25letý mladík z Číny prodal svou v ledvinu, když mu bylo 17 let, aby si pořídil iPhone 4 a iPad 2. Po prodeji vlastního orgánu na černém trhu obdržel 2 528 liber a vysněné přístroje si ihned pořídil. Ovšem po osmi letech zcela přišel o své zdraví, je postižený a přikovaný k posteli. (Foto: Twitter)

Noviny  The Daily Mail s odkazem na čínská média informují, že mladý muž známý pod přezdívkou Wang, si nechal si vyjmout jednu ledvinu v neoficiální nemocnici a prodal ji na černém trhu v roce 2011. Mladík zoufale toužil po iPhonu a iPadu, aby dokázal svým spolužákům, že je také moderní, ale jeho rodiče si nemohli tak drahý přístroj dovolit. Jeho příběh natolik šokoval uživatele, že od uživatelů internetu začali iPhonům říkat ledvinové přístroje.

Pro získání finančních prostředků na zaplácení přístrojů od Apple student střední školy našel tři prostředníky na čínském online chatu QQ, kteří mu slíbili, že mu pomohou splnit jeho sen za cenu jedné ledviny. Aby uskutečnil transakci v dubnu roku 2011, mladý muž vycestoval ze svého rodného města ve východní provincii Anhui, jedné z nejchudších provincií Číny, do jižní provincie Chu-nan.

Svou cestu tajně uspořádal a nikdo z jeho rodičů netušil, že jejich syn plánuje ohrozit takovýmto způsobem svůj život. Zprostředkovatelé chlapi představili chirurga a jednu zdravotní sestru, kteří pracovali v místních nemocnicích. Podle zprávy čínské televizní stanice CCTV.com operace proběhla v necertifikované klinice a byla chlapci odebrána pravá ledvina.

Následky nelegální operace

Dále byla ledvina prodána nelegálně jinému pacientovi. Příjemce zaplatil 150 000 juanů (17 258 liber) plus 100 000 dolarů (7 860 liber) za orgán. Wangovi bylo vyplaceno 22 000 juanů, tedy 10 % z celkového zisku, takže si prostředníci nechali většinu peněz.

Maminka Wanga přišla na drsné svědectví operace a zavolala policii. Po operaci se Wangovo zdraví razantně zhoršilo a brzo se stal zdravotně postiženým. Podle portálu v dubnu 2012 bylo devět osob zapojených do případu včetně tří prostředníků a dvou lékařů obžalováno státními zástupci ve městě Čchen-čou, kde se operace uskutečnila. Tři zprostředkovatelé byli posláni do vězení na tři až pět let a dva lékaři byli posláni do vězení na tři roky. Podle čínských médii Wangova rodina obdržela 1,47 milionů jüanů (169 000 liber) jako odškodné v listopadu 2012.

O sedm let později se po děsivém případu Wangův život stal nesmírně obtížným. Podle čínských portálů tráví celé dny v posteli a je vázán na svou rodinu. Mladík musel přerušit své stadium, žije na sociálních dávkách a trpí selháním ledvin.

Nástrahy módy digitálních značek

Výrobky společnosti Apple byly jedny z nejžádanějších elektronických přístrojů v Číně. Ovšem cenově byly nedostupné pro mnoha lidi v zemi. Cena za iPhone činila celý měsíční plat kancelářského pracovníka ve velkém městě.

Móda spojená s přístroji iPhone a iPad se výrazně zpomalila poté, co se staly populární produkty od domácího výrobce Huawei, který se v minulém srpnu stal druhým největším světovým výrobcem chytrých telefonů na světě. V poslední době byl v zemi zaznamenán anti-Apple fenomén, který vznikl poté, co byla výkonná ředitelka společnosti Huawei zatčena v Kanadě na žádost Spojených států.

Zdroj:  cntv.cn