letos vyšší než před pěti lety.

V pátek již odvolili vrcholoví politici a předsedové parlamentních stran a hnutí. Mezi prvními voliči byli prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš, kteří k urnám přišli v doprovodu svých manželek – Ivany a Moniky.

V České republice o přízeň voličů usiluje celkem 39 stran, hnutí a koalic, jež nominovaly přes 840 kandidátů. Zvoleno však může být pouze 21 kandidátů.

V sobotu se rovněž volí na Slovensku, v Lotyšsku a na Maltě. Ve většině zemí EU hlasování skončí v neděli.