Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaPaulo Coelho: Co si myslím o S.O.P.A.

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Paulo Coelho: Co si myslím o S.O.P.A.

V bývalém Sovětském svazu, v pozdních padesátých a šedesátých letech, bylo mnoho knih, zpochybňujících politický systém, distribuovaných soukromě, jako samizdaty. Jejich autoři na tantiémách nikdy nevydělali ani cent. Právě naopak byli stíháni, diskreditováni v oficiálním tisku a posíláni do exilu - v nechvalně známých sibiřských gulazích. Přesto psát nepřestali.

Proč? Protože potřeboval sdílet to, co cítili. Od evangelia až po politické manifesty - literatura umožnila myšlenkám cestovat a dokonce i měnit svět.

Nemám nic proti lidem, kteří za své knihy vydělají peníze; tak se přece živím i já. Ale podívejme se na to, co se právě děje. SOPA (Stop Online Piracy Act) může zničit internet. Toto je SKUTEČNÉ NEBEZPEČÍ, nejen pro Američany, ale pro nás všechny, protože tento zákon - pokud bude schválen - ovlivní celou planetu.

Jaký mám na to názor? Jako spisovatel bych měl obhajovat "duševní vlastnictví", ale nedělám tak.

Staré "dobré" časy, kdy měla každá myšlenka svého vlastníka, jsou navěky pryč. Za prvé proto, že jediné, co každý dělá, je, že recykluje stále stejné čtyři motivy: milostný příběh mezi dvěma lidmi, milostný trojúhelník, boj o moc a příběh putování. A za druhé proto, že jediné, co spisovatelé chtějí, je být čten, ať už v novinách, blozích, pamfletech, nebo na facebookovské zdi.

Čím častěji slyšíme v rádiu píseň, tím je pravděpodobnější, že si koupíme celé album. S literaturou to není jinak. Čím více lidé knihu "piráta" znají, tím lépe. Pokud je úvod zaujme, koupí si druhý den celou knihu, neboť není nic namáhavější než čtení dlouhých pasáži na obrazovce počítače.

Piráti světa, sjednoťte se a staňte se piráty pro všechno, co jsem kdy napsal!

1. Někteří ale řeknou: ,,Jsi dostatečně bohatý na to, aby ti nevadilo, že se tvé knihy šíří zdarma."

V tom mají pravdu, jsem bohatý. Ale byla to touha po bohatství, která mě přivedla k psaní? Ne. Rodina i učitelé mi všichni říkali, že v psaní nemám žádnou budoucnost. Psát jsem začal a nadále píšu proto, protože mi to dává radost a smysl mému bytí. Pokud bych to dělal pro peníze, mohl jsem přestat psát před lety a ušetřit se tak všech těch negativních recenzí, s nimiž jsem se musel vyrovnávat.

2. Vydavatelství řeknou: ,,Umělci nepřežijí, pokud nebudou zaplacení."

V roce 1999, kdy byly mé knihy poprvé vydané v Rusku (v třítisícovém nákladu), trpěla tato země vážným nedostatkem papíru. Náhodou jsem však narazil na "pirátskou" verzi Alchymisty a uveřejnil jsem ji na mé webové stránce. Rok na to, když krize pominula, se tištěné edice prodalo 10.000 výtisků. Do roku 2002 jsem v Rusku prodal milion kopií a v současnosti toto číslo činí již 12 milionů.

Když jsem cestoval vlakem napříč Ruskem, potkal jsem více lidí, kteří mi řekli, že mé knihy objevili poprvé díky "pirátské" verzí, kterou jsem uveřejnil na webu. V současnosti provozuji stránku "Pirate Coelho", kam dávám odkazy na mé knihy, které jsou dostupné na internetu. A prodej mých knih stále roste – v současné době je to téměř 140 milionů výtisků po celém světě.

Právě "pirátství" nás může přivést k umělcovu dílu. Pokud se vám nápady autora nebo autorky zamlouvají, budete chtít knihu mít u sebe doma. Dobrá myšlenka nepotřebuje ochranu.

Pokud jste snědli pomeranč, musíte se vrátit do obchodu, abyste si koupili další. V tomto případě je pochopitelné, že zaplatíte na místě. Avšak při uměleckém díle si nekupujete papír, inkoust, štětec, plátno či noty, ale myšlenku - zrozenou z kombinace těchto produktů.

Vše ostatní je buď chamtivost nebo ignorance.

 

AC24: Návrhy SOPA a PIPA nejsou definitivně mrtvé, ale byly odloženy na neurčito, nicméně v současné podobě se k projednávání nejspíše nedostanou.

 

Zdroj: http://draksavracia.sk/2012/01/21/co-si-myslim-o-sopa/

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+3 # vanadan 2012-01-23 01:17
SOPA a PIPA sú našťastie na teraz odsunuté.

V EÚ máme ale vlastného strašiaka, a to ACTA.

Je to to isté ale v bledomodrom, s tým rozdielom, že neohrozuje podstatu internetu, ale naše politické zriadenie reprezentatívne j demokracie.

viac info tu:
laquadrature.net/.../...

ako môžme proti ACTA zakročiť tu:
laquadrature.net/.../...
+1 # proud 2012-01-27 11:47
zdravim,ale samozrejme,ze jde jen o ovladnuti internetu a tim i naseho mysleni,o ovladani nas.A samozrejme,ze piratsky kopie nemaji hodnotu "originalu" ,ani jeho kvalitu,ale seznamujou nas s nim a kdyz se nam libej,radi si original koupime,protoze pro nas ma hodnotu.Naopak, koupit si "zajice v pytli" jen proto,ze se s nim nemuzu predem seznamit,by melo bejt trestany jako podvod,misto toho se tomu rika business.Vymluv a o uryvcich knih ,nebo filmovych traileru je smesna,protoze o dile nic nerika,je to jen vejicka na chyceni platicich...... ............... ..proud
+3 # Eduard Schüre 2012-01-27 13:52
Paolo to napsal moc pěkně.
To co se nyní děje v masovém měřítku je ukazatelem změny celospolečenské ho paradigmatu. Lpění na starých vzorcích a strukturách myšlení je zdrojem snah po jejich uchování a zakonzervování i když již ze své podstaty jsou bezobsažné. V dnešním globalizovaném a propojeném světě je však změna naprosto nevyhnutelná.
Proces již započal a nedá se zastavit. Duchovní potenciál společnosti se v posledních letech znásobil a paradoxně tomu napomohly právě ony snahy po jeho zničení a kontrole.
Například marxistická ideologie vykonala pro své pohřbení nejvíce, když proběhla "kulturní revoluce" v Tibetu. Podařilo se tak rozšířit blahodárnou duchovní nauku do celého světa.
Nebo pronásledování a persekuování Osha v Oregonu (USA), mělo naprosto stejný účinek.... a on to dobře věděl, když se tam odebral, aby dráždil materialisticko u Ameriku svými Rolls Rojsy, které samozřejmě k ničemu nepotřeboval.

Ochránit autory je v pořádku. Pozor však na to, abychom je samou péčí nezahubili! Protože to opravdu hodnotné umění je na zábavním průmyslu nezávislé.

To o co zde jde je však něco trochu jiného. Protipirátské tažení je totiž jen zástupným fenoménem. Ve skutečnosti je to pokus o cenzuru a kontrolu mediálního prostoru internetu jako celku.
Tento byl v počátku (ARPANET) totiž vlastně vojenským projektem, který se trochu vymknul z rukou a začal žít svým vlastním životem.
Nové formy mediálního obsahu a též i nové způsoby jejich šíření, které přinesla digitální revoluce v posledních letech, ssebou samozřejmě přinášejí i zcela nový pohled na "duševní vlastnictví", které je potřeba jasně definovat.
Chyběl zatím precedens, na němž by bylo možno demonstrovat jak se věci mají. Tak teď to právě přichází.
Nezapomeňme však, že zákony jsou jen formou dohody, jak by se mělo a nemělo jednat. Pro digitální obsah by měly být asi jiné, než pro hmotný svět.

Internet je prostě médium, jenž patří všem. Asi něco jako vzduch. Vzduchem se přece mohou šířit jak modlitby, tak i nadávky a také i pohledy špiclů a provokatérů.

Takže závěrem:
Zkuste zastavit prstem vodu z kohoutku. Zkuste chytit vítr do dlaně a zavřít světlo do krabičky. Zkuste omezit svobodu šíření informací a dočkáte se jen toho, že se začnou šířit jinak.

Mír všem bytostem přeje Eduard Schüre.

www.klubradiotechniky.webnode. cz

:zzz

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás