Británie by hlasováním za opuštění Evropské unie příští měsíc mohla spustit vlnu podobných hnutí za svobodu po celé Evropě a v podstatě tak tento kontinent „osvobodit“, když pro mnohé není kontrola z Bruselu nic nepodobného vládě z Moskvy, řekl tento holandský vůdce Svobodných Geert Wilders. Když euroskeptický a proti islamizaci zaměřený kampanista pan Wilders mluvil s britským Sunday Telegraph, tak řekl, že Británie by mohla hlasováním za odchod z Evropské unie dát následováníhodný příklad, a pokud by to učinila, tak by „Evropu osvobodila“ už podruhé za století, což byla jasná narážka na klíčovou roli Británie v odporu vůči německému expanzionismus během Druhé světové války.


Pak Wilders řekl: „Británie by stejně jako ve 40. letech mohla pomoci osvobodit Evropu od dalšího totalitního monstra, tentokrát zvaného ‚Brusel‘. Opět bychom mohli být zachráněni Brity… Když lidé uvidí, že nějaká země může odejít a světlo nezhasne, není žádná válka a země nezbankrotuje, ale spíše bude vzkvétat. Když Britové ukáží, jak se tato teorie stane realitou, tak to bude mít ohromný účinek.“

Několik zemí je považováno za pravděpodobné kandidáty na podobné referendum jako Británie, pokud uspěje ve své snaze vymanit se z Unie. Mezi možnosti se počítá Rakousko s Polskem a pan Wilders na tento seznam přidal Holandsko. Mluvil o tom, že v reakci na autoritářskou nedemokratickou Evropskou unii do Evropy přichází ‚Patriotické jaro‘ a pan Wilders řekl, že teď už je „džin“ populistické, o svobodu usilující politiky „venku z lahve“:

Pan Wilders vede holandskou Stranu za svobodu a často používá k popisu obnoveného zájmu o sebeurčení, svobodu a národní identitu na Západě metafor jako jaro a rozkvět. Jeho strana neustále v Holandsku vede v průzkumech, ale ty ostatní strany v parlamentu, jak mainstreamové, tak alternativní se ho straní jako párii a zapřísahaly se, že ho nepustí k vládě, i když bude po příštích volbách utvářet největší stranu.

Když jednou letos psal exkluzivně pro Braitbat, tak vítal ‚Patriotické jaro‘ a prováděl srovnání s Komunistickou Evropou 80. let, kdy „Polsko zápasilo, aby bylo zase Polskem.“ Pan Wilders psal, že dnes vidí, že se dějí ty samé věci v Evropě i ve Spojených státech. O narůstající odtrženosti centralizovaných politických úřadů v Bruselu včera pan Wilders řekl, že nejcitlivější na ten totalitarismus jsou Východoevropské státy, protože ty se samy osvobodily teprve před nedávnem. Uvedl:

„Východoevropané už zažili, jaké to je pod totalitou, ti věděli, co znamená nadvláda Moskvy. Nikdo to nezná lépe než Poláci, Češi, Slováci a Maďaři.“

„Takže ti, jakmile spatří další totalitní monstru, tak hned vědí, o co jde, tentokrát je sice v trochu jiném převleku: teď si říká Brusel místo Moskva – ale pořád si chce vzít jejich národní suverenitu a identitu a změnit jejich země. A ti lidé říkají: ‚Co je moc, to je moc.‘“