10 geniálních pravidel pro zdraví od pátera Ferdy – českého léčitele
17. října 2018 Redakce AC24 Z domova 466534 10
Když má večer naše tělo největší hlad, nutíme ho k hladovce, abychom nepřibrali na váze. Dopřáváme si ovoce a vůbec neřešíme, zda je to pro naše tělo opravdu prospěšné. A proč taky, když je plné vitamínů? Foto: Wikipedia

 

„Tato civilizace dělá všechno obráceně,“ říkával už před 40 lety jasnovidný bylinkář páter František Ferda. Stejně tak směle tvrdil, že lidstvo neudolá rakovina, ale plísně, a že naše domácí knedlo-zelo-vepřo by si zasloužilo nobelovu cenu. Mnozí lékaři a výživoví poradci by s páterem zřejmě ani dnes nenašli společnou řeč. Přinášíme vám několik Ferdových doporučení, jak si udržet pevné zdraví. Nakolik vám připadají blízká nebo snad nadčasová, necháváme na vás.

Kuchyně je naší lékárnou

„Kvalita naší krve je přímo úměrná s tím, co jíme,“ zdůrazňoval F. Ferda. Proto bychom se měli podle jeho slov snažit, aby naše kuchyně byla lékárnou a lékárna naší kuchyní. Jíst bychom měli všechno, ale v malé míře. I to nezdravé, zač páter Ferda považoval např. uzeniny, sýry, se jíst může, ale pouze jednou za čas. Tělo má čas vyčistit se. Důležité je nedělat si z toho oblíbené jídlo. „Je otázkou času, kdy se naše tělo proti tomu vzbouří,“varoval páter a s oblibou dodával: „To, co ti chutná nejvíce, jez nejméně.“

Tělo se čistí i sílí

Naše tělo se dvanáct hodin čistí a v další půli zase sílí. To není nic převratného, Ferdova doporučení se od ostatních odlišují v době, kdy tyto procesy v těle začínají a kdy končí. Podle pátera trvá očista od dvou hodin v noci do dvou odpoledne. Během této doby by se tělo nemělo příliš zatěžovat jídlem. S posunem souvisí i pozdější čas na snídani, oběd i večeři.

Osvěžující spánek

„Co se naspí do dvou hodin, to se naspí.“ zdůrazňoval. Pak už tělo nemá ze spánku užitek. Kdybychom ale podle Ferdy v okruhu 15 km vyplenili všechno živé, tak ze spánku nemáme nic. „Člověk je živá součást přírody a z živého čerpá potřebnou sílu!„ říkával páter Ferda.

Zdravá snídaně – oběd – večeře

Říká se, že snídani si má člověk nechat pro sebe, o oběd by se měl podělit s přítelem a večeři přenechat nepříteli. Páter Ferda to s úsměvem komentoval, že tato civilizace dělá všechno obráceně. Doporučoval snídat málo a později, oběd by měl být vydatný kolem druhé hodiny odpoledne a večer by se měl člověk najíst dvakrát! Když mu ženy oponovaly, že neprojdou dveřmi, odpovídal jen: „Lepší když budeš mít kilo navíc a budeš zdravá, než bys byla o kilo lehčí a marodila bys.„

Dopoledne doporučoval jídlo, které nezatěžuje tělo. Za ideální snídani považoval žitovku, což je upražené žito, pšenično-žitný chléb, dobře vypečený, (žito čistí krev, pšenice podporuje krvetvorbu) namazaný nejlépe vepřovým hřbetním sádlem. Oběd složený z polévky a hlavního chodu, by měl přijít na řadu až kolem druhé hodiny odpolední. Nejlépe hodinu po jídle by se nemělo pít, aby mohly v klidu započít trávicí procesy. Večer je podle pátera zcela normální, že má člověk největší hlad. Tělo sílí a potřebuje k tomu dostatek potravy. Zásadní je nepřejíst se, ale dobře se najíst!

Teplé nebo studené?

Ferdovo krédo bylo: „Ať už chceme po ránu sníst nebo vypít něco studeného, mělo by to přijít až po naplnění žaludku něčím teplým.„ Nejlépe žitovkou nebo čajem, který se pije po douškách a nejlépe dopoledne, kdy se tělo čistí. Rozhodně by se nemělo pít studené pití na lačný žaludek! Kdo tak činí, koleduje si podle pátera Ferdy o rakovinu žaludku.

