Astronomové zachytili zvláštní blikající signál z černé díry přicházející ze srdce naší galaxie
29. května 2020 Redakce AC24 Ze světa 10791 2
Jedna z nejnovějších zpráv tvrdí, že černá díra v Mléčné dráze na nás takříkajíc mrká. O co jde a co se uprostřed Mléčné dráhy děje? (Foto: NASA)

 
 
loading...
 

Jak informuje portál Science Times, astronomům se podařilo zachytit zvláštní signál přicházející ze supermasivní černé díry nacházející se v srdci Mléčné cesty. Co zvláštního blikání způsobuje?

Jak informuje portál BGR , astronomové se domnívají, že černou díru obklopuje disk tvořen materiálem, ve kterém se formují horká místa.

Vědci analyzovali data, která se podařilo shromáždit za pomoci teleskopu v Evropském jižním observatoři. Ty naznačují, že černá díra vysílá k Zemi signál připomínající mrkání.

Objev byl publikován v odborném časopise The Astrophysical Journal Letters, ve kterém vědci dodávají, že objev je mimořádně fascinující. O černých dírách je totiž známo, že nevyzařují světlo.

Jev se vyskytl nedaleko seskupení těles s názvem Sagittarius A, přičemž z této oblasti se vědcům občas podaří zachytit signál s nepatrnou vlnovou délkou.

Tentokrát je však signál mnohem intenzivnější, přičemž se opakoval pod dobu 10 dní a denně trval i desítky minut. I když je toho ještě hodně, co vědci o černých dírách nevědí, je známo, že jejich intenzivní gravitační síla přitahuje materiál, včetně plynu, prachových částic a úlomků, které následně kolem černé díry vytvoří prstenec. Tomuto prstenci se odborně říká akreční disk a materiál v něm dosahuje vysokou rychlost, místy rychlost světla.

Vědci proto předpokládají, že signál, který se podařilo zachytit, pochází právě z akreční disk, konkrétně z místa, které se nachází nejblíže k černé díře. Sporadicky se totiž v disku mohou vytvářet tzv. horká místa vyzařující světelný signál připomínající mrkání.

Zdroj: sciencetimes.com

 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
29. května 2020

Tak že nič záhadného všetko prírodné javy. Akrečný disk nepustí

https://aragonit11.blogspot.com/2020/05/vedci-odhalili-ze-lide-mohou-byt-odolni.html


00
Buzz Aldrin
29. května 2020
To je tvůj blogísek, Pyjo?
01
Buzz Aldrin
29. května 2020
To je tvůj blogísek, Pyjo?
- 1