„Bylo to hrozné.“ Dánský seržant promluvil o raketovém útoku na základnu USA
13. ledna 2020 Redakce AC24 Ze světa 75774 11
Zástupce mezinárodních koaličních sil v Iráku, dánský seržant John, který se nacházel na americké základně v Iráku během raketového útoku, odhalil zajímavé podrobnosti íránského útoku. Seržant John poskytl interview televiznímu kanálu TV 2. (Foto: Youtube)

 

 

 
 
 
 

Korespondent Rasmus Tantoldt s ním hovořil v Kuvajtu, kam byla evakuována většina vojáků, kteří se nacházeli na americké základně Ain al-Assad.

Seržant a jeho spolubojovníci byli o útoku informováni několik hodin před jeho začátkem. Všichni se schovali do bunkru.

„Bylo to hrozné,“ vzpomíná.

„Nedá se to popsat, nikomu bych nepřál něco podobného zažít. Nemohli jsme nic udělat, mohli jsme se jen smířit se situací. Nevím, jak dlouho jsme čekali, asi několik hodin.“

Ale pak začal útok.

„Devět raket, každá vážila tunu. Nikdy jsem necítil nic podobného a doufám, že se to nikdy nebude opakovat,“ říká seržant.

Podle jeho slov byl útok tak silný, že se bunkr otřásal a dovnitř pronikal ve velkém množství prach. Vojáci museli sedět se šátky na obličeji, aby si usnadnili dýchání. Nejtěžší věcí byl však pro dánské vojáky pocit neznalosti a bezmocnosti.

„Nevěděli jsme, jak blízko bude další útok. Nemohli jsme použít žádnou z těch dovedností, které jsme měli nacvičeny. Zbývalo nám jen sedět a čekat.

Vojáci reagovali na situaci různě.

„Jeden vyprávěl anekdoty, aby si dodal odvahy. Jiní se uzavřeli do sebe. A některým začaly téct slzy.“

Když raketový útok skončil, vojáci vyšli ven.

„Byli jsme si jistí, že tam najdeme spálenou poušť a byli jsme velmi překvapeni, když jsme si uvědomili, že to všechno se nedělo nad našimi hlavami. Podle mých odhadů spadla nejbližší raketa 300 yardů od nás. Když jsme se procházeli, viděli jsme takové díry, že by v nich mohla zaparkovat dodávka.

Nyní se do Kuvajtu vypravují psychologové, aby pomohli vojákům vzpamatovat se z negativní zkušenosti.

„Skutečně je potřebujeme,“ tvrdí seržant. „Na takovou situaci jsme nebyli připraveni.“

Zdroj: nyheder.tv2.dk

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

Tak že vojaci aj v krytoch 300 metrov od dopadou rakiat dostali pekne zabrať, až tak že teraz potrebujú sychológov.

https://aragonit11.blogspot.com/2019/11/nedela-18.html


20
EP
Eduard Piovarči
14. ledna 2020

Další zpráva CNN ze základny Ain al-Assad v Iráku po íránské raketovém úderu 8. ledna. Ukazuje se, že Íránci mimo jiné přesně zasáhli řídící místnost pilotů UAV. Navíc se říká, že na této základě íránské rakety zničily některá důležitá vojenská zařízení, poškodily komplex obsazený zvláštními silami a hangáry. https://edition.cnn.com/2020/01/13/midd ... index.html

https://aragonit11.blogspot.com/2020/01/novorocny-vylet-na-dedov-vrch-v-turskej.html


10
glossy diamond
14. ledna 2020

Tak přeci jen nějaké škody - a ne nevýznamné, z hlediska taktického.

Jinak - takovou vyjevenou armádu chce NATO poslat proti rusákům, jo? To aby značně rozšířilo počty vojenských psychologů, kaplanů a jiných utěšitelů. Tedy - pokud ještě bude pro koho.surprise


10
Wiloni .
14. ledna 2020

Tak škody byly dost vážné

1) Pověst US systémů PVO/PRO šla do kytiček.

2) Veškerá ona "technologická nadřazenost" vojsk NATO vzala za své.

Pokud by Irán chtěl, tak tu základnu vyčistí pouze za použití raket.

A to nemluvím o situaci, kdy by se rozhodl o koordinovaném útoku s pozemním vojskem, kdo z těch připosranců by po bombardování vzal ještě do ruky zbraň a šel bránit perimetr základny?

3) Tím, že Irán zvolil taktiku "vyděšení krys, zalezlejch do děr" a nechal je všechny přežít povede jen k tomu, že až se ti šašci z této mise vrátí a houfně obsaděj psychologické poradny, tak se další soldatesce po převyprávění těch "hrůz", které jsou pro normálního, vycvičeného, odhodlaného vojáka zcela rutiní záležitostí, do takového dobrodružství chtít nebude.