Zelenina může škodit

František Ferda byl vlastenecký kněz. Co bylo naše, to ctil. Říkával, že jsme geneticky nastaveni na potravu našich předků. Co se vypěstuje u nás, to se může sníst. Do toho také rozlišoval, co tady bylo původní a co ne. Zatímco vlašské ořechy považoval za nevhodné, lískové ořechy naopak.

Ze zeleniny doporučoval petržel, mrkev, salátové okurky, které obsahují minerály, a červenou řepu. Ta je zdrojem přírodního červeného barviva a kromě jiného blokuje množení plísní v těle. Cibuli doporučoval jen v malém množství, protože v těle ničí červené krvinky, česnek povoloval dva stroužky týdně, rozhodně ne denně. Doporučoval všem sníst během dne tři lžíce petržele a trošku mrkve. Byl toho názoru, že je lépe mít v těle mírný nedostatek vitamínů, než nadbytek. Často mluvil o zvratných procesech, které nastanou v těle, pokud má nadbytek vitamínů. Místo toho, aby pomáhaly, začnou škodit.

Zákeřné plísně v ovoci

„Plísně jsou hrobaři života, a lidstvo neudolá rakovina, ale zdegeneruje na plísně,“ varoval častokráte své pacienty Ferda. Neviděl rád, když lidé jedli příliš syrového ovoce, zvláště malé děti. Málokteré není nahnilé a tudíž nezasažené plísní. V přílišném množství dráždí ledviny, tlusté střevo, žlučník a u malých dětí například častá konzumace jablek způsobuje noční děsy. Ferda doporučoval vyvarovat se dovezenému tropickému ovoci, včetně džusů, které jsou pro lidi žijící v tropickém pásmu. Ale ne pro nás!

Když už ovoce, tak kombinaci jablko-hruška, jednou týdně a sníst během dopoledne, kdy se tělo čistí. Za přijatelné považoval tepelně zpracované ovoce (povidla, žemlovka, štrůdl, ovocné knedlíky, jablečný závin aj.).

Maso nesmí chybět

Maso by se mělo jíst v nevelkém množství, nejlépe propečené a rozhodně by se měly druhy masa v našem jídelníčku střídat. Ferda nedoporučoval přední hovězí – maso od kosti, u zvěřiny varoval před špatně střeleným kusem, nejednou léčil lidi, kteří měli zdravotní problémy. Varoval před častou konzumací kuřecího masa, které může obsahovat arsen. Sami si můžete doma udělat menší test o tom, co jíte. Páter říkával, že pečené kuře by mělo mít bílé kosti.

Mouka je zdravá

Mouka a vše, co je spojeno s ní, p. Ferda doporučoval. Houskové knedlíky, bramborové knedlíky, škubánky. Zato s rýží nebo těstovinami u pátera lidé příliš nepochodili. Doporučoval je tak jednou do týdne. Brambory by se měly zásadně vařit s kmínem a mrkví, která na sebe váže škrob. Po dovaření doporučoval mrkev vyhodit a brambory nechat vychladnout bez pokličky. Pokud se neodklopí, dochází v bramborách k pařeništi škodlivin.

Ničivý alkohol a kouření

„Kouření škodí, ale jinak, než se říká,“ usmíval se Ferda a všem kuřákům doporučoval inhalovat česnek, aby docházelo k čištění plic. Sám miloval tabák a s kouřením přestal až těsně před smrtí. Občas doporučoval sklenici piva, ale varoval před desetistupňovým pivem, které podle jeho častých diagnóz lidem ničilo ledviny. Když už pivo, pak jedině dvanáctku, nejlépe Plzeň a pouze třetinku. Když už alkohol, pak malého panáka pravé slivovice, ale jednou za čas! Jinak byl Ferda v užívání alkoholu striktní. „Když viděl, že vězí za nějakým problémem, řekl to lidem na rovinu,“ vzpomíná na pátera pražský léčitel K., který za ním často jezdíval přiučit se, ale nepřeje si být plně zveřejňován.

„Jednou Ferda rozdával recepty lidem před domem v Sušici a v houfu lidí stála mladá paní s kočárkem a zřejmě i se svojí maminkou. Ferda se nejdříve otočil k ní a řekl: Tak pro vás, pro vás nemám vůbec nic, protože slepota u vašeho dítěte je slepota nadosmrti. Takhle jí to řekl naplno a pokračoval. V mozku nemá vyvinuté oční centrum. V době těhotenství jste totiž pracovala jako servírka, kouřila jste a pila tvrdý alkohol! Smiřte se s tím, že budete mít slepé dítě… Víc se s ní nebavil a rozdával recepty. Ještě chvilku tam stála a pak i s druhou paní a s kočárkem odešly. Na konci řeči se k ní ještě vrátil. To, co jste tady viděli, je odstrašující případ pro všechny ženy, které když viděl poprvé, dokázal si s pomocí svých jasnovidných schopností všechno zjistit. Dovedly ho k příčině a pravdě, která někdy byla velmi krutá.“

„Když budete dodržovat to, co jsem Vám tady říkal, tak všichni, jak jste tady, budete živí až do smrti, umřete zdraví a v rakvi nám to všem jednou moc bude moc slušet.“

Zdroj: časopis Záhady života, speciál 1/2013

 

 

 

Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


JN
Jaromír Novák
17. října 2018
Hovno ti je platny když budeš zdravej a sedíš na Zemi jménem Titanic.
40
Jarin G.
17. října 2018

Ahoj Lubi!

Přesně tak. Jen mě zarazilo, že páter Ferda určitě dodržoval to své desatero a dožil se pouhých 76 let, což není zas tak moc! Zemřel na rakovinu plic v nemocnici. A tu prý u jiných léčil! Sobě pomoci neuměl? Proč se nedožil vyššího věku? 76 roků je jen průměr! A podle té fotky ani moc jako Jura v té rakvi asi nevypadal a to ještě ani nevím, kolik mu na té fotce bylo let! 

Narození: 31. března 1915, Spálené Poříčí

Úmrtí: 7. srpna 1991, Sušice

Znám spoustu lidí, kteří porušovali téměř vše, co on doporučoval a dožili se podstatně vyššího věku!

Otec byl hospodský, dožil se 90 let, chodil jsem mu pomáhat pinglovat a obsluhoval jsem chlapy, denní pijáky a kuřáky, kteří se devadesátky a i více, také dožívali.

Mně se zdá, že to věčné nimrání se ve zdraví je spíš na škodu, než k úžitku! A z doktorů (mimo zubaře) mám fóbii, tak k ním radši ani nechodím. Umřít umím sám, i bez jejich pomoci! Člověk by se měl naučit trochu svému tělu naslouchat. Když mi něco nedělá dobře, tak to nedělám.

Tohle video je mi bližší!

video, klik na obr.:

 

 


80
Popo *
18. října 2018
Tak tak, na to aké múdra kol seba "trúsil" chlapec pošiel dosť mladý. Priatelia pekný to príklad toho že všetko ináč...
20
Jarin G.
18. října 2018

Ano, Popo. Člověk by hlavně měl  vnímat sám sebe, svoje tělo a své prostředí a nespoléhat se jen na druhé (tady doktory), kteří stejně moc nepomohou a kolikrát spíš uškodí!

Důvěřuj sám sobě a všechno ostatní bude následovat! 


20
PH
Petr Hodan
18. října 2018
Pan Ferda byl silný kuřák.Také věřící člověk,který zas tak na tomhle pozemském životě nelpěl.Vědėl dopředu kdy umře.Denně pomáhal  lidem až do vyčerpání.Takhle pracovat by  do sta let nezvládl.Pak by jeho existence v tomto životě pro něj neměla cenu.V podstatě se pro i obětoval a takových lidí moc není.
20
Jarin G.
18. října 2018

Ahoj Petře.

Já vůbec nezpochybňuji zásluhy a schopnosti pátera Ferdy! Jeho skvělé léčitelské výsledky! Vím o nich! Mnoha lidem pomohl či je doslova zázračně  vyléčil!!!

Jen se mi dvakrát nepozdává, např., jeho skoro absolutní odmítání a kritika i malého množství závadného alkoholu (třeba zrovna té 1 desítky denně) a přitom tolerování kouření, které mu zřejmě způsobilo rakovinu mu zas tak nevadilo?  Snad proto, že sám byl silný kuřák?

Já to ale mám prostě nastavené jinak a žiju bez nějakých příkazů a desater. Snažím se vyhovět sám sobě, naslouchat svému tělu a hlavně ne žádné přehánění, snad v čemkoliv.  Prostě: přiměřeně, přiměřeně ...A někdy si i leccos odepřít.


20
PH
Petr Hodan
18. října 2018
Prostě to berte takhle.Aby člověk zde mohl být nemůže být svatý.Musí mít nějakou neřest.On na sebe vůbec nemyslel,chtěl jen pomáhat jiným.Zcela rozpustil své ego.Jestli jste věřící nebo se zajímáte o ezotericku tak to pochopíte.Kdyby jste taky došel tak daleko,tyto schopnosti se ve vás také mohou rozvinout, protože je nezneužijete ve prospěch mamonu a manipulace s lidmi ve svůj prospěch.
10
JN
Jaromír Novák
18. října 2018

Ahoj Jari!

Ď za video .Sme jenom lidi a každej tak trochu z jiného těsta , to co vyhovuje jednomu ,nemusí druhému a to je i s léky a lékaři a to mám podobně jako ty ,

není nad to zemřít bez lékařské,,pomoci'' i když přiznávám ,že tonoucí se i stébla chytá.

Jinak léky se dají zatím najít i v přírodě , kterou nám poskytl sám Stvořitel včetně lásky k němu a lidem . Obklopit se dobrými lidmi je jako žít s Bohem ,radovat se z maličkost a přát všem jen to nejlepší.

A hlavně se z toho ,všeho co nás odvádí od skutečné lásky a je nepodstatné nepotřebné ke štěstí se z toho tzv. mírně řečeno neposrat a udržet dobrou náladu i kdyby mělo být húř, 

 


40
Jarin G.
18. října 2018

Tady to mám taky jako ty, Lubi!

K doktorovi půjdu jen s tím, co nezvládnu sám! Třeba zánět slepého střeva apod. No a k zubařovi na kontrolu taky chodím, neboť zuby mám svoje jen jedny a opravit je neumím! Zatím mám všechny, až na dva zuby moudrosti!

Snažím se žít pozitivně, v pohodě, bez stresů, závisti apod. Jsem se svým životem +/- spokojený. Dluhy nemáme a když něco ušetříme, tak jedeme třeba k moři či si pořídíme něco do baráku, či si udělámě nějakou radost. 

No a také by se člověk měl i věnovat nějaké té fyzické činnost. I kdyby to byly jen vycházky, práce na zahradě či se dřevem atd. Jenom být doma u PC, knih a TV taky nebude to pravé ořechové!

Jo a pivo si dám, když na něj mám chuť. Ferda neFerda. A to samé se štamprlí něčeho ostrého. Ale jen když mám chuť. No a tak jednou za kvartál se i picnu s kamarády nebo na nějaké "akci" se ženou! A že by mně to nějak ubližovalo? (tedy někdy mám druhý den trochu kocovinku!) wink


40
JN
Jaromír Novák
18. října 2018

To ano, fśeho dobrého s mírou ,střídmě a šířit jen dobrou náladu pokavať to jde ale je nutný být i spravedlivý a umět i pokárat , človêk to dělá nerad ,dnešní společnosti to chybí a je to vidět havně na výchově a morálce předefším mladých a nejen těch.

 


30
Jarin G.
17. října 2018

Ahoj Lubi!

Přesně tak. Jen mě zarazilo, že páter Ferda určitě dodržoval to své desatero a dožil se pouhých 76 let, což není zas tak moc! Zemřel na rakovinu plic v nemocnici. A tu prý u jiných léčil! Sobě pomoci neuměl? Proč se nedožil vyššího věku? 76 roků je jen průměr! A podle té fotky ani moc jako Jura v té rakvi asi nevypadal a to ještě ani nevím, kolik mu na té fotce bylo let! 

Narození: 31. března 1915, Spálené Poříčí

Úmrtí: 7. srpna 1991, Sušice

Znám spoustu lidí, kteří porušovali téměř vše, co on doporučoval a dožili se podstatně vyššího věku!

Otec byl hospodský, dožil se 90 let, chodil jsem mu pomáhat pinglovat a obsluhoval jsem chlapy, denní pijáky a kuřáky, kteří se devadesátky a i více, také dožívali.

Mně se zdá, že to věčné nimrání se ve zdraví je spíš na škodu, než k úžitku! A z doktorů (mimo zubaře) mám fóbii, tak k ním radši ani nechodím. Umřít umím sám, i bez jejich pomoci! Člověk by se měl naučit trochu svému tělu naslouchat. Když mi něco nedělá dobře, tak to nedělám.

Tohle video je mi bližší!

video, klik na obr.:

 

 

+ 8