Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaŽádné sci-fi. Kvantová fyzika potvrzuje: Budoucnost způsobuje minulost

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Žádné sci-fi. Kvantová fyzika potvrzuje: Budoucnost způsobuje minulost

Experiment provedený skupinou australských vědců prokázal, že to, co se stane s částicemi v minulosti, je závislé na tom, zda jsou budou pozorovány v budoucnosti. Do té doby jsou jen abstrakcí – neexistují.

Kvantová fyzika je divný svět. Zaměřuje se na zkoumání subatomárních částic, které se jeví vědcům, jako základní stavební kameny reality. Veškerá hmota, včetně nás samotných, se z nich skládá. Zákony, kterými se řídí tento mikroskopický svět, jsou dle názorů vědců odlišné od těch, které jsme se naučili akceptovat pro nám běžnou makroskopickou realitu.

Zákony kvantové fyziky mají tendenci odporovat mainstreamovému vědeckému rozumu. Na této úrovni může být jedna částice na vícero místech současně. Dvě částice mohou být zaměněny, a když jedna z nich změní svůj stav, tak i druhá se také změní – bez ohledu na vzdálenost – i kdyby byla na druhé straně vesmíru. Přenos informací se, zdá se, děje rychleji, než-li je rychlost světla.

Částice se mohou též pohybovat napříč pevnými objekty (vytvořit si tunel), které by za jiných okolností se jevily jako neprostupné. Dokáží vlastně procházet zdí jako duchové. A teď vědci dokázali, že to, co se děje s částicí teď, se neřídí tím, co se s ní dělo v minulosti, ale tím, v jakém stavu se bude nacházet v budoucnosti. Fakticky to znamená, že na subatomární úrovni může jít čas dozadu.

Pokud se vám zdá výše uvedené naprosto nepochopitelné, pak jste na podobné vlně. Einstein toto nazval strašidelné a Niels Bohr, průkopník kvantové teorie, řekl: „Pokud vás kvantová fyzika nešokovala, pak jste ještě nepochopili, o čem to je.“.

V pokusu, který povedl tým australských vědců z Australské národní university pod vedením Andrea Truscotta se ukázalo, že: realita neexistuje dokud ji nezačnete pozorovat.

Vědci už dávno ukázali, že částice světla, tzv. fotony, můžou být jak vlny a tak současně částice. Použili k tomu tzv. experiment s dvojí štěrbinou. Ukázalo se totiž, že když světlo zářilo na dvě štěrbiny, foton byl schopen přes jednu jako částice a přes dvě jako vlna.

Australský server New.com.au vysvětluje: Fotony jsou divné. Efekt můžete vidět sami, když světlo svítí skrze dvě svislé štěrbiny. Světlo se chová i jako částice procházející skrze štěrbinu a utváří přímé světlo na stěně za ní. Současně se chová jako vlna, která vytváří interferenční obrazec, který se objeví za více než dvěma štěrbinami.

Kvantová fyzika předpokládá, že částice postrádá určité fyzikální vlastnosti a je definována pouze pravděpodobností skutečnosti, že je v různých stavech. Dalo by se říci, že existuje v neurčitém stavu, v jakési super-animaci, dokud je není skutečně pozorována. V ten okamžik na sebe vezme podobu buď částice nebo vlny. Přitom si je schopna stále zachovat vlastnosti obojího.

Tato skutečnost byla objevena vědci při dvojštěrbinovém experimentu. Bylo zjištěno, že když je foton vlna/částice pozorován, zhroutí se, což nasvědčuje tomu, že jej není možné vidět obou stavech najednou. Proto není možné měřit polohu částice a současně její hybnost.

Přesto poslední experiment – reportovaný v Digital Journal – zachytil poprvé obrázek fotonu, který byl ve stavu vlny současně částice.

Jak uvádí server News.com.au, problém, který stále mate vědce je: „Co vede foton k tomu, že se rozhodne být tím nebo tím?“

Australští vědci sestavili experiment podobný k experimentu s dvojí štěrbinou, aby se pokusili zachytit okamžik, ve kterém se fotony rozhodují, zda z nich budou částice nebo vlny. Na místo světla, využili atomy helia, které jsou těžší než světelné fotony. Vědci mají za to, že fotony světla nemají žádnou hmotu na rozdíl od atomů.

„Předpoklady kvantové fyziky o interferenci jsou sami o sobě podivné, pokud se aplikují na světlo, které se pak chová spíše jako vlna. Ale abychom to objasnili, experiment s atomy, které jsou mnohem komplikovanější – mají hmotu a reagují na elektrické pole atd. – přispívají k podivnosti.“, řekl Ph.D. doktorand Roman Khakimov, který se na experimentu podílel.

Očekává se, že atomy se budou chovat stejně jako světlo, to znamená, že na sebe budou schopní se chovat jako částice a současně jako vlny. Vědci vypálili atomy přes mřížku stejným způsobem, jako když použijí laser. Výsledek byl podobný.

Druhá mřížka byla použita až poté, co atom prošel první. Navíc byla použita jen náhodně, aby bylo zřejmé, jak částice bude reagoval.

Bylo zjištěno, že když byly použity dvě mřížky, atom jimi prošel ve tvaru vlny, ale když byla odstraněna druhá mřížka, choval se jako částice.

Takže, jakou podobu na sebe vezme po průchodu první mřížkou, závisí na tom, zda druhá mřížka bude přítomna. Zda atom pokračoval jako částice a nebo jako vlna, bylo rozhodnuto až po té, co proběhly události v budoucnosti.

Zdá se, jako by čas šel dozadu. Příčina a následek se zdají být porušeny, protože budoucnost způsobuje minulost. Lineární tok času se náhle jeví, jako by fungoval opačně. Klíčovým bodem je moment rozhodnutí, kdy byla pozorována kvantová událost a bylo provedeno měření. Před tímto okamžikem se atom jeví v neurčitém stavu.

Profesor Truscott uvedl, že experiment ukázal, že: „budoucí událost způsobuje, že foton se rozhodne o své minulosti.“

Zdroj: digitaljournal.com, suenne.cz 

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+12 # .lak 2015-10-11 10:15
Matrix
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+28 # Gabriel 2015-10-11 10:38
tí blbečkové nevědí nic!!!všechno si jenom jaksi vydedukují.poku d se fyzika a její chápání nevrátí do doby Nikolu Teslu,a nenabere jím určenej směr,tak je to o ničem.všechno určují "akademici v británii,vědí že nemaj pravdu,ale se drží svý vlastní demagogie určené Morganem jakože Teslovým mecenášem.útoky na současné chápání fyziky,jejich fyziky nabíraj na intenzitě,bohuž el průkopníci novýho pojetí fyziky jsou i se svými důkazy potlačováni ,nebo dokonce likvidováni,v zájmu jejich vědy.co vy na to "pánové z Cambridge"?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # .lak 2015-10-11 10:53
Tajtrdlíci s vírou, politikou a vjedci
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-4 # ocashard 2015-10-11 13:52
...........
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Stanley_K 2015-10-11 17:54
Svou realitu měníme miliardkrát za sekundu
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Vladimír57 2015-10-11 22:18
Není to tak dávno, co indiáni v brazilských pralesích netušili nic o těžařských společnostech, které jim zabíraly a ničily jejich domovinu, nemluvě o jejich záměrném vyvražďování. Přesto se to dělo.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Stanley_K 2015-10-11 18:13
Vědomí pokory Myšlenky Alberta Einsteina
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # Che 2015-10-11 12:19
Kosmologie me fascinuje uz 70 let a mohu jen rici ze nevime NIC.
Postup experimentu neni podrobne popsan. Protoze se jedna o minimalni casove intervaly (zobrazujici procese minulosti a budoucnosti), je jen otazka, jak vse ti laboranti (nechci psat vedci) merili. Neni tez udana analysa moznych chyb a konfidencni intervaly chyb.

