Článek publikovaný tiskovou agenturou Reuters odhalil zajímavá zjištění o lécích užívaných bolestem jako jsou diclofenac či ibuprofen (účinná látka v přípravku Ibalgin). Zjistil totiž, že uvedená léčiva zvyšují riziko srdečního infarktu ve stejné míře jako léky, které byly v minulosti staženy z trhu kvůli jejich vysokým rizikům. Jeden z takto stažených léků, Vioxx, byl příčinou více než 30.000 úmrtí v důsledku srdečních infarktů a náhlých srdečních příhod.

Tento lék se byl dostupný na trhu několik let přesto, že jeho výrobce i státní úřady věděly o možných následcích jeho užívání.

Článek agentury Reuters uvádí, že stejné riziko srdečního selhání vyplývá i ze současných léků obsahujících látky diclofenac a ibuprofen. Na Slovensku se to týká léků jako ibalgin, brufen, ibuprofen či Voltaren.

Nejčastější důvody užívání léků proti bolesti

V dnešní době mnoho lidí trpí záněty a z nich vyplývajícími bolestmi. Někdy se podaří snížit bolest například odbouráním stresu, snížením expozice chemickým látkám či změnou stravování.

V některých případech však může být bolest tak nesnesitelná, že se ji postižený člověk snaží stůj co stůj zastavit. No a právě v těchto případech se nejčastěji užívají volně prodejné léky proti bolestem jako například ibalgin.

Mohlo by vás také zajímat: Tyto malé jadérka zdaleka překonávají při rakovině každou chemoterapii.  Bohužel, mnozí lidé si neuvědomují, že i přes úlevě od bolestí, tyto léky pomalu zabíjejí jejich těla.

Ibuprofen je ropný derivát, který zvyšuje riziko srdečního infarktu a úmrtí na srdeční selhání.

Dokonce, když se ibuprofen zkombinuje s aspirinem (acylpyrinem), může způsobit multikauzálne úmrtí, tedy úmrtí z několika příčin.

Ibuprofen je spojován is dalšími zdravotními problémy, jako například:

  • poškození DNA
  • potraty
  • anémie
  • úmrtnost na chřipku
  • ohluchnutí
  • vysoký krevní tlak

Kromě ibuprofenu, i mnohé další nesteroidní léky proti bolestem zvyšují riziko srdečního infarktu.  Úleva od bolesti je velmi důležitá. Proto byste měli znát přírodní alternativy k synteticky vyráběným lékům.

Alternativní prostředky proti bolesti

Namísto Ibalginu či jiných léků proti bolesti založených na ibuprofenu nebo Diclofenac, můžete použít následující přírodní náhrady:

  • Zázvor. Užívání čerstvého, práškového či zázvoru v kapslích, 4 krát denně, je vynikající alternativou k ibuprofenu, zejména v případě menstruačních bolestí.
  • Arnica. Osteoartritidu v kloubech rukou či nohou je možné léčit povrchovou aplikací krému s obsahem Arnica.
  • Šišák bajkalský (Baikal skullap). Tato rostlinka obsahuje látku zvanou baicalin, která účinně snižuje bolesti a bez problémů svou silou nahradí i ibuprofen.
  • Vitamin C, Ginkgo biloba a astacantín. Tyto látky používejte na zmírnění bolestí a nepohodlí při zánětech v dýchacích cestách, astmatu a jiných potíží s dýcháním.
  • Omega-3 mastné kyseliny. Artritida bolesti mohou být účinně sníženy užíváním přibližně 2000 mg omaga-3 mastných kyselin denně.
  • Ženšen (všehoj asijský). Je výborný na revma a artritidu. Ženšen má na tento typ bolesti silnější účinek jako ibuprofen.
  • Třezalka tečkovaná. I třezalka tečkovaná je lepší tlumič bolestí jako ibuprofen, dokonce dvojnásobný.
  • Maliny a třešně. Enzym cyklooxygenáza, která způsobuje záněty, je potlačována léky na bázi ibuprofenu. Uvedené druhy ovoce naproti tomu obsahují anteokyaníny, které tento enzym blokují stejně dobře.
  • Bazalka. Tato bylinka má srovnatelné protizánětlivé účinky jako ibalgin, acylpyrin či brufen.
  • Olivový olej. Ibuprofen a oleocantal, látka nacházející se v olivovém oleji, mají stejné protizánětlivé vlastnosti.

Existuje mnohem více přírodních látek, které snižují bolesti a záněty. Například, i taková aromaterapie má podobné účinky.

Při čtení tohoto článku si však třeba uvědomit jednu věc. Obě kategorie – syntetické i přírodní léky pouze potlačují bolest, ale neléčí její příčinu.  Pro trvalé zbavení se bolestí je třeba správně identifikovat to, co bolesti způsobuje a následně změnit stravování a celkový způsob životního stylu.

Mezi nejčastější příčiny vyvolávající záněty a následné bolesti patří potraviny jako pšenice, mléčné výrobky, vysoce zpracované potraviny obsahující velké množství cukru a některé další alergeny.

Zdroj:  greenmedinfo.com