Čínský portál Eastday.com tento týden uvedl, že v případě válečného konfliktu v Pobaltí mezi NATO a Ruskem dokáží síly Aliance dobýt Kaliningradskou oblast za dva dny. Reakce Ruska na tento výrok přišla okamžitě. (Foto: Wikimedia)

Autor příspěvku na čínském portálu navíc uvedl, že Rusko v reakci na agresi NATO během pěti dnů zaútočí na pět až osm evropských metropolí, což automaticky zvýší úroveň konfliktu z regionálního na globální. Článek byl uveřejněn ve čtvrtek 7. listopadu.

Ruští politici ale považují ovládnutí území Kaliningradu silami NATO za nemožné.

Senátor Sergej Tsekov v reakci na zprávu z Číny připomněl, že Adolf Hitler během Velké vlastenecké války plánoval, že během pár dní dobyje Sevastopol.

„Pokud to někoho napadne, i když si myslím, že se tak nestane, pak se rychlého dobytí nedočkají,“ zdůraznil v komentáři pro ruský zpravodajský portál RBC.

Poslanec horní komory ruského parlamentu Vladimír Lukin zase prohlásil, že nezávidí lidem, kteří mají takové plány.

„Obecně existuje svoboda slova, ale stále také existuje anglické pořekadlo: slova by měla být vždy lepší než mlčení,“ cituje politika RBC.

Nesmyslný scénář

Také senátor Alexej Puškov označil dobytí ruského města za klamný scénář.

„NATO nemá šanci zmocnit se Kaliningradu, aniž by riskovalo velký konflikt. Jsem si jist, že tomu NATO rozumí,“ uvedl dnes na Twitteru.
Ruský poslanec také připustil, že podobné tiskové zprávy v médiích jsou zřejmě způsobeny „něčí touhou v USA“ po válce.

Vojenské výmysly

Již dříve hlavní vědecký pracovník amerického Jamestownského fondu Richard Hooker napsal ve své zprávě, že vojenská agrese Ruska vůči Pobaltí jej „bude stát“ Kaliningradskou oblast.

Hooker přitom neuvedl konkrétní příčinu, jež by mohla vyprovokovat konflikt, ale přišel s teorií, že Moskva má s tímto regionem prý plány.

Guvernér Kaliningradské oblasti Anton Alichanov přirovnal Hookerovu zprávu k „bulvární fantastice“. Zdůraznil, že „ho již unavuje komentovat americké nesmysly“.

Zproštění výdajů na obranu

Podle názoru poslance Státní dumy Alexandra Šerina je tento plán informační záminkou pro zdůvodnění zvýšení obranného rozpočtu Severoatlantické aliance.

Již dříve ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení kvůli perspektivě nových závodů ve zbrojení. Ministerstvo připomnělo, že celkové letošní výdaje zemí NATO překročí bilion dolarů, což činí více než polovinu celosvětových výdajů na tyto účely a více než dvacetkrát to převyšuje obranný rozpočet Ruska.

V USA označili Kaliningrad za cíl útoku

Strategický bombardér Boeing B-52H Stratofortress, který patří Letectvu Spojených států, na konci října imitoval bombardování základny ruského Baltského loďstva v Kaliningradské oblasti.

Informace o dalším „nájezdu“ na ruské území zveřejnila internetová služba pro sledování leteckého provozu PlaneRadar. Zdroj uvedl, že americký bombardér Stratofortress B-52H (číslo 61-0025) vzlétl dne 22. října z letecké základny Fairford ve Velké Británii. O půl třetí se letadlo přiblížilo k hranicím Kaliningradské oblasti a napodobilo bombardování ruské námořní základny Baltského loďstva.

Údajná ruská hrozba

Západní politici a vysoce postavení vojáci neustále mluví o „ruské hrozbě“. Přitom v Moskvě nejednou zdůraznili, že Rusko nikdy nikoho nenapadne.

Podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Alianci dobře vědí o tom, že Moskva žádné podobné plány nemá, ale prostě využívají záminky k tomu, aby rozmístili v blízkosti ruských hranic více vojenské techniky a praporů.

Zdroj: snews.com