Počátkem tohoto týdne Microsoft oznámil své “CityNext” popisované jako globální iniciativu zaměřenou na vývoj „chytrých měst“ po světě. „Pokud CityNext uspěje, dojde ke zlepšení efektivity měst instalací produktů Microsoftu, které využijí i cloudů a velkých dat,“ píše Michael pro Michael Endler Information Week. Information Week ohlašuje výhled na „ohromné datové nástroje a cloudy zajišťované podnikové aplikace“, které pracovníky vybaví „zdroji sahajícími od rozsáhlých databází až po sklizeň dat ze senzorů v prostředí v reálném čase,“ což jsou technologie, které „pracovníkům umožní, aby si daleko rychleji odvodili vhled do situace, spolupracovali jeden s druhým a dospívali k rozhodnutím.“
[quote align="right" color="#999999"]
Chytrá města (smart cities) konstruují korporace jako IBM a Cisco, a ta budou využívat “Internet věcí.” Foto: Free Images Collection[/quote]
Tzv. „chytrá města“ konstruují korporace jako IBM a Cisto, a ta budou využívat „Internet věcí,“ čili IoT, tj. systém objektů sesíťovaných s RFID, čehož konečným výsledkem bude „svět, kde každý objekt – počínaje jumbo jetem a konče až jehlami na šití – bude připojen k Internetu,“ jak to předjímá Helen Duce z RFID Technology Auto-ID European Center při University of Cambridge.
Jako příklad takového druhu předjímaných systémů měst Informačního světa poslouží ohromný a bezprecedentní dohledový systém postavený Microsoftem pro Policejní útvar New Yorku (NYPD).
Dohledový aparát New Yorku známý jako Systém doménové vnímavosti „využívá uzavřeného okruhu 3 000 televizních kamer v současnosti umístěných v Dolním a Středním Manhattanu, které budou brzy instalovány i do vnějších městských obvodů,“ říká Stephanie Mlot z PCMag.com. „To se může připojit k nástrojům jako nedávno nasazené radiační senzory NYPD a čtečky poznávacích značek, s trestním rejstříkem, voláním na nouzové 911, videozáznamy a s dalšími prvky ohledně zločinů. Tento nový proces pomůže vygenerovat a vytříbit vodítka, zjistit vzory a optimálně nasadit lidskou sílu, říká policejní komisař Raymond W. Kelly.“
Starosta Bloomberg proslulý svou poručnickou vládou nad New Yorkem a NYPD využili útoků z 11. září 2001, aby argumentovali pro vytvoření svého high-tech dohledového systému. Avšak NYPD brzy začne tohoto systému využívat k rutinní policejní práci, k migraci na něj je bezpochyby podnítil jejich veřejno-soukromý partner Microsoft.
„Jak si můžete vzpomenout, Microsoft má ohromnou a dlouhou historii vztahů s vládou, vynucovateli zákona a i se zpravodajskými agenturami ve formě pomoci s financováním slučovacích center stejně jako s poskytováním technologií slučovacím centrům,“ píše Network World. Tento technologický magazín cituje Dave Moshera, VP Microsoftu, co má na starost management tohoto programu, který přiznává, že nadnárodní technologické korporace „hledají menší městské celky, agentury vynucování zákona a společnosti, které zařizují velké sportovní události.“ Jinými slovy, trh pro dohled se rozrůstá i mimo policejní útvary a vládní agentury.
Systém doménové vnímavosti NYPD.
Ten „ekosystém z mnohačetných zařízení,“ víru v nějž teď hlásá Microsoft a zadokumentovaný zpravodajský agent Google, poskytuje ideální základnu pro určitý druh zpravodajského dohledu ze vše-prostupující umělé inteligence předjímaný globální elitou. Všechna ta chytrá města, chytré měřáky, chytrý růst – a takové chytlavé fráze vehementně protlačované reklamními kampaněmi jsou instrumentálním výrazivem v té všeobecné mluvě kontroly.
Budeme-li používat těchto technologií, tak budeme čím dál více po milionech dotlačeni do „cloudů“, do „sdílených služeb“ a do „konvergovaných infrastruktur“, nad nimiž už nebudeme mít kontrolu nebo v nich nebudeme mít ani svá vlastní data, ale bude to umístěno na centralizovaných komputerech za zdí dekorovanou terminologií služeb a kontraktačních podmínek.
Takovýto systém se ideální pro posedlíky kontrolou, kteří nutkavě sbírají data k sestavování sociálních profilů a budování hor elektronických registrů svazků, primárně prý, aby slídili po potenciálních hrozbách pro establishment a status quo korporátního fašismu. I německé nacistické Gestapo a východoněmecká Stasi byla posedlá tímto druhem detailního sběru dat, ti si ale mohli technologické pokroky využívané moderním autoritářským státem nanejvýš představovat.
Microsoft však podbízí svůj odvážný nový svět udělátek a zařízení přisátých k velkým datům, jako by tyto představovaly ten „druh účinnosti“, který by mohl „nejenže zachraňovat životy během stavů nouze, ale také časem táhnout každodenní úspory, co dohromady dávají miliony, a snad i miliardy dolarů,“ přičemž bude zároveň bagatelizovat svou práci na určitém druhu masivního dohledového systému, který bude v září oživen v údolí Bluffdale v Utahu. Některé zprávy naznačují, že nové NSA „datové centrum by mohlo pojmout až 5 zetabytů, což je astronomická suma odpovídající 62 miliardám na sebe naskládaných iPhonů 5s,“ hlásil minulý měsíc Fox News. „Podle NSA bude pracoviště v Utahu stát 1,2 miliardy dolarů a je to největší probíhající stavební projekt ministerstva obrany v kontinentálních USA.“
Microsoft neuznal svou roli v ohromném novém datovém středisku NSA a místo toho preferuje protlačování svých spotřebitelských produktů a samozřejmě svého lukrativního úsilí o postavení dohledových systémů pro vládu a policejní útvary.
Ta poslední odhalení NSA nás poučila, že velké nadnárodní korporace jako Microsoft, Apple, Google a Facebook nemají žádný odpor ke spolupráci s vládou na státu dohledu a jejich úsilí se skrývá za plytká popírání a slizké kampaně public relations.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com