„Tak mám ty letadla otočit?“ Hamáčka vyvedlo z míry zjištění čučkářů o čínských rouškách. Oč jde?
25. března 2020 Redakce AC24 Z domova 30821 2
Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) reagoval na sociálních sítích na množící se zprávy o hromadných nákupech lékařských roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek, které udělali Číňane žijící v Česku v lednu až únoru a pak je posílali do postižené koronavirem Číny. Podle médii o tom vládu v březnu údajně varovala BIS. (Foto: Facebook)

 

 
 
 
 

O skupování zdravotnického materiálu informovaly portály Deník N, Aktuálně.cz a Respekt s odkazem na zdroj v politických kruzích. Podle informací, které čeští novináři dohledali v čínských veřejných zdrojích, mělo jít o stovky infračervených teploměrů, desítky tisíc respirátorů a jednorázových ochranných plášťů a stovky tisíc chirurgických roušek.

„Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je domů. Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a Ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových,“ píše Aktuálně.

Podle několika zdrojů Aktuálně.cz a Respektu premiér Andrej Babiš (ANO) na začátku března na stůl dostal v režimu utajení důvěrnou zprávu od Bezpečnostní a informační služby. Kontrarozvědka vládu varovala, že od ledna čínská ambasáda a tajné služby komunistického státu v Česku organizují rozsáhlou akci, do které se zapojilo i několik tisíc čínských krajanů, kteří žijí v Česku. Mluvčí BIS Ladislav Šticha novinářům tuto informaci odmítl komentovat.

Vysvětlení Jana Hamáčka

Na internetu okamžitě následovala reakce na zveřejnění těchto šetření. Mnoho uživatelů kritizuje současnou vládu za to, že situaci nezachytila včas a nyní v době šíření koronaviru po Česku sama nakupuje od Číny zdravotnické vybavení.

„Chtěl bych vědět, zda-li jsme si to pak aspoň od nich koupili celé. Je fakt dost těžké tuhle vládu podporovat v opatřeních, která zavádí,“ napsal na Twitteru bývalý místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Na jeho příspěvek odpověděl ministr vnitra a člen krizového štábu Jan Hamáček, který jednal o dodávce zdravotnických pomůcek z Číny a domluvil s čínskou stranou dodávku přibližně 30 milionů roušek, více než šesti milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných bio-obleků a brýlí a dalšího zdravotnického materiálu. Letadla s humanitární pomocí už nyní létají do Česka.

„Tak mám ty letadla otočit?“ ptá se sarkasticky Hamáček.

Ženíšek reagoval, že se jen ptal, zda o tom ministr Hamáček věděl.

Ministr potvrdil, že zprávu BIS dostal.

„Tu zprávu jsem dostal v březnu, a to už žádné nákupy neprobíhaly, takže jsem to založil. A mimochodem, dneska mají naše ambasády ve světě pokyn shánět zdravotnický materiál, kde se dá... Takže možná na nás někdo taky napíše takovou zprávu...“ Ženíšek argumentoval, že Česko neprodává zdravotnický materiál za miliardy.

Pak porovnal rozsah pomoci, kterou Česko do Číny vyslalo, a kolik Česko od Číny očekává.

„Do Číny odešlo několik desítek tisíc zdravotnických prostředků, platily to kraje, obce a firmy. Navíc půlku nám toho Čína nechala tady, když to vypuklo, a šlo to do Motola. My teď z Číny vozíme miliony kusů...“ uvedl Hamáček, načež se omluvil, že už mu pochodují nervy, ale že bez dodávky z Číny by v tomto týdnu došly ochranné pomůcky.

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
26. března 2020

Takže exekúcie na Slovensku sa budú konať aj počas pandémie

r.m.

comment image Toto “ono” je výpotek na svém místě. Dosazeno sorosofilním spratkem Kiskou, synkem kolaboranta a udavačem popradských učitelů za husákovského okupačního režimu. Exekútorská komora vydala pred časom interné nariadenie týkajúce sa boja proti COVID-19, aby exekútori vykonávali prácu len doma a nechodili do terénu. Nová ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z Kiskovej strany Za ľudí vyzvala exekútorov k činnosti bez ohľadu na nejaký vírus.

Našiel som v diskusiách:

Marián

Lidí buďte obezřetní. Očkovaný virus mění DNA!!!!!!!!!!!!!!!§

Pravda o koronaviru od vojáků a tajné služby z USA

https://tadesco.org/pravda-o-koronaviru-od-vojaku-a-tajne-sluzby-z-usa/

https://aragonit11.blogspot.com/2020/03/to-nejhorsi-teprve-prijde-varuje.html


00
glossy diamond
27. března 2020
Mám dojem i z jiných článků, že celá vyjebaná opozice se snaží Hamyho rozhodit. Možná i pro to, že funguje.
00