Cílem Iránu bylo zjevně vyděsit a ne zlikvidovat nepřátelské vojáky, protože vyděšený a demoralizovaný voják napáchá ve svých řadách více škod, než sebevětší počet mrtvol.

Komu by se taky chtělo jít někam, kde vám může kdykoliv nepřátelská raketa, dron, nebo letadlo pěkně zatopit a vaše armáda nemá žádný způsob, jak tomu čelit.

Pokud tedy nepočítám velkohubé prohlášení generálů (sedících tisíce kilometrů daleko), výrobců těch krásných, elegantních a nablýskaných zbraní (jak by natwitoval Trump) a v neposlední řadě filmový a herní průmysl, který to vtlouká všem, bez rozdílu.

Realita je ovšem hodně jinde.


10
EP
Eduard Piovarči
14. ledna 2020

Wiloni zhrnul si to naozaj pekne psychologický efekt to malo vyčerpávajúci. Chlapci z NATO sa budú v noci ešte dlho počúravať.

Najviac ma rozčúlilo že toho kreténa obhajujú že má právo na vraždu. Vražda je už odteraz klasifikovaná po americku ako sebaobrana.

Americký hnus sa rozťahuje po celom svete a má dokonca právo preventívne vraždiť

Náckovia skurvení americkí. Kedy už bude koniec toho bordelu čo robia po celom svete


10
glossy diamond
15. ledna 2020
Právo na vraždu nejen jako sebeobrana, ale především řešení politických problémů zatahuje USA zpět do éry Divokého západu (Outlaw), kdy pravdu a moc měl ten, kdo měl větší kolt nebo víc chlapů zvyklých s těmi kolty zacházet. Každopádně tyto pistolnické manýry, sankce / embarga a věčné vyhrožování dělají Ameriku nedůvěryhodnou (již u mnoha tzv. spojenců) a způsobí její izolaci. Tak jak už o tom psali před 60 lety autoři nejen východoevropské scifi. frown
10
JM
joan melda melda
14. ledna 2020
01
EP
Eduard Piovarči
15. ledna 2020

P.C. Roberts: Protivládní protesty v Iránu jsou dílem Washingtonu

P.C. Roberts, překlad L.Man 14. 1. 2020   blog autoraVašeVěc

Poslední události v Teheránu provokují otázku: kdo je hloupější? Íránští studenti nebo íránská vláda? Ta totiž, stejně tak jako vláda Ruska a Číny, povoluje ve své zemi volné působení neziskových organizací, finančně dotovaných Washingtonem a Británii. A hloupí a neinformovaní studenti pak od těchto organizací přijímají peníze i náležité instrukce, jak nejlépe a nejúčinněji mají proti vládám svých zemí protestovat.

Abych prokázal, jak skutečně stupidní jsou např. íránští studenti, uvedu, že na svých protestních shromážděních vykřikují, že nepřítelem Íránu není Amerika, která mu hrozí vybombardováním, ale íránská vláda. Cožpak nevidí, do jakého chaosu a trosek uvedly už USA Irák, Libyi či Sýrii? A proč íránská vláda financuje univerzitu, produkující takto hloupé studenty? Ještě jsem se nesetkal s nikým, kdo by mi vysvětlil, proč země, které se nacházejí na americkém seznamu zemí, kde má být proveden politický převrat, financují páté kolony na svých územích, které mají tento převrat uskutečnit? To se Rusko, Čína a Irán snaží prokázat že jsou demokratické až tak, že tolerují i zradu? Pokud vím, neexistují žádné Íránem, Čínou či Ruskem financované neziskovky, které by podněcovaly změnu režimu v USA, Británii, Německu, Francii nebo v jakékoli jiné washingtonské vazalské zemi. V USA se např. americký prezident nemůže setkat s prezidentem Ruska, aniž by byl obviněn z toho, že prodává Ameriku Rusům. A vyhlídka na to, že by Washington na americkém území toleroval Ruskem financované neziskovky, které by zde organizovaly protesty a podněcovaly ke změně režimu, je naprosto nemyslitelná. Ale Rusko, Čína i Írán vůči sobě toto dovolují. Čímž vyvolávají otázku, jsou-li dostatečně kompetentní.

http://www.novarepublika.cz/2020/01/pc-roberts-protivladni-protesty-v-iranu.html


10
JC
John Clarke
14. února 2020
Microsoft office.com/setup comprises a bundle of useful applications and services, each created for individual usage. Visit office.com/setup to get the Microsoft office Suite on your device. mcafee.com/activate is an independent support provider on On-Demand Remote Technical Services For mcafee.com/activate products.  mcafee.com/activate offers a high level of security and has an advanced scanning feature. The McAfee firewall secures the users from unknown websites. mcafee.com/activate plays an important role in protecting Windows PC, Mac, Android and iPhone from malware and viruses. 
00