Špehové od GCHQ, britského ekvivalentu NSA, špehovali „veškerou viditelnou“ aktivitu uživatelů Internetu a tuto operaci nazývali podle písně od kapely Radiohead ‚Karmická policie‘. Nová odhalení pochází z dokumentů poskytnutých žurnalistům z The Intercept vynašečem Edwardem Snowdenem. Zpráva si všímá, že program, který těm šmírákům umožňoval monitorovat prakticky všechny složky internetové aktivity, běžel sedm let.
Zpráva uvádí:
[quote align="center" color="#999999"]
Původ názvu tohoto dohledového systému se v dokumentu nediskutuje. Ale KARMICKÁ POLICIE je také jméno populární písně vydané v roce 1997 britskou kapelou nositelkou ceny Grammy Radiohead, což naznačuje, že ti špehové mohli být jejími fanoušky.
Verš opakující se celým tímto písňovým hitem obsahuje popěvek: „Toho se ti dostane, když do nás strkáš nos.“ [/quote]
Dokument odhaluje, jak je tento program ještě vlezlejší než cokoliv, o co se pokoušela NSA a co je veřejně známo. Sama GCHQ o tomto programu referovala jako o „největší světové“ operaci internetové těžby dat.
Dokument konstatuje, že cílem programu bylo korelovat „veškerá viditelná pasivní PŘIPOJENÍ k jakékoliv webové stránce, kterou navštívil, s následným poskytováním (a) profilu prohlížení Internetu u každého viditelného uživatele nebo (b) uživatelských profilů návštěvníků viditelných webových stránek na Internetu.“
Program GCHQ stahuje webová data z mezikontinentálních datových kabelů vycházejících na pevninu v Cornwallu. Tyto kabely poskytují britským špionům přístup až ke čtvrtině veškerého globálního provozu webu.
Tvrdívalo se, že program stahuje jen ‚metadata‘. Tato informace však obsahuje úplné záznamy o návštěvách viditelných webových stránek s uživatelskými jmény a hesly.
Vypadá to, že NULOVÝ právní dohled nad programem GCHQ znamená, že špehové se mohou šťourat v čemkoliv, v čem se jim zachce, aniž by to mělo nějaký právní dopad.
Původ tohoto programu byl nejspíš v operaci na sledování lidí poslouchajících internetová rádia. Špehové prováděli průzkum toho, jak by ‚radikálové‘ mohli „zneužívat“ k šíření svého poselství internetového rádia.
Zpráva o záchytech jako příklad uvádí to, jak se GCHQ konkrétně zaměřovala na jakoukoliv internetovou rozhlasovou stanici vysílající mluvené recitace z Koránu.
Špióni pak tohoto programu používali k hromadnému sběru informací o všech posluchačích radio-stanic, z nichž většina byly prostě hudebních stanice bez jakékoliv vazby na islám.
Dokumenty odhalují, že špehové používali sítě sledovacích cookies k prohrabávání Interentu a objevování dalších účtů patřících těmto posluchačům rádi na Skypu, Yahoo a Facebooku.
Tento specifický aspekt programu umožnil GCHQ, aby zaútočila na výrobce SIM karet Gamalto, což jim dalo přístup k telefonním datům až 2 miliard SIM karet.
Program Karmická policie se zaměřil na zaměstnance Gamalto a odhaloval jejich hesla a vládním špionům umožnil do toho podstrčit malware a urvat si hromadný přístup k šifrovacím klíčům Gemalto, čímž se vkradli k datům neuvedeného počtu uživatelů chytrých telefonů.
Dokumenty rovněž odhalují, že program byl nápomocný při umožnění „Operace socialista“, hackování do belgické telekomunikační společnosti Belgacom, což špehům poskytlo IP adresy lidí, na které se zaměřovali.
Podle dokumentu GCHQ program do roku 2009 uložil 1,1 bilionů sezení prohlížení internetu, o nichž se psalo jako „událostech“, do databáze nazývané „Černá díra“. Jen o rok později v roce 2010 se o tomto systému říká, že sbíral přes 30 miliard záznamů metadat internetového provozu denně. Další dokument GCHQ uvádí, že do roku 2012 byl objem až 50 miliard denně.
Dokumenty si všímají, že některé webové stránky byly konkrétně cílem kvůli skrytému sběru cookies včetně Facebooku, Microsoft Live, Amazon, YouTube, Reddit, WordPress, Yahoo, Google, YouPorn a zpravodajské stránky jako Reuters, CNN a BBC.
Proti záběru této operace vypadá východoněmecká Stasi jako banda amatérských ochotníků.
Místoředitel Privacy International Eric King na odhalení reagoval následujícím tweetem:
Nejlepší argument, pro soudní povolování, jaký jsem kdy viděl, pochází z vlastního interního dokumentu GCHQ. https://t.co/oDLjyinPKX pic.twitter.com/7MlJJlVK0x
V roce 2008 oznámila britská vláda svůj úmysl vytvořit ohromnou centrální databázi shromažďující údaje o každém odeslaném textu, poslaném e-mailu, provedeném telefonním hovoru a navštívené webové stránce kohokoliv v Británii. Načasování koreluje s program GCHQ Karmická policie.
Program, o kterém se tehdy mluvilo jako o „Programu modernizace záchytů“ byl zaměřen na to, aby špionážním šéfům u GCHQ umožnil účinně umisťovat „živý odposlech“ do každé elektronické komunikace v Británii jménem prevence terorismu.
Po následujícím pobouření nad tímto oznámením naznačila vláda, že tyto plány omezuje s tím, že ministryně vnitra Jacqui Smith tvrdila, že neexistuje „vůbec žádný plána na jediné centrální úložiště“ komunikačních dat.
Zatímco však byl tento „ústup zpět“ oslavován obhájci občanských svobod, tak byl plán „nahrazen“ novými zákony vyžadujícími od poskytovatelů, aby ukládali údaje o e-mailech a internetové telefonii jen pro 12 měsíců, se objevily nové podrobnosti naznačující, že vláda realizuje systém špehování velkým bratrem, který umožní jít mnohem dále, než byla původní veřejná prohlášení.
London Times vydal uniklé podrobnosti o tajném projektu masového dohledu nad internetem známém jako „Zvládání Internetu“ (MTI).
Tento systém v ceně stovek milionů veřejných peněz GCHQ realizovala s pomocí amerického obranného giganta Lockheed Martin a britské IT firmy Detica, která má úzké vazby na zpravodajské agentury.
Vyhlášeným cílem bylo dát každému uživateli internetu unikátní ID kód a skladovat veškerá data každého na jednom místě. Databáze „Černá díra“ zmiňovaná v nově uniklých dokumentech GCHQ vypadá, že má velice podobný koncept.
Tyto dokumenty odhalují velký skok vpřed pomocí postupných programů na realizaci už odhaleného špehování velkým bratrem v plném rozsahu konstruovaného k naprostému odstranění soukromí v globálním měřítku.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com
[quote align="center" color="#999999"]
Jaké mocenské hry mají v oblibě rodinné klany novodobé historie? Co skrývají například Rothschildovi, jejichž finanční moc ovlivňuje dění napříč kontinenty? Kromě těchto otázek se zářijové číslo časopisu Vědomí zaměřilo i na jedinečný algoritmus popisující jakékoliv energie. Představí svým čtenářům pravidla fungování vesmíru, díky kterým je možné usnadnit si život. A v neposlední řadě poskytne informace o lucidním snění, prostřednictvím kterého jsme ve spánku schopni nalézt odpovědi nejen na své otázky. Ať už chcete měnit stav věcí vnitřních i vnějších, nebo požadujete tip na sedmý dostih v Belmontu, časopis Vědomí je vám k dispozici od 7. září.[/quote]