Počátkem tohoto týdne Microsoft oznámil své “CityNext” popisované jako globální iniciativu zaměřenou na vývoj „chytrých měst“ po světě. „Pokud CityNext uspěje, dojde ke zlepšení efektivity měst instalací produktů Microsoftu, které využijí i cloudů a velkých dat,“ píše Michael pro Michael Endler Information Week. Information Week ohlašuje výhled na „ohromné datové nástroje a cloudy zajišťované podnikové aplikace“, které pracovníky vybaví „zdroji sahajícími od rozsáhlých databází až po sklizeň dat ze senzorů v prostředí v reálném čase,“ což jsou technologie, které „pracovníkům umožní, aby si daleko rychleji odvodili vhled do situace, spolupracovali jeden s druhým a dospívali k rozhodnutím.“


[quote align="right" color="#999999"]


Chytrá města (smart cities) konstruují korporace jako IBM a Cisco, a ta budou využívat “Internet věcí.” Foto: Free Images Collection[/quote]

Tzv. „chytrá města“ konstruují korporace jako IBM a Cisto, a ta budou využívat „Internet věcí,“ čili IoT, tj. systém objektů sesíťovaných s RFID, čehož konečným výsledkem bude „svět, kde každý objekt – počínaje jumbo jetem a konče až jehlami na šití – bude připojen k Internetu,“ jak to předjímá Helen Duce z RFID Technology Auto-ID European Center při University of Cambridge.

Jako příklad takového druhu předjímaných systémů měst Informačního světa poslouží ohromný a bezprecedentní dohledový systém postavený Microsoftem pro Policejní útvar New Yorku (NYPD).

Dohledový aparát New Yorku známý jako Systém doménové vnímavosti „využívá uzavřeného okruhu 3 000 televizních kamer v současnosti umístěných v Dolním a Středním Manhattanu, které budou brzy instalovány i do vnějších městských obvodů,“ říká Stephanie Mlot z PCMag.com. „To se může připojit k nástrojům jako nedávno nasazené radiační senzory NYPD a čtečky poznávacích značek, s trestním rejstříkem, voláním na nouzové 911, videozáznamy a s dalšími prvky ohledně zločinů. Tento nový proces pomůže vygenerovat a vytříbit vodítka, zjistit vzory a optimálně nasadit lidskou sílu, říká policejní komisař Raymond W. Kelly.“

Starosta Bloomberg proslulý svou poručnickou vládou nad New Yorkem a NYPD využili útoků z 11. září 2001, aby argumentovali pro vytvoření svého high-tech dohledového systému. Avšak NYPD brzy začne tohoto systému využívat k rutinní policejní práci, k migraci na něj je bezpochyby podnítil jejich veřejno-soukromý partner Microsoft.

„Jak si můžete vzpomenout, Microsoft má ohromnou a dlouhou historii vztahů s vládou, vynucovateli zákona a i se zpravodajskými agenturami ve formě pomoci s financováním slučovacích center stejně jako s poskytováním technologií slučovacím centrům,“ píše Network World. Tento technologický magazín cituje Dave Moshera, VP Microsoftu, co má na starost management tohoto programu, který přiznává, že nadnárodní technologické korporace „hledají menší městské celky, agentury vynucování zákona a společnosti, které zařizují velké sportovní události.“ Jinými slovy, trh pro dohled se rozrůstá i mimo policejní útvary a vládní agentury.