Jakékoli násilí ve Venezuele namířené proti americkým diplomatům, vůdci opozice Juanovi Guaidóvi nebo Národnímu shromáždění bude mít za následek „významnou reakci“ USA. V neděli to prohlásil John Bolton, americký poradce pro národní bezpečnost v Bílém domě. (Foto:

„Jakékoli násilí a hrozby proti americkému diplomatickému personálu, venezuelskému demokratickému vůdci Juanovi Guaidóvi nebo Národnímu shromáždění jako celku bude hrubým porušením právního řádu a bude doprovázeno významnou reakcí," napsal poradce na svém Twitteru.

Dříve venezuelský prezident Nicolás Maduro informoval o přerušení diplomatických vztahů se Spojenými státy a požadoval, aby američtí diplomaté opustili zemi do 72 hodin. A

merický ministr zahraničí Mike Pompeo však tento požadavek odmítl a uvedl, že Maduro nemá pravomoc takové rozhodnutí učinit.

V sobotu Maduro prohlásil, že američtí diplomaté opustili Caracas. Zároveň pověřil Ministerstvo zahraničních věcí Venezuely, aby do 30 dnů zahájilo jednání se Spojenými státy o zřízení úřadů zastupujících jejich zájmy, a to v obou státech.

Americký ministr zahraničí na otázku o možném použití vojenské síly nereagoval, jen uvedl, že by o tom nechtěl spekulovat.

Dříve americký prezident Donald Trump prohlásil, že jsou zvažovány „všechny možnosti", aniž by své prohlášení blíže vysvětlil.

Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely k dnešnímu dni uznaly Spojené státy, Kanada, Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peru, Gruzie, Albánie a řada dalších zemí.

Kromě toho Velká Británie, Německo, Francie a Španělsko oznámily, že pokud nebudou do osmi dnů ve Venezuele vyhlášeny nové volby, uznají Guaidóa dočasným prezidentem země. Rusko podpořilo jako legitimního prezidenta Venezuely Nicolase Madura.