„Greta bude muset stranou.” Zahradil promluvil o postvirové ekonomice
24. března 2020 Redakce AC24 Z domova 18798 2
Český poslanec Jan Zahradil je přesvědčen, že v nejbližší době se Evropané budou muset přizpůsobit k životu v podmínkách válečné ekonomiky. (Foto: Facebook)

 
 
loading...
 

To znamená, že veškeré výdaje spojené s klimatickými změnami již nebudou aktuální, a to kvůli nadměrné finanční zátěži. Navíc současná krize Evropě ukázala nutnost zabezpečení strategické soběstačnosti.

Evropská unie ted´ musí odpískat tzv. Green Deal. Nebo pošle celou evropskou ekonomiku z očekávané recese přímo ke dnu. Průmysl, automobilky, jakákoliv výroba (manufacturing) se z tohoto budou hrabat léta, i za stávajících technologických podmínek. Na investice do "zelených" technologií zkrátka nebudou peníze. Moudré hlavy, co od stolu spřádají úvahy, jak právě tahle krize spustí ty správné superhypermoderní inovace, necht´ se zklidní. Greta, Extinction Rebellion, Fridays For Future, to je všechno luxus, který si možná může dovolit bohatá společnost v dobách klidu a míru. Ale v (částečně) válečné ekonomice, která nás alespoň dočasně čeká, to bude muset stranou.

Druhý poznatek: jedním z velmi skloňovaných termínů blízké budoucnosti se stane "soběstačnost". Jednak se ukazuje, že outsourcing téměř veškeré výroby mimo území EU je sice ekonomicky výhodný, ale strategicky už neúnosný. Pak není nikdo schopen v této krizi vyrobit v krátké době třeba ani ten základní zdravotnický materiál a celá Evropa stojí před Čínou jak parta žebráků. A navíc nás nepochybně čeká i vlna ekonomického a obchodního protekcionismu. Musíme si proto znovu nadefinovat, co znamená "strategická soběstačnost" - potravinová, energetická, surovinová, materiální atd. A až tohle odezní, ji začít rychle zajišťovat.

Politika doby post-virové bude o dost jiná než předtím. Globalizační a integrační tendence dostanou tvrdý úder. Je čas přestat snít.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
24. března 2020

Presne tak má pravdu

Potravinová a energetická samostatnosť každého štátu bude klúčová aj obranyschopnosť proti takýmto epidemiologickým pohromám bude nevyhnutná, sklady musia byť plné strategických zásob domácej výroby. štát musí vlastniť strategické podniky a výrobne takýchto zásob. Armáda musí byť pripravená práve pre zvládanie takýchto krízových situácií a v prípade pandeií zabespečiť aj plnú ochranu hranice, Zdravotníctvo treba prispôsobiť novým podmienkám.

Sme vo vojne a kto ju proti nám všetkým vyvolal bude treba zistiť dôkladným medzinárodným šetrením

https://aragonit11.blogspot.com/2020/03/to-nejhorsi-teprve-prijde-varuje.html

 


00
SD
samuel darden
25. března 2020
Nice
00