Z techto duvodu je zrejme, ze cely clanek ma jen informacni obsah s minimalni vedeckou substanci.
Quvantova fysika ma potize s casem, viz znama abstraktni uvaha "Schrödigers Katze" (napr.: theory.gsi.de/.../node5.html)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Lucif 2015-10-11 13:57
Kvantovy nezmysel. Ak urobis chybu v predpokladoch na zaciatku a potom 100 rokov korigujes tuto svoju teoriu, aby vysledky rovnic sedeli na pozorovania, to este neznamena, ze je tvoja teoria spravna. Ale ty dalej uctievas svoje rovnice ako Koran a hrozne sa divis nad roznymi blaznivymi paradoxmi, ktore ti z tvojej teorie vychadzaju. Cas ide dozadu - vychadza to z rovnic! ...

Najlepsie Strbinovy experiment vysvetluje, podla mna, David LaPoint v 3. casti serialu "Primer Fields", ktory je k zhliadnutiu na youtube. Kvantovy nezmysel nato vobec nie je potrebny.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Pavel Nárožný 2015-10-11 17:44
Myslím, že velmi dobrou odpověď na otázka co je to sigulatira a jaký je vlastně vesmír dávají kvarkové experimenty - zejména quantum entanglement by ledaskomu mohl ledasco naznačit:
Quantum Relativity
www.youtube.com/.../

Mám za to, že kdo pochopíte toto video, které jsem linknul, pochopí, co je to celý vesmír: proč se zdá, že se rozpíná tak, jako bublina, na které jsou "projektovány" hvězdy a galaxie, atd. atd.

"Time and space are actually created by the interaction of quanta."

"Origins of the universe is singularity: timeless and spaceless state."

"You can't say that the singularity existed before the Big Bang. That's putting timeless inside of time. If something is timeless, it have no temporal relationships. It cannot be before or after anything."

"Now if quanta and the singularity are both timeless and spaceless, then they cannot be separate. (...) If quanta and singularity are not separated, then they are actually one."

"The singularity does not ceased to exist in explosion billions years ago. Quanta are the singularity interacting with itself. Everything is one. Literally."

...sice důsledky těchto faktů pochopí jen málo lidí (a daleko víc lidí je nebude chtít pochopit), ale když se budou odchovanci teorie Velkého Třesku snažit, tak snad i jim to třeba zapálí... (tuto hnusnou poznámku jsem napsal proto, že mě fascinuje množství mínus hlasů pro názory, které se odklání od teorie Velkého Třesku...)

PS. pokud chce někdo brát nějaké (jakékoliv - včetně teorie Velkého Třesku) teorie vědců vážně, pak je třeba si uvedomit, že např. fyzické modely a reálná měření energie ve vakuu se rozcházejí o tak moc, že počet všech atomů ve všech hvězdách v pozorovatelné čísti vesmíru (to je "jen" 10 na 80) je zcela zanedbatelný proti rozdílu mezi potenciálem 1m3 vakua naměřeným a teoretickým (to je 10 na 107 (!) ) ... Poněkud fail, že?

