Válka v Jemenu nadále nabývá na intenzitě. Humanitární situace vypadá jako katastrofa. Podle zpráv OSN padlo za oběť saúdským náletům 4 tisíce civilistů. Spolu s tím tvrdí Mohammed Sahsuddin, šéf Jemenské asociace ulámů, že během toho válčení bylo zabito nebo zrněno 227 tisíc lidí. Každý desátý Jemenec (v zemi žije 2,8 milionu lidí) se stal uprchlíkem. 80 procent obyvatelstva trpí hlady a absencí zdravotní péče. Podle odhadů OSN kvůli nedostatku léků zemřelo nejméně 10 tisíc dětí mladších 5 let.
Důvodem této katastrofy je blokáda oblastí kontrolovaných rebely Houthiů. V červnu 2016 byla koalice vedená Saúdskou Arábií konečně OSN zapsána na „černou listinu“ zemí a skupin obviněných z porušování práv dětí. Spojené národy tuto koalici obvinily ze zavraždění 510 a zranění 667 jemenských dětí. Avšak jen o týden později byly všechny zmínky o saúdských ozbrojených silách a jejich spojencích z této černé listiny zcela vymazány. Současný generální tajemník Spojených národů Ban Ki-moon, přiznal, že to odstranění si vynutila Saúdská Arábie pod hrozbou zmrazení sponzorství pro určité programy OSN.
Mezitím se přes četné vysoce profilované skandály vojenská a technická spolupráce mezi Rijádem a Západem postupně jen rozšiřuje. A tak 10. srpna 2016 prodal Pentagon ozbrojeným silám Saúdské Arábie 153 tanků „Abrams“ a munici za cenu 1,15 miliardy USD. A ještě před tím americký Kongres přehlasoval prezidentské veto o klastrové munici, a to i přes skutečnost, že OSN doložila, že proti jemenským civilistům se tento typ zbraní široce používá. Saúdská Arábie za uplynulý rok na vojenské potřeby utratila 87,2 miliardy dolarů.
V dubnu 2016 vznikla naděje, že tato válka by po příměří a zahájení vyjednávání mohla přejít do nějakého druhu „zmrazeného“ konfliktu. Ale postoj OSN se ukázal být matoucí a šokující nejen pro vůdce jemenského odporu, ale i pro většinu mezinárodních analytiků. Zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN pro tento konflikt předložil rezoluci o harmonogramu ukončení tohoto konfliktu, která vypadala spíše jako požadavek na kapitulaci. Houthiům nabídli, aby složili zbraně a během 45 dnů po podepsání mírové dohody opustili největší města Sana’a, Taiz a Hodeidah. Politický proces formování vlády národní jednoty by měl být zahájen teprve až po výše uvedených krocích. Houthiové tento plán odmítli, jelikož se chtěli podílet i na nové vládě, s tím ale ve skutečnosti nikdo nepočítal.
Vojenská situace v Jemenu v srpnu 2016
6. srpna 2016 Saúdy kontrolovaná Hadiho vláda vyjednávání zrušila. Následujícího dne provedla koalice na Jemen přes 30 náletů. Téměř všechny cíle se ukázaly být civilní objekty. Dvacet lidí, převážně žen zahynulo při náletu na továrnu vyrábějící v San’a bramborové lupínky. Bombardování tržiště v městečku Nihm přineslo dalších dvacet civilních obětí. Ale k nejohavnějším zločinům došlo v gubernii Saada. 13. srpna tam saúdské bombardéry zničily vesnickou školu. Místní média ohlásila 50 mrtvých. O dva dny později potkal stejný osud nemocnici s 11 mrtvými a 19 zraněnými.
Za těchto podmínek se na vládu Mansura Hadiho přirozeně pohlíží jako na pouhou loutku kontrolovanou nájezdníky. A tak se kolem Houthiů začínají sbírat různorodé síly. 14. srpna 2016 byl inaugurační den Nejvyšší politické rady Jemenu (SPC), tj. nové vlády země, která je odvozena od starého Revolučního výboru. Ta kromě Houthiů obsahuje zástupce Všeobecného lidového kongresu (tj. největší jemenské politické strany, která podporuje bývalého prezidenta Saleha) a socialistů z Národní demokratické fronty. SPC uznal i jemenský parlament, který v Sana’s poprvé po 1,5 roce zasedal. Tohoto zasedání se zúčastnili i bývalí odpůrci Houthiů – sunnitská strana „Al-Islah“ a Socialistická strana Jemenu. Toto zasedání dospělo k dohodě, která stanovila, že vyhlášeným cílem SPC je sjednocení proti saúdské agresi.
Hadiho vláda přitom může spoléhat jen na saúdské vojáky a radikální islamisty. Militanti „Islámského státu“ a „Al-Kaidy“ jsou ti, co bojují proti Houthiům. Loni radikální muslimové s podporou a inspirací Saúdské Arábie vyhlásili region Hadhramaout za islamistický emirát a začali pašovat ropu přes přístavy Al Kukalla a Ash Shihr. Loni, když už byla spolupráce mezi koalicí a radikály zjevná, saúdská vláda rychle prohlásila, že ona tento emirát zlikvidovala. Ve skutečnosti, islamisté tyto přístavy po předchozí dohodě v klidu opustili. Poté se přeměnili na „legální“ politickou sílu zvanou „Synové Hadhramautu“ a ve své válce proti Houthiům pokračovali. Byli to tito „Synové“, kdo vyhodil do povětří pradávnou sufitskou mešitu v obci Es-Sarari v gubernii Taiz a pak unesli a krutě zavraždili několik tuctů civilistů.
Mezitím po obnovení bojů zaznamenali Houthiové a jejich spojenci několik důležitých vítězství. V gubernii Marib sebrali koalici velkoměsto Sirrwah a přiblížili se regionální metropoli. Rovněž pronikli do Al Hazm, metropole gubernie Al Jawf na severu země. Houthiové zcela osvobodili pobřeží Rudého moře a strategicky kritickou úžinu Mandeb. Boje se protlačily už na saúdské území. Vojenské skupiny Houthiů postoupily 15 kilometrů do okresu Najran a prakticky obklíčili regionální metropoli. Teď na okrajích tohoto hodně lidnatého města zuří bitvy. Oblasti jemensko-saúdského pohraničí – Najra, Asir a Jizan – jsou ve skutečnosti obývány převážně šíity a jejich historické vazby na Jemen činí situaci pro saúdskou vládu ještě nebezpečnější (Saúdská Arábie si je totiž anektovala v roce 1934). Úřady musí ve strachu z povstání ve vlastním týlu vystěhovávat místní obyvatelstvo. A tak srpen 2016 přinesl koalici vedené Saúdskou Arábií a Západem mnohá překvapení a září by se mohlo pro současnou situaci na Arabském poloostrově stát bodem zvratu.
Zdroj: southfront.org