Paul Dorian z excelentní stránky meteorologické vědy Vencore Weather nás tu aktuálně informuje o nejnovějších poznatcích o nejmocnějším přírodním cyklu, který pohání změny klimatu Severoatlantické oblasti: tím je teplotní cyklus povrchu Severního Atlantiku (SST). Zde shrnujeme hlavní body. Samozřejmě, chcete-li se seznámit se všemi podrobnostmi, přečtěte si celý ten článek na Vencore.
V kostce, ta stránka píše, že na Severním Atlantiku se „teď projevují známky nejspíš nadcházejícího dlouhodobého posunu zpět k teplotám povrchu chladnějším než normální (SST) a to by mohlo mít závažné dopady na klima v USA a na rozsah mořského ledu na Severní Polokouli.“
Vencore dodává následující graf severoatlantického tepelného obsahu (v hloubce 0-700 metrů):
Globální odchylka od stanoveného normálu v tepelném obsahu (GJ/m2) v horních 700 m Severního Atlantiku od ledna 1955. Ta tlustá čára představuje prostý klouzavý průměr za 37 měsíců (cca 3 roky). Zdroj dat: Národní Oceánografické datové centrum (NODC), climate4you.com. Poslední zobrazené období: říjen-prosinec 2015.
Následující níže uvedený graf poskytnutý Vencore jsou povrchové teploty Atlantiku (SST) od 70. let 19. století.
Jasně vidíme, že tento mohutný tahoun klimatu má cyklickou povahu, a že posledních 20 let se vyznačovalo velice teplými SST.
Pozorovaný index Atlantické multidekadické oscilace (AMO) filtrovaný ročními průměry – vyjádřený jako odchylky od průměrných teplot SST napříč Severoatlantickým bazénem (0°-65°severní šířky, 80°-0°západní délky) pomocí datové řady HadISST (Rayner, et al., 2003) pro období 1870-2015.; díky NCAR: climatedataguide.ucar.edu/climate-data/-amo.
Žádný div, že Severoatlantický region zažíval v posledních 2 desetiletích nadnormálně teplé podmínky.
Ale to teplo se zjevně ztrácí, jelikož Severní Atlantik teď směřuje do studené fáze. Toto ochlazování potvrzuje i Japonská agentura pro vědy a technologie pro moře a zemi (JAMSTEC). Všimněte si, jak ten přechod probíhá rychle v průběhu pouhých několika let.
Závažné dopady pro mořský led a zimy
Vencore píše, že to ochlazování Severního Atlantiku bude nejspíš „v nadcházejících desetiletích mít výrazné dopady na Severní polokouli a na rozsah mořského ledu,“ a mohlo by to nejspíš zasadit hroznou ránu předpovědím klimatických kazatelů o tající Arktidě. Bude-li ochlazování Severního Atlantiku pokračovat, tak Vencore varuje, že bychom v rozsahu mořského ledu v Arktidě mohli očekávat návrat na úroveň 90. let nebo i vyšší.
Ochlazování Severního Atlantiku bude mít rovněž vážné důsledky pro severoamerické klima. Vencore hlásí, že zimy jsou ve většině Severní Ameriky během studených Severoatlantických fází daleko studenější a jsou během teplých fází daleko teplejší. Takže když bude tento trend pokračovat, tak to znamená, že dny děsu z globálního oteplování jsou sečteny, nebo se budou muset odstěhovat na jinou polokouli.
Zdroj: notrickszone.com