The Vacuum Catastrophe - Zero-Point Energy
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # .lak 2015-10-11 18:25
Dvorní alchymisté mají školy a pedagogiku i autority korporátníků nebo totalit budulínků pro lidské zdroje.
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Lucif 2015-10-11 22:05
Quantum entanglement je len variacia na ten isty kvantovy nezmysel. Ciste teoreticky koncept zalozeny na tom istom nezmysle ako paradox strbinoveho experimentu - kolaps vlnovej povahy castice kvoli akcii merania. Teoria relativity je detto miskoncepcia, najma v dvoch veciach: 1. Hmota neurcuje tvar vesmiru, je to naopak. Toto sa da vydedukovat nielen z faktu ktory si uviedol (hustota energie vakua v 1 cm3 je vacsia ako energia vsetkej hmoty pozorovatelneho vesmiru), ale aj z obycajneho pozorovania tvarov a foriem v prirode (nielen vo vesmire, napr. Butterfly Nebula, Hourglass Nebula, NGC6302, Eta Carinae... ale aj v rastlinnej a zivocisnej risi), ale aj z prvych momentov delenia oplodneneho vajicka (4 bunky maju vzdy formu stvorstenu, 8 davidovej hviezdy v 3d, 64 je vzdy kriticke mnozstvo buniek na zaciatok diferenciacie systemov (zacnu sa utvarat organy).
2. Dilatacia casu neexistuje. V rovniciach Teorie Relativity si Einstein zvolil ako konstantu rychlost svetla a meni sa dlzka a cas. K tym istym vysledkom sa da dopracovat ak sa meni dlzka a rychlost svetla a cas je konstanta. Kto neveri, nech sa trocha zacita do Hafele-Keating experimentu a Tamarack mines experimentu.

Kombinaciou dvoch nezmyslov pravdepodobne neziskame zmysluplnu teoriu. Pre mna najlepsim kandidatom na zaklady korektnej teorie vsetkeho je Teoria Objektivity Konstantina Meyla a urcite publikacie Nassima Harameina.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # Lucif 2015-10-11 14:08
Myslim, ze ked sa ludia v buducnosti budu pozerat spat na toto obdobie, budu nas vidiet rovnako ako my geocentrikov. Ti tiez svato-svete tvrdili, ze Slnko obieha okolo Zeme, ved sa pozrite na oblohu!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Vladimír57 2015-10-11 21:35
Před pár léty jsem četl nějaký vědecký článek o černé díře v naší galaxii. Článek říkal, že se původně soudilo, že v Mléčné dráze žádná černá díra není, ale nyní se vědcům podařilo tuto černou díru objevit a prokázat. Dále článek říkal, že má být obrovská v porovnání s jinýma a má ohromný apetit. Už jen to je divné, že v jiných galaxiích o černých dírach víme dříve, než o te naší. A zrovna včera byl v Tv pořad o kosmu, kde se mluvilo o černé díře, že zase až tak žravá není, neboť nemá čím by se živila. Chápu to jako dost velký rozpor a jsem přesvědčen o tom, že téměř všechny tyto teorie jsou postaveny na velmi mizerných základech, nebo dokonce na lžích. Konec konců, i v mnoha jiných oblastech vědy byly prokázány podvody.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Lucif 2015-10-12 11:00
No, to je typicka "hollywoodyzaci a" tychto objektov. Za prve, vezmime si objekt s hmotnostou Zeme. Ak nahustime jeho hmotu do gule mensej ako priblizne 3 cm, vznikne podla mainstreamovych teorii cierna diera. Ale pozorovatel, ktory obieha na orbite s polomerom 10 000 km od stredu objektu neciti absolutne ziadny rozdiel medzi akymkolvek posobenim ciernej diery alebo Zeme. Ak by sme postavili dutu sferu okolo ciernej diery s polomerom 6371km a presli sa po jej povrchu, necitili by sme ziadny rozdiel oproti chodeniu po Zemi. Cierna diera nema ziadny apetit, je to normalny objekt, akurat s hmotou vysokej hustoty. Horizont udalosti existuje len pre pozorovatela ktory vnima rychlostou svetla (clovek vnima stale rychlostou svetla, bez ohladu na hodnotu rychlosti svetla v roznych prostrediach, preto sa nam tato rychlost javi ako konstanta, ale nie je). Dilatacia casu vplyvom gravitacie nenastava (nastava iba kontrakcia dlzky). Namerana dilatacia casu druzicami na obeznej drahe Zeme, je dosledkom vplyvu kontrakcie dlzky rezonancnej strbiny atomovych hodin ktore meraju cas na druziciach. Hodiny meraju seba a nie cas.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás