Ač mnozí projevují nad jmenováním Saúdské Arábie za šéfa panelu Výboru lidských práv Spojených národů pobouření, tak jeden národ na to dal svou pečeť schválení. I přes ohavnou historii práv v tomto království US ministerstvo zahraničí toto rozhodnutí OSN „vítá“. Poté, co bylo tento týden odhaleno, že Saúdská Arábie bude předsedat klíčovému panelu OSN pro lidská práva, byli mnozí hlubokým pokrytectví za tímto rozhodnutím šokováni. Salil Tripathi píšící pro Daily Beast poukázal, že „saúdská vláda je nevolená a vedená velkou rodinou, čili klanem,“ který se zvláště vyžívá v popravách vězňů a ze svých poprav dělá veřejná představení.“


Také ředitel Akčního centra lidských práv Jack Healey projevil své překvapení. „V podstatě musí výbor lidských práv existovat,“ řekl Spuniku. „Ale ochrana lidských práv bude záviset na těch, kdo mají zájem o prosazování lidských práv. A vláda Saúdské Arábie má dlouhou historii, v níž aktivistům lidských práv nedovoluje, aby monitorovali její vlastní zemi.“

Jedním subjektem, který konkrétně nebyl šokován ani překvapen jmenováním Rijádu, je US ministerstvo zahraničí. Během briefingu z úterý odpoledne při výměně s reportérem Associated Press Mattem Lee místo-mluvčí Mark Toner odhalil US postoj.

„Opět k tomu nemám žádný komentář, nemám na to žádnou reakci,“ řekl Toner. „Upřímně si myslím – že bychom to měli uvítat. Jsme blízcí spojenci.“

Zaujetí takovéhoto postoje Spojenými státy by snad nemělo být překvapením. Washington už má historii přehlížení systematického pošlapávání lidských práv Rijádem právě proto, že ty dvě země jsou takovými blízkými spojenci.

„US milují režimy porušující lidská práva a vždy je milovaly, pokud ‚spolupracují‘,“ napsal pro Intercept Glenn Greenwald. „Jediný okamžik, kdy US vláda předstírá alespoň trochu zájem o pošlapávání lidských práv, je, když se zabývají ‚zeměmi, které nespolupracují‘.“

Podle Amnesty Intenational popravila saúdská vláda během prvních šesti měsíců 2015 102 lidí, většinu z nich stětím. Toto království je rovněž připraveno ukřižovat 21 letého muže za účast v prodemokratických protestech.

„To už je samo o sobě hrozné, že Saúdská Arábie je vůbec člene tohoto výboru, ale že se OSN uchýlí ke jmenování tohoto režimu předsedou klíčového panelu, to jen sype sůl do ran disidentů mrskaných v saúdských žalářích,“ napsal výkonný ředitel UN Watch Hillel Neuer na webovou stránku své organizace.

„Myslím, že s nimi máme probíhající diskusi o všech těch problémech lidských práv, jako máme s každou zemí,“ řekl v úterý Toner. „Jasně projevujeme své obavy, když obavy máme, ale ty rozhovory pokračují. Ale nemám nic, na co bych mohl ukázat, co se týče pokroku.“

„Změníme téma?“ zeptal se milosrdně reportér AP.

„Jistě,“ odpověděl Toner.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

[quote align="center" color="#999999"]

Jaké mocenské hry mají v oblibě rodinné klany novodobé historie? Co skrývají například Rothschildovi, jejichž finanční moc ovlivňuje dění napříč kontinenty? Kromě těchto otázek se zářijové číslo časopisu Vědomí zaměřilo i na jedinečný algoritmus popisující jakékoliv energie. Představí svým čtenářům pravidla fungování vesmíru, díky kterým je možné usnadnit si život. A v neposlední řadě poskytne informace o lucidním snění, prostřednictvím kterého jsme ve spánku schopni nalézt odpovědi nejen na své otázky. Ať už chcete měnit stav věcí vnitřních i vnějších, nebo požadujete tip na sedmý dostih v Belmontu, časopis Vědomí je vám k dispozici od 7. září.[/quote]