CIA agent přiznává, Obama vytvořil ISIS, aby vpadnul do Sýrie Podle nové zprávy od bývalého agenta CIA, vytvořil ISIS president Obama jako záminku k vpádu do Sýrie a ke svržení syrského presidenta Bashara Al-Assada. CIA v roce 2012 navrhla podrobný plána na svržení syrského vůdce, který Obama vetoval.
Bývalý operativec CIA Doug Laux řekl NBC News, že ten plán v té době narazil v Bílém domě na nevysvětlitelný odpor.
Activistpost.com referuje:
„Laux ve své knize, co má vyjít v úterý, Zbytkový růst: Jak mladý CIA případový důstojník pronikl do Talibanu a Al-Qaedy, popisuje, jak „činitelé CIA protlačovali mnohavrstvý plán k zrežírování (Assadova) svržení.“
Toto ohromující otevřené přiznání, ač potvrzuje rozšířená podezření, obsahuje ta nejkonkrétnější dosud pronesená tvrzení o záměrech Obamovy administrativy svrhnout tohoto diktátora – a nejmenovaní činitelé CIA to NBC rovněž potvrdili.
CIA však nebyla ochotná s tím jít dále – Zbytkový růst se před svým vydáním stal cílem značných úprav ze strany CIA.
NBC referovala:
Bývalý vysoký zpravodajský důstojník řekl, že Lauxův nápad – na kterém se značně podíleli i další členové úkolových sil CIA pro Sýrii – se značně promítl do toho plánu, který byl nakonec prezentován Obamovi.
Ale president, který musí schválit všechny skryté akce, mu nedal zelenou.
Jak Bílý dům, tak CIA odmítly tyto konkrétnosti komentovat, ale podle Lauxe vedoucí jako z Administrativy, tak z agentury „dávali od počátku na srozuměnou, že cílem našich úkolových sil je najít způsoby, jak z úřadu odstranit presidenta Assada… Přišli jsme s 50 dobrými možnostmi, jak to zařídit. Ale politické vedení … nám nedalo svolení ani k jediné.“
Lauxova kronika událostí zvedla pozorovatelům obočí jednak kvůli své nezastírané charakteristice tohoto počínání jako úmyslu svrhnout Assada, ale také kvůli tomu, že CIA schválila, aby takováto informace byla zveřejněna. Práce vydané bývalými činiteli CIA musí agentura nejdříve schválit – a CIA i přes značné proškrtání černým inkoustem, dala zveřejnění těchto aspektů zelenou i přesto, že podle oficiálního postoje se Spojené státy takovýchto operací neúčastní.
Ač Laux sám není úplně přesvědčen, že vzestup ISIL a tudíž teroristické útoky v Evropě a v nesčetných civilních zařízeních v Sýrii by šlo zmařit pomocí toho jeho „plánu operací“, tak četní kritici, včetně tehdejšího ředitele CIA Davida Petraeuse, o tom přesvědčeni jsou.
„Laux nakonec z frustrace nad tímto a nad dalšími záležitostmi rezignoval,“ vysvětlovala to NBC, „když už bylo jasné, že Obamova administrativa s tím dále postupovat nebude.“
Obamou později autorizovaný plán na vycvičení a vyzbrojení umírněných syrských rebelů přestal být považován za poměrně konzervativní, když se Svobodná syrská armáda (FSA) rozpadla a bojovníci proti Assadovi se jen hrnuli k daleko extrémnějším skupinám. Z toho se velký počet bývalých rebelů FSA se např. přidal k syrské frakci al-Qaedy, která se nakonec stala základem pro ISIL.
Ale ta masová migrace válečníků, když Laux navrhl svůj plán, ještě nezačala, ač Laux sám nesouhlasí s náznaky, že tím bylo ISIL zastaveno ještě před rozjezdem této teroristické skupiny.
Petraeus však věří, že by je to zastavit mohlo, „stejně jako Robert Ford, bývalý americký velvyslanec v Sýrii, a také Leon Penetta, bývalý ministr obrany, řekl NBC News bývalý vysoký americký činitel.“
Ford údajně v interview vysvětloval, že kdyby USA v roce 2012 aktivně realizovaly nějaký plán podobný, jako popisoval Laux, tak by se ISIL zabránilo, aby vyhlásila v syrské Raqqě kalifát.
„Jsem si jist, že bychom se dnes dívali na jinou Sýrii, kdyby president Spojených států nezrušil návrhy Davida Petraeua, šéfa CIA, Hillary Clinton, ministryně zahraničí, a Leona Penetty, který byl ministrem obrany,“ řekl NBC News senátor John McCain.
Ale Obama zůstává neochvějný.
„Tvrzení, že bychom měli volnou cestu, která by nevyžadovala, aby tu rovnici v poli změnily americké ozbrojené síly, nebylo nikdy pravdivé,“ řekl v interview president pro Atlantic.
Ty prsty poukazující na všech stranách, že to oni támhleti za to řádění mohou, by byly směšné, kdyby ta nekompetence neživila násilí, po kterém zůstaly miliony lidí bez domova a nesčetní další mrtví. Všechny strany této záležitosti, co tu hrají tu hru, on řekl, ona řekla, ve skutečnosti ignorují obrovského růžového slona v obýváku – že americká zahraniční politika změn režimů, okupací a destabilizačních technik na Středním východě je jen benzínem do ohně, kterým je terorismus.
Ať už jsou z toho závěry jakékoliv, tak Lauxova kniha vyjde v úterý – a nám tomu zbytku nezbyde, než si lámat hlavu podrobnostmi obklopujícími cíle svržení Assada, abychom napínali svou zvědavost, o čem nám to americká vláda zase lže.
Zdroj: activistpost.com