Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaAmeričtí policisté doslova sestřelili zraněného muže z invalidního vozíku, nebudou obviněni z porušení občanských práv

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Američtí policisté doslova sestřelili zraněného muže z invalidního vozíku, nebudou obviněni z porušení občanských práv

Policejní kaprálové Policejního útvaru Wilmingtonu, kteří v září 2015 zastřelili už zraněného na invalidní vozík odkázaného afro-Američana, nebudou obviněni z porušení občanských práv tohoto muže, oznámili federální žalobci spolu s okresní kanceláří Amerického ministerstva spravedlnosti.

V pátek federální činitelé spolu s kanceláří amerického ministerstva spravedlnosti pro okres Delaware, FBI a divize lidských práv amerického ministerstva spravedlnosti řekli rodině Jeremyho McDola, tj. muže zabitého Wilmingtonskou policií, že důkazy nenaznačují, že by ti policisté záměrně použili nadměrnou sílu, když McDola zastřelili.

„Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že je nedostatek důkazů k podání obvinění z porušení občanských práv proti kaprálům Wilmingtonského policejního útvaru (WPD) účastnících se zastřelení 28-letého paraplegika Jeremyho McDola z 23. září 2015,“ uvedla podle News Journal v prohlášení kancelář amerického ministra spravedlnosti.

Střet mezi policisty a McDolem, 28, který byl zachycen na videu mobilním telefonem svědka, vyvolal ve Wilmingtonu i jinde pobouření. Policie dorazila na místo činu na základě nouzového volání 911 tvrdícího, že afro-americký muž na invalidním vozíku utrpěl střelné zranění, které si sám způsobil. Rodina McDola v žalobě proti městu Wilmington uvedla, že McDole byl oloupen o peněženku a pak postřelen, a že buď ten zloděj, nebo jeho komplic zavolal policii, které povídal o vlastním postřelení, které způsobilo McDolův stav.

K McDolovi dorazili tři bílí policisté a jeden hispánský – starší kaprál Josehp Dellose, starší kaprál Danny Silva, kaprál Thomas Lynch a kaprál James MacColl; jeden z policistů na něj namířil buď brokovnici nebo útočnou pušku s výkřikem na McDola, aby „zahodil zbraň“ a „zdvihl ruce“. Video ukazuje McDola, jak si oběma rukama tře kolena.

Jakmile McDole zdvihl ruku k pasu, tak do něj Dellose několikrát vystřelil, načež McDole vypadl na stranu na zem. Dellose vystřelil asi dvě sekundy po prvním zavolání na McDola, aby zdvihl ruce, podle zprávy generálního prokurátora státu tím mezi ostatními policisty vyvolal zmatek. Kancelář generálního prokurátora Delawaru Matta Denna nakonec sice policisty zbavilo za tu střelbu obvinění, ale prohlásila, že Dellose při střetu s McDolem předvedl „mimořádně mizerný policejní výkon“. Kancelář doporučila, aby Dellose už nikdy nebyl u Wilmigtonské policie zaměstnán v roli, která vyžaduje nošení střelné zbraně na veřejnosti.

Federální prokurátoři se podle The News Journal rozhodli nepodat obvinění z trestného činu útoku proti Dellosovi, neboť zákon tohoto státu umožňuje prosazovatelům zákona použít smrtící sílu, pokud si myslí, že jsou v dané situaci ohroženi.

U McDola, který měl dlouhý trestní rejstřík a ochrnul, když byl v roce 2005 postřelen, byl při tomto incidentu podle vyšetřování nalezen revolver kalibru .38 s tím, že na zbrani a na použitých nábojnicích a ostrých střelách v jeho prádle byla jeho DNA. Vyšetřování střelby zjistilo reziduální znečištění po výstřelu na McDolově pravé ruce a oděvu, řekl v pátek federální prokurátor. Na svědkově videu není žádná zbraň vidět.

Toxikologické testy našli v McDolově krevním oběhu doklady o PCP, uvádí vyšetřování státních úřadů, které rovněž zjistilo, že zbraň u McDola nalezená byla údajně ukradená. Zpráva generálního prokurátora státu uvádí i nejmenovanou osobu, která řekla, že to ráno, kdy ke střelbě došlo, odvezl McDola na vozíku do části Wilmingtonu, kde si mohl koupit zbraň i cigarety míchnuté s PCP.

Město Wilmington minulý měsíc souhlasilo s vyrovnáním s rodinou na základě žaloby o 1,5 milionu $. Federální soudce by měl podle zpráv o schválení tohoto vyrovnání rozhodnout příští týden. Vyrovnání by mělo požadovat také, aby Wimingtonský policejní útvar přehodnotil svou politiku použití policejní síly a vycvičit policisty v de-eskalační taktice, zvláště při střetu s fyzicky nebo mentálně postiženými lidmi, hlásil News Journal.

Rodina McDola namítala, že policisté se nikdy nepředstavili ani se nepokusili proti McDolovi použít nesmrtící prostředky.

„Řekli, že nenechali kámen na kameni… Prostě ale nebylo dost důkazů, aby se založilo trestní obvinění,“ řekl podle AP rodinný právník Thomas Neuberger. Dodal, že rodina je tímto rozhodnutím „velice zklamaná“.

V březnu referoval Pittsburgh Tribune-Review, že federální prokurátoři v letech 1995 až 2015 rozhodli o nevznesení obvinění proti policistům, kteří údajně porušili občanská práva, v 96 procentech případů, a to převážně na základě zdůvodnění slabými nebo nedostatečnými důkazy, nebo na základě absence jasného úmyslu porušit občanská práva jiné osoby, a pak také kvůli odrazování z Ministerstva spravedlnosti.

Zdroj: rt.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+32 # Che 2017-01-10 10:45
Americti hrdinove se musi cvicit na nemocnice, svatebni pruvody a skolky, mohou tam byt teroristi.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Historik 2017-01-10 13:59
Ono by stačilo i jednoduché srovnání.
Kolik lidí zastřelí za rok americká policie. Kolik lidí zastřelí-zabijí v Americe teroristé.
Předminulý rok- a není to úplně přesné číslo- zvítězili amer.policisté nad teroristy v poměru 200:1.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # dascha 2017-01-10 11:54
Demokracie v praxi....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # Jarin G. 2017-01-10 13:43
Jo, jo. uSSa je země neomezených možností. Máme se ještě co učit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # oskar 2017-01-10 14:11
Lidi na invalidním vozíku jsou ti nejnebezpečnějš í a nejzákeřnější.. .to ví naprosto přesně každý správný Ami policajt ;-) V takovém vozíku si můžete vézt třeba Bazooku, kulomet, výbušniny a já nevím, co jejště...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # cocoa darriba 2017-01-10 14:23
...použít smrtící sílu, pokud si myslí, že jsou v dané situaci ohroženi...

měli by ten zákon novelizovat, sloveso "si myslí" vyměnit za "cítí" , já jen aby sladili §§ s realitou praxe, protože o myšlení evidentně nemůže být řeči , jak ve svém textu výše ilustruje "Historik" , chápu ale , že těm rozstříleným paraplegikům to už může být fuk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # contumax 2017-01-10 17:20
Sem to přijde co by dup...

Až velký retardi dají tajný rozkaz retardům policajtům, tak si budou moci odprásknout kohokoliv jako psa...

Pár případů tu v ČR se už stalo a ještě víc jich utajili...

Cajti jsou všude stejný po celým světě , a poslední léta nabírají účelově [...]y...!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás