Američtí vědci – účastníci projektu Věda a všeobecná bezpečnost (Science and Global Security, SGS) – na Princetonské univerzitě vyvinuli simulaci ozbrojeného konfliktu za použití jaderných zbraní mezi USA a Ruskem. Podle jejich scénáře může v prvních hodinách bojových akcí zahynout a být zraněno přes 90 milionů lidí. (Foto: Youtube)

Autor simulace Alex Glaser na YouTube a na oficiálním webu projektu Věda a všeobecná bezpečnost zveřejnil čtyřminutový šot pod titulkem Plán A, v němž je ukázán model jaderné konfrontace mezi USA a Ruskem.

Podle scénáře začíná konflikt použitím konvenčních zbraní, pak ale podniká Rusko preventivní jaderný útok na pohraniční území Německa a Polska, aby zadrželo síly USA a NATO v Evropě. Poté NATO zasazuje odvetný úder na Kaliningradskou oblast. Podle navrhovaného scénáře v důsledku toho přerůstá konflikt do taktické jaderné války na území Evropy, pak se rozšiřuje i na území USA a Ruska.

„SGS vyvinula simulaci pravděpodobné eskalace vojenských akcí mezi Spojenými státy a Ruskem s ohledem na realistické pozice jaderných sil, cíle a odhady počtu smrtí. Podle výpočtů bude v prvních několika hodinách konfliktu zabito a zraněno přes 90 milionů lidí,“ uvádí se na webu projektu.

Autoři simulace poukazují na to, že projekt byl „motivován nutností zdůraznit potenciálně katastrofální následky nynějších plánů jaderné války USA a Ruska“.