Amazonský kmen porazil ropné společnosti. Na území pralesa se nesmí těžit
1. května 2019 Redakce AC24 Ze světa 31869 1
V deštném pralese žijí od nepaměti. Je jich domovem, zdrojem obživy, ochranou i radostí. Domorodému kmeni Waorani však jak už bývá v moderním světě zvykem, chtěli jejich území vzít.

 
 
loading...
 

Ekvádorská vláda ho chtěla využít pro průzkumné vrty a následnou těžbu ropy. 26. duben 2019 se však stane historickým milníkem nejen pro domorodce Waorani, ale pro všechny kmeny světa. Soud rozhodl, že prales patří jeho původním obyvatelům. 

Ekvádorských domorodcům z kmene Waorani se podařilo zachránit část amazonského pralesu o rozloze více než 200 tisíc hektarů.

Všechno to začalo ještě v roce 2012, kdy se ekvádorská vláda rozhodla nabídnout ropným společnostem pro jejich průzkumy a těžbu obrovskou část pralesa o rozloze více než 2,8 milionu hektarů. Domorodci z kmene Waorani, kteří na části těchto oblastí žili tisíce let, se tedy obrátili na soud.

"Vláda se pokusila prodat naši zem ropným společnostem bez našeho svolení. Náš prales je náš život. My rozhodujeme o tom, co se s naší zemí stane a náš prales ropným společnostem nikdy neprodáme,"  řekla Nenquimo, prezidentka organizace Waorani Pastaza, která byla současně i žalobcem v soudním sporu. Rozhodnutí soudu ve prospěch domorodců komentovala slovy: "Dnes soud rozhodl, že Waorani a další domorodé kmeny, mají právo na své území, které je třeba respektovat. Zájmy vlády o ropu nejsou cennější než naše práva, naše lesy, naše životy".

Podle organizace Amazon Frontlines, která bojuje za ochranu amazonského pralesa jakož i jeho původních obyvatel, je rozhodnutí ekvádorského soudu precedentem pro všechny domorodé kmeny, jimž hrozí ztráta vlastního území.

Rozhodnutí soudu ponechat území kmene Waorani je významným milníkem po desetiletí trvající kulturní kontaminaci a narušení původních území domorodých kmenů v celé Amazonské oblasti.

Celý soudní proces byl detailně sledován více než 50 organizacemi zabývajícími se ochranou přírody a desítkami tisíc lidí, kteří domorodý kmen podpořili formou petice. Vyslovit podporu kmenu Waorani, můžete podepsáním otevřeného dopisu na tomto odkazu i vy .

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
2. května 2019

Monopoly akosi čoraz viac slabnú a prehrávajú súdy a to je dobré preto že by opaäť zničili a zamorili džunglu ropou a iným sairajtom vo svojom chamtivom ryžovaní čierneho zlata

https://aragonit11.blogspot.com/2019/01/normal-0-21-false-false-false.html


10