Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaZáhada Teleckého jezera. Někteří potápěči s hrůzou vyprávěli, co se nachází v hloubce 100 metrů

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Záhada Teleckého jezera. Někteří potápěči s hrůzou vyprávěli, co se nachází v hloubce 100 metrů

Okolí Teleckého jezera je velice nebezpečnou zónou. Bývají tady silné větry, přívalová sněžení nebo mlhy. Stále se mění počasí, zhoršuje se viditelnost.

Neštěstí, která se tady stávají, jsou nejčastěji spojená s nadšenými turisty, kteří neberou vážně nevybíravou atmosféru Teleckého jezera.

Než se vydáte na cestu do tohoto území, přečtete si veškerá varování.

Nešťastné případy na Teleckém jezeře:

Katastrofa vrtulníku Robinson R66 nad Teleckém jezerem

12. února 2017 do jezera zřítil vrtulník Robinson R66. Všichni pasažéři zmizeli beze stopy. Vrtulník nebyl nalezen, bylo objeveno pouze tělo jedné ženy. Pátrání bylo zastavěno.

Zřícení Korvetu

14. srpna 2006 se zřítilo osobní hydraulické letadlo typu Korvet. Na palubě se nacházel pilot a dva pasažéři. Pátrání trvalo přes deset dnů a bylo zastavěno kvůli velké hloubce, rašelině, podvodním tokům. Nepomohla ani hyperbarická komora ani speciální zařízení pro pátrání ve velké hloubce.

Neštěstí s Buranem

21. ledna v roce 2009 se na Teleckém jezeře propadl pod led sněžný skútr Buran. Na skútru se nacházeli dva lidí. Jedno tělo bylo nalezeno za 300 metrů od předpokládaného propadu, druhé nebylo nalezeno vůbec.

Co se stává s obětmi v hloubce?

Teplota na dně jezera nepřesahuje 3-4 stupně nad nulou, je tam chlad a tma. Dokonce i ryby neplavou hlouběji než 100 metrů. Pravděpodobně probíhá „konzervace" těl, plavou v hlubokých vrstvách vody. Studená voda je na věky konzervuje, jsou odsouzeny stát jako podvodní sochy.

Potápěči, kteří se odvážili ponořit na dno jezera, s hrůzou vyprávěli o tom, že v hloubce 100 metrů spatřili celý les mrtvol, který se časem skoro nemění.

Existuje legenda, že kolem dna Teleckého jezera se nacházejí také nájezdnici z období Čingischána. Údajně se utopila celá jednotka, když se snažila překročit jezero v okolí mysu. Studená voda paralyzovala nejenom koně ale i lidi. Pod tíhou zbraní se vojáci spustili do hloubky 200 metrů, kde se dodnes nacházejí.

Někteří badatelé si myslí, že základem této legendy je případ z doby občanské války, když jednotka Kolčaka zničila rudou komunu. Házeli vojáky Rudé armády přímo v oblečení se zbraněmi pod led.

Dokonce ani moderní zařízení nedokáže prozkoumat dno Teleckého jezera. Možná, že se tajemství odhalí za dalších několik desítek let.

Zdroj: snews.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+27 # Vít Henoch 2018-03-19 14:17
Toto jezero pohltilo mnoho neopatrných lidí. Pokud ale bude považováno za zlo, pak bude do lidí vnášet strach. Jeho hloubka je ještě větší, než oněch kolem dvou set metrů. Je tam tektonický zlom s hloubkou až jeden kilometr. Proto nad tímto jezerem jsou odlišné klimatické podmínky, než kdekoli jinde. Dole, na několika místech, se naopak k pověstem o studené vodě, voda vaří stykem s lávou, která občas uniká z puklin. Proto ty mlhy a nepředvídatelné počasí, kdy dojde k výronu lávy, není možné odhadnout. Proto je jezero nebezpečné rychlými změnami počasí i přesto, že by se vědcům podařilo najít tyto pukliny a objasnit záhadu jezera.

Henoch
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+42 # Piovarči 2018-03-19 16:43
Pár obrázkou
Maximálna hĺbka jazera dosahuje 325 m.Dno je pokryté šedým jílem, u břehů kamenité.

jezero na severovýchodě Altaje v Altajské republice v Rusku. Leží v tektonické propadlině mezi hřbety Altyntu a Korbu. Má rozlohu 223 km². Je 77,7 km dlouhé a maximálně 5,2 km široké. Průměrně je hluboké 174 m a dosahuje maximální hloubky 325 m. Nadmořská výška hladiny jezera je 436 m.

Do jezera ústí 70 řek. Největší jsou Čulyšman, Kyga, Kokši a Velká Čili. Odtéká řeka Bija. Zdroj vody je smíšený s převahou sněhového (asi 50 %) a dešťového (35 %). 97% přírůstku vodní bilance tvoří přítok řek (především Čulyšman 70 %), 3 % tvoří atmosférické srážky. 98% úbytku vodní bilance připadá na řeku Biju a 2% na vypařování z vodní hladiny. Rozsah kolísání úrovně hladiny je průměrně 3,58 m za rok. Nejvyšší je na konci května a začátku června. Na jezeře jsou časté větry. „Věrchovka“ je jižní vítr, který vytváří vlny vysoké až 2 m a je obvykle doprovázen jasným počasím. „Nizovka“ je severní vítr, který přináší deště.

U jezera jsou dvě místa, která stojí za zmínku. Prvním je vodopád Korbu, dostupný pouze lodí. Podle místních je právě z jara možné vidět z lodi medvědy, takže se spojí dvě zajímavosti do jednoho výletu. Mimo to loví na jezeře orlovci a viděl jsem i rodinku morčáků. Místo u vodopádu je příjemné, voda čistá a vodopád hezký. Ještě víc se mi ale líbilo sednout si na břeh jezera, dát nohy do vody a jen tak čučet. Pokud se člověk sveze výletní lodí, není bohužel moc času na nějaké povalování a vychutnávání. Na druhou stranu, bylo to poprvé, kdy jsem viděl parkovat loď. Dřív jsem viděl lodě zastavovat různě u mola, ale kotvit najetím na mělčinu, to byla pro mě novinka.
Druhým místem je pramen, kousek severně od místa, kde se z jezera stává řeka Bija a později sloučením s Katuní mohutný Ob. Vyznačuje se vysokým obsahem stříbra, takže je voda jednak trvanlivá a druhak má podpůrný vliv na zdraví. Kousek od pramene stojí borovice sibiřská, jejíž věk se odhaduje na přibližně 500 let. Z pohledu laika by zněl popis takto: jůůů!

Záhady tu majú prilákať hlavne turistov:-)
poutnik2.sweb.cz/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+33 # Janinna 2018-03-19 17:50
Ahoj Pio, těch záhad tam je! Pan Pjakin by jistě mohl vyprávět:))
Altaj, tajemný Altaj.
Jezero Telecké je často nazýváno mladším bratrem Bajkalu.
Je největší jezero Altaje. Jeho jméno pochází z altajského kmene Teleutů, a po altajsky se nazývá Altyn-Kol, což znamená "Zlaté jezero".

Podle názorů starodávných obyvatel Altaje z prvního tisíciletí před naším letopočtem je forma Teleckého jezera – kříž.
Jezero bylo považováno za posvátný kříž - paprsky tohoto kříže byly umístěny téměř přesně po stranách světa.
Paprsky na východ a sever byly více posvátné, nazývané bílé - to znamená, že voda v této části jezera odráží vyšší Bílou úroveň nebes - to byla ohromná svatyně pod odkrytým nebem, obrovské útočiště, místo narození šamanů.
Druhé paprsky kříže - západní a jižní jsou modré, Modrá polovina, tato zóna měla nižší status - útočiště, přechodová zóna přístupná všem.

V Bílé polovině, zde šamani získávají svou moc a vědění, a hledají odpovědi na své otázky.
Obyčejným smrtelníkům sem přístup nebyl zakázán, chodili k šamanům pro rady, přinášeli dary a při velkých svátcích šamani „otevřeli hranice“ pro všechny lidi i zvířata.

Rozdělení Teleckého jezera na dvě poloviny, z nichž pouze jedna odkazuje na materiálno, patří do šamanské chronologie až do doby příchodu Tjurků na Altaj.
Zbytky samodijských lesních kmenů, našly poslední útočiště u jezera - u jejich kolébky. Nejvíce odvážní se mohli dostat od Bije do Obu.
Demoralizované zbytky obyvatelstva čekaly na svůj osud na skalnatých březích.
Tehdy poslední z velkých šamanů naposledy odkryl Vodopádový průchod a nechal přejít na Bílou stranu své spoluobčany.
A od té doby se přechodová zóna stala nepřekonatelnou kamennou stěnou – bičovanou vlnami, které vítr na východním břehu zvedá několika desítek metrů na výšku.
Materiální polovina, Modré vody a duchovní Bílé vody byly navždy odděleny.
V celosvětovém porovnání Telecké jezero už nemělo stejnou mystickou auru.
Zůstalo posvátným centrem jednoho z malých kmenů - Teleutů, od nichž bylo odvozeno jméno.
Teleutové zachovali informace o přítomnosti Bílé poloviny jezera, které jim bylo zapovězeno, a také o starém náRodu tam žijícím.

Motiv bývalého obyvatelstva, které kdysi odešlo do podzemí, se často nachází nejen na Sibiři, ale i v mnoha dalších ruských regionech, všude je to součást folkloru.

O "Teleckém jezeře" existuje i legenda starověrců.
V Altaji je podle nich hlavní centrum náležijící Bohu Beluchu.
Možná, že samotné jméno mytické země hojnosti a spravedlnosti - Belovodja se narodilo z konkrétních svědectví o Bílé polovině jezera.
V nejvnitřnějším sibiřském starověrectví je mnoho náRodních slavjanských motivů, které ukazují moudrost původních náRodů při pohledu na svět.
Není divu, že kosmografie Kuzmy Indikolpova a legenda o caru-knězovi Ivanovi se smísily s mýty domorodců, vytvořily neopakovatelnou moudrost starobylého pohledu na svět.
Podle legendy ruští „spravedliví“ prošli stejným způsobem k Bílým břehům, a dokonce tam založili svatyně.
P.S.
Proč se jezero jmenuje Telecké?
Jedna z legend vypráví, že dávno, pradávno na místě jezera byla úrodná pláň, která se leskla pestrobarevnou trávou, naplněná množstvím stád.
A zde žil kmen Teleutů, kterému vládl chán Tele.
Byl to statečný bojovník a měl magický zlatý meč, s kterým byl neporazitelný.
A měl také překrásnou milovanou ženu Čulču.
Zalíbila se Čulča vládci sousedního kmene, a ten se rozhodl zabít Tela.
S mazaností a podvodem ho vylákal do svého domu.
S radostí hrdina Tele přijal pozvání souseda a šel k němu lehce, beze zbraní, a zanechal milovanou Čulču doma.
Bitva byla krátká, Tel byl zabit rukou zákeřného souseda.
V ten moment jeho magický meč spadl ze zdi. Svým ostřím prošel do země a v zemi se otevřela hluboká, obrovská štěrbina.
Krásná Čulča pochopila, že se stalo neštěstí a že již nikdy neuvidí svého milovaného muže živého. Hořce plakala po mnoho dní.
Její slzy proudily potokem a naplnily propast v zemi.
Tak se tam objevilo jezero, které na počest chána Tele se začalo nazývat Teleckým.

Tolik legendy Altaje:))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+18 # Vladimír57 2018-03-19 18:43
Jani zdravím.
Příjemné počtení, ale Vy tak mě zdržujete.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # Janinna 2018-03-19 19:35
:)) také zdravím Vladimíre, omlouvám se, někdy nevím kdy přestat:))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # Vladimír57 2018-03-19 19:51
Hlavně nepřestávejte a díky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Dědouch11 2018-03-19 20:18
Taky Janinu mlsám.
;o)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Piovarči 2018-03-20 00:36
JAnina vďaka za zaujímavý prehlad všetkého magického a legendárneho okolo jazera. Šamanizmus má v Rusku tradíciu najmä v takýchto odlahlých oblastiach.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # LubinenKremlBot 2018-03-19 14:27
Nautylus to jistí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Vít Henoch 2018-03-19 15:16
Stačí infra kamera.

Henoch
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # r.m. 2018-03-19 20:32
Leží v tektonické propadlině mezi hřbety Altyntu a Korbu. Má rozlohu 223 km². Je 77,7 km dlouhé a maximálně 5,2 km široké. Průměrně je hluboké 174 m. To uvádím, abych vymezil území působení zlého ducha.
Uváděné 3 až 4 stupně C jsou v každé dostatečně hluboké nádrži na světě včetně Vltavské kaskády. Taková voda je nejtěžší, proto je dole.
Dolů dorazí jen kvalitně rozpáraný mrtvoly, z nafouklých jen to co ryby nesežerou. Vojáků s výstrojí a výzbrojí se u Dunkerku i dni D utopilo pěkných pár tisíc.
Záhady z bezválečných období má na svědomí bistro, kde cetovatelé naposledy před startem chlastali. Není složité najít které. V okruhu 120 km2 bylo jen jedno.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # hector 2018-03-20 03:09
Někteří badatelé si myslí, že základem této legendy je případ z doby občanské války, když jednotka Kolčaka zničila rudou komunu. Házeli vojáky Rudé armády přímo v oblečení se zbraněmi pod led.

192.168.0.1
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Vít Henoch 2018-03-20 11:39
Nezabiješ

Henoch
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás