Severoatlantická aliance nemá v Arktidě nic, co by mohla postavit proti ruským hypersonickým zbraním, domnívá se Emil Rottbell, reportér dánských novin Berlingske. (Foto: Wikipedia)

Podle jeho slov je americká letecká základna Thule v Grónsku celkově „absolutně bezbranná“ proti raketovým systémům Kinžal.

„Nevíme přesně, jak daleko letí nová ruská raketa Kinžal, ale jedna věc je jistá: svou rychlostí, přesností zásahů a dosahem nejméně tisíc kilometrů mění rovnováhu sil v Arktidě,“ uvádějí noviny Berlingske.

Rottbell cituje dánského kapitána-poručíka Anderse Pooka Nielsena, který řekl, že Washington musí najít odpověď na Kinžaly.

„Radary na Thule jsou součástí raketového štítu a v případě války je Rusové rozhodně budou chtít zničit. A teď nejsou prakticky nijak chráněny, proto mají Američané v Grónsku nové úkoly,“ citují ho noviny.

Podle kapitánova názoru jsou západní země „hlavním cílem“ ruských hypersonických systémů.

V článku se uvádí, že Arktida „má pro Rusko symbolický význam“ a situace v regionu se „může vymknout kontrole“.

„Západu tedy hrozí velké nebezpečí, že bude dělat něco, co bude Rusko znepokojovat. Například, pokud USA skutečně začnou vysílat válečné lodě na Severní mořskou cestu, aby ukázaly, že nejde o vnitřní vody Ruska,“ domnívá se novinář.

V roce 2018 ruský prezident Vladimir Putin během svého vystoupení před Federálním shromážděním představil komplexy hypersonických zbraní Avangard a Kinžal. Později byla uveřejněna informace o vývoji hypersonické řízené střely Zirkon v Rusku.

Začátkem června viceadmirál Alexandr Moisejev oznámil, že Severní flotila bude dostávat hypersonické zbraně, což kvalitativně zlepší její bojový potenciál.

Zdroj:  berlingske.dk