„Cena šla nahoru, kvalita dolu, ale za dobré vztahy s USA nám to stojí,“ podivuje se nad nákupem vrtulníků Šlechtová
11. května 2019 Redakce AC24 Z domova 7977 3
Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) se chystá dotázat svého nástupce Lubomíra Metnara na detaily nákupu víceúčelových bojových vrtulníků od Spojených států. (Foto: FAS)

 
 
loading...
 

Podle informací, které na svém webu zveřejnil Kongres Spojených států, americké ministerstvo zahraničí povolilo  prodej 16 vrtulníků do České republiky za 23 miliard korun. Tato čísla překvapila mnoho politiků a expertů, protože původně mělo české ministerstvo obrany v plánu pořídit pouze 12 vrtulníků za cenu 12 miliard.

Karla Šlechtová považuje takový nákup za směšný a je přesvědčena, že české ministerstvo obrany se vzdává svých vlastních zájmů ve prospěch vztahů se Spojenými státy.

„Přijde mi až směšné, že se přes čtyři roky řešil nákup tzv. „víceúčelových“, tedy bitevních, civilních i zdravotních vrtulníků s detailní specifikací. A nyní ministerstvo obrany ustupuje ze svých požadavků. Původní požadavek ministerstva byl na 12 vrtulníků, předpokládám, že se časem dozvíme, jaké politické dohody padly i na jednání prezidenta USA Trumpa a Andreje Babiše,“ řekla poslankyně v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Šlechtová vyjádřila názor, že proces strategické transakce byl záměrně zpožděn, aby byly provedeny změny v množství a hodnotě zakázky.

„Ta cena nám nějak neustále roste a roste. O 10 miliard více než loni a kvalita nesplňuje původní specifikaci vrtulníků armády. Kvalita dolů, cena nahoru. Ale za ty dobré vztahy s USA nám to jistě stojí,“ uvedla Šlechtová k této situaci na své facebookové stránce.

Podle informací Petra Sýkory z tiskového oddělení má ministerstvo obrany v plánu nahradit zastaralé ruské Mi-24 víceúčelovými stroji, které lze použít pro mnohem širší spektrum úkolů. A to jak ve vojenských operacích, tak i v „civilu.“

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


glossy diamond
11. května 2019
A co takhle nějaké winchesterovky z americké občanské války? Za ty dobré vztahy nám to přece stojí...
40
EP
Eduard Piovarči
11. května 2019

Nákupom Amerických zbraní len posilujeme Americkú ekonomiku a zbedačujeme našich ľudí ale to je ciel tých čo posluhujú USA

Takzvané výpalné


30
RR
radim rulik
27. května 2019
podřadný otrok a kolonie musí zdarma krmit pedofilní psychopaty uSSSSSSSSS, aby vůbec přežili :)
00
glossy diamond
11. května 2019
A co takhle nějaké winchesterovky z americké občanské války? Za ty dobré vztahy nám to přece stojí...
+ 4