Mnoho lidí ví, že při pneumonii – nejčastějším a těžkém onemocněním dýchacího systému – jsou obvykle předepisována antibiotika. Hlavní komplikací koronavirové infekce COVID-19 je pneumonie. Ale antibiotika nepomohou. Odborníci vysvětlili proč. (Foto: torange.biz)

Antibiotika, nebo, jak se také říká, antimikrobiální látky, potlačují patogeny – bakterie nebo plísně. A viry nejsou organismy, žijí uvnitř lidských buněk.

„Proti virům, včetně koronaviru, jsou antibiotika bezmocná. Pomáhají pouze při bakteriálních infekcích,“ zdůrazňuje profesor, korespondent Ruské akademie věd Sergej Nětěsov, vedoucí laboratoře biotechnologie a virologie Novosibirské státní univerzity, vedoucí laboratoře molekulární biologie RNA virů Federálního státního vědeckého výzkumného centra virologie a biotechnologie Vektor.

Pneumonie je často způsobena bakteriálními a plísňovými infekcemi. Lékař může předepsat antibiotika i v případě koronaviru, ale pouze v případě, že k základnímu onemocnění se vzhledem k oslabené imunitě připojily mikrobiální patogeny.

Na webových stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO) je v části Často kladené otázky jasně uvedeno: „Antibiotika působí pouze proti bakteriím. Antibiotika se nepoužívají k léčbě a prevenci nákazy koronavirem. Pokud však budete hospitalizováni s COVID-19, mohou vám je předepsat, protože není vyloučena bakteriální koinfekce.“

„Samotná antibiotika na virus nijak nepůsobí, jejich užívání pravděpodobně povede k vedlejším účinkům,“ potvrzuje v interview pro Sputnik Ivan Konovalov, docent katedry infekčních onemocnění dětí na Pedagogické fakultě Ruské národní výzkumné lékařské univerzity N. I. Pirogova.

„Pokud ale hovoříme o závažných formách onemocnění koronavirem v nemocnici, nelze se obejít bez antibiotik, protože virus v podstatě vytváří jakési ,předmostí‘ k zasažení plic bakteriemi a plísněmi."

Bohužel zatím nebyly vyvinuty speciální přípravky pro boj proti koronaviru.

„V současné chvíli neexistují žádná doporučená léčiva pro prevenci nebo léčbu infekce způsobené novým koronavirem, uvádí se na webových stránkách WHO. „Některé metody jsou studovány a probíhají klinické zkoušky.“

Zdroj:  snews.com