Úloha, kterou plnily americké strategické bombardéry B-1B během letu nad Černým mořem, se stala známou. Šlo o zkoušky používání zbraní nové generace. (Foto: AFA)

Podle US Air Force Command v Evropě a Africe provedly dva bombardéry B-1B, součást 28. bombardovací perutě na letecké základně Ellsworth, umístěné v Jižní Dakotě, cvičení na použití protilodní rakety dlouhého doletu – Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM).

Uvádí se, že tyto střely mohou být použity k ničení určitých cílů ve skupinách povrchových lodí v podmínkách radioelektronické války.

Podle plukovníka Timothyho Albrechta z 603. leteckého provozního střediska má raketa LRASM s nízkou viditelností široké možnosti pro rozpoznávání cílů na velké vzdálenosti. Zároveň snižuje riziko zásahu letadla a překonává nepřátelské systémy protivzdušné obrany. Rovněž upozornil na zvýšený význam bombardérů v boji proti povrchovým lodím.

Mezitím časopis Military Watch ocenil potenciální hrozbu bombardérů vyzbrojených těmito raketami pro ruskou černomořskou flotilu. Jak je uvedeno v publikaci, „možnost bezpečné a účinné kontroly bombardérů v oblasti Černého moře zůstává i přes podporu Ukrajiny pochybná.“

Publikace vysvětluje, že jeden z nejmodernějších systémů protivzdušné obrany, který zahrnuje několik baterií S-400, je soustředěn na Krymském poloostrově. Každý z nich je navíc schopen pokrýt oblast až 400 kilometrů. Kromě toho se v budoucnu plánuje na Krymu zavést nový systém S-500 s dosahem až 600 kilometrů.

Ruské stíhačky rozmístěné na Krymu jsou také vyspělejší, než stíhačky ukrajinského letectva a samy jsou schopné používat rakety dlouhého doletu určené k neutralizaci bombardérů dlouhého doletu, například rakety R-37M, poznamenal Military Watch.

Navíc tato "demontrace síly" značně podráždila Rusko, jehož armádní velení varovalo, že jeho protivzdučná obrana je připravena kdykoliv sestřelovat americké bombardéry, pokud naruší ruské hranice.

Zdroj: pz.cz