„Staronový“ pohled na promořování může překvapit. Epidemiolog uvedl, jak to v Česku může vypadat
9. dubna 2020 Redakce AC24 Z domova 28799 2
Epidemiolog Rostislav Maďar promluvil o promořování populace. Podle jeho slov promořování společnosti probíhá neustále, už teď a jde o přirozený proces. Informoval o tom portál TN.cz. (Foto: Pixabay)
 
 
loading...

„Existuje totiž skupina lidí, která nemá žádné příznaky. Je to jakási imunizace, jedině tak může populace získat kolektivní imunitu. Naším úkolem teď je ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel a vracet společnost postupně do normálu,“ uvádí.

Říká, že slovo „promořování" společnost vnímá negativně, ale je to přirozený proces – taková imunizace. Cílem ale je, aby virus směřoval pouze do zdravé části populace. Rizikovou skupinu je stále třeba ochránit a odizolovat, dodal Maďar.

Imunizace společnosti podle jeho slov předpokládá promořování zdravé části populace do takové míry, aby vznikla kolektivní imunita, tedy zhruba 60 až 70 %. Riziková skupina ale i nadále musí dodržovat zvýšená hygienická opatření. To znamená stále mít roušky na sobě, dodržovat 2metrovou vzdálenost a mýt si ruce.

„Promořování společnosti probíhá neustále, nonstop. Žádná země ho nemá pod kontrolou. Existuje totiž skupina bezpříznakových lidí, kteří nevykazují žádné symptomy. Ti si infekcí procházejí, nebo ji už prodělali," říká.

Epidemiolog také uvedl, že společnost by se měla ke svým běžným životům vracet postupně ze zdravotnických a z ekonomických důvodů.

„Všechna opatření se budou postupně zvedat, až když si budeme jisti, že riziková zařízení a riziková místa včetně domácí péče budou zásobeny v nejlepší možné míře ochrannými pomůckami," dodává.

Dříve jsme informovali, že ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v rozhovoru vysvětlila klady promořování populace. Podle ní lze promořením například snížit riziko další vlny epidemie. Jágrová ozřejmila, že asi třetina populace se s koronavirem setká, je tedy žádoucí, aby si vytvořila protilátky a tzv. ochrannou hradbu pro citlivé skupiny.

Zdroj: snews.com

 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
9. dubna 2020
Premorovanie nepomôže ale ešte viac zhorší situáciu
00
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
10. dubna 2020
Podľa mňa je to dobrý ťah. Žiadne opatrenia nezabránia šíreniu vírusu, ani ak by odteraz nikto nevyšiel z domu, pretože sa šíri vetrom v prachových časticiach na obrovské vzdialenosti. Jediná možnosť ako imunizovať zdravú populáciu je čo najrýchlejšie ju vystaviť vírusu a nechať imunitný systém pracovať. Ako sa píše v článku, toto sa deje tak či tak a je to prirodzené. Ale alternatíva ktorú nám vybral Plačkovič je, že vírus tu zostane dlho, veľmi dlho, pretože tými nezmyselnými "blackoutami" imunizáciu spomaľuje a to sa hodí farmaceutickým spoločnostiam, ktoré chcú predávať vakcíny.
00