Američané omylem rozbombardovali spojeneckou základnu v Afghánistánu
15. března 2019 Redakce AC24 Ze světa 219911 10
Americké letectvo ve středu zničilo základnu afghánské armády. Stalo se tak poté, co na americký konvoj začali střílet afghánští vojáci, kteří si ho popletli s nepřítelem. Pentagon chybu připustil. (Foto: Wikimedia)

 
 
loading...
 

Událost se odehrála v provincii Orúzgán na jihu Afghánistánu. Podle dostupných informací na konvoj americké armády a afghánských speciálních sil nejprve zaútočili afghánští vojáci v domnění, že se jedná o Talibán.

Americká jednotka palbu opětovala a přivolala na pomoc letectvo, které zcela zničilo základnu afghánské armády. Až po útoku se zjistilo, že proti sobě ve skutečnosti stáli spojenci.

Ve čtvrtek incident okomentoval mluvčí americké mise v Afghánistánu Bob Purtiman:

„Působíme ve složitém prostředí, kde nepřátelé nenosí uniformy a používají ukradená vozidla, aby útočili na vládní síly.“

Americké síly se domnívaly, že na ně útočí nepřítel a americké letectvo zničilo stanoviště afghánské armády. Při náletu zemřeli nejméně dva afghánští vojáci a dalších devět bylo zraněno. Celkem na základně, kterou Pentagon označuje za kontrolní stanoviště, bylo 17 lidí.

Mluvčí Pentagonu seržantka Debra Richardsonová pro New York Times událost vysvětlila „válečnou mlhou“, což popisuje situaci, kdy válčící strany nemají přehled o tom, co se děje na bojišti. Dodala, že v blízkosti místa události u města Tarinkot probíhal boj s povstalci.

„USA v sebeobraně provedly přesně mířený útok na lidi, kteří stříleli na americko-afghánské síly,“ vysvětlila mluvčí.

V říjnu to bude přesně 18 let od doby, co v Afghánistánu začala nejdelší válečná kampaň Spojených států v dějinách. Loni Pentagon uvedl, že roční náklady na válku v Afghánistánu dosahují 45 miliard dolarů.

Tento týden Spojené státy oznámily, že se jim podařilo vypracovat definitivní návrh rámcové dohody o ukončení války v Afghánistánu.

Podle ní Tálibán a afghánská vláda mají zahájit vnitropolitická jednání o politickém uspořádání a příměří a musí spolu bojovat proti terorismu. Samotná dohoda však zatím uzavřena nebyla.

Zdroj: snews.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
15. března 2019

Pastieri kôz sa radujú. Taliban jásá. USA s nim uzavierajú mierovú dohodu a odídu po 19 rokoch bojov porazení. Všetky tie obete boli absolútne zbytočné.

Taliban to vyhral. Napokon zvrhne aj proamerickú vládu a bude si tam bačovať ďalej. To majú amíci za tie Stingre čo dodali mudžahedínom proti Rusom. Pôjdu odtiaľ sviským krokom ako z Vietnamu


40
V2
Vaclav 2
16. března 2019

já si myslím, že takovou akci musí někdo řídit a je jen pár okamžiků, kdy si velitelé udělají jasno...a ten čas měli, když zorganizovali bombardování...

zřejmě ten co to tomu velí zřejmě měl jinou práci, možná že sbíral pytle naťe po kopcích. 


20
glossy diamond
15. března 2019
To už je taková "hezká tradice" amerického letectva - vybombardovat spojence a shodit nepříteli munici a zásoby.
50
EP
Eduard Piovarči
15. března 2019

A teraz Rusko upozorňuje na fakt že pri Ruských hraniciach v Auganistane sa rotujú Isiláci zachránení v Sýrii a dovezení Američanmi do tejto zeme, aby robili peklo na Ruskej hranici.

Členové teroristické organizace Islámský stát

https://cz.sputniknews.com/svet/201903159445108-fsb-rf-is-povazuje-sever-afghanistanu-za-nove-centrum-sveho-chalifatu/

https://aragonit11.blogspot.com/2018/11/blog-post_21.html


30
JN
Jiří Novák
16. března 2019
Myslím, že prudit na ruský hranici mužou tak leda pár hodin. Pak by opravdu nastalo peklo, ale pro ně.
30
V2
Vaclav 2
16. března 2019

samozřejmě...us chtějí využít opět podle staré taktiky někoho kdo bude zabíjet místo nich...s evropou plánují to samé a docela se jim to daří. Zatím všechny státy kolem RF bezmezně důvěřují us strategii... jinak řečeno plánují sebezničení a budou za to platit čím dál tím víc

proč nemohou odejít z Afg.? Pjakin to objasňuje, což mne dost překvapilo, ale je to logické...


30
SW
Stanislas Wener
16. března 2019
Omylem? To určitě... https://bit.ly/2647Tcc
21
VV
vojta vojta
16. března 2019
Na omyl bych nesázel. Mají vztek, že jim Trump vyjednal odchod, tak se snaží uškodit a zničit před svým vyhazovem co nejvíc. Tak jako vždycky, tak jako s náletem na Plzeň, kde se pak Paton šel ze všeho nejdív podívat, jestli je opravdu všechno zničené.
30
JN
Jan Novák
16. března 2019
Good yenkee :-).
30
EP
Eduard Piovarči
16. března 2019
Vojáci tam toho už majú určite plné zuby a radi sa vrátia domov.
10
glossy diamond
15. března 2019
To už je taková "hezká tradice" amerického letectva - vybombardovat spojence a shodit nepříteli munici a zásoby.
+ 5