Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světa„Liberální světový řád v ohrožení:“ globální populismus vyrostl na nejvyšší úroveň od II. světové války

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

„Liberální světový řád v ohrožení:“ globální populismus vyrostl na nejvyšší úroveň od II. světové války

Tento týden jedna z vrcholných figur diplomacie Obamovy administrativy Samantha Power tvrdila, že za ohromující výsledek italských voleb můře Rusko, čímž poukazuje, že kdokoliv, kdo se odváží poukázat na sociální a ekonomické těžkosti velkého evropského experimentu nebo o nich diskutovat a určitě včetně evropského „problému s uprchlíky“, je ruský agent. V tom případě ale musí být Deutsche Bank frankfurtskou kanceláří KGB, protože ve zprávě tohoto německého zápůjčního ústavu je cosi zvláště znepokojivého pro budoucnost a životaschopnost Evropy: populismus narostl na nejvyšší úroveň od II. světové války. 

Jim Reid z Deutsche Bank píše komentář k nedávným italským volbám, kdy je dává do souvislosti s ostatními politickými událostmi posledních let. Všeobecné volby v Itálii z posledního víkendu byly pro trhy záležitostí, která je relativně nevyvedla z míry, i přes nejistý výsledek. Což se i očekávalo: v předchozích politických událostech do toho vstupovala silou Evropská centrální banka (ECB) a slibovala, že dojde-li k turbulencím, tak bude intervenovat.

Jak však Reid dodává: „Je však těžké utéct před skutečností, že celkový výsledek byl dalším rozhodným hlasováním ve prospěch populismu. Ve skutečnosti bylo přes 50% odevzdaných hlasů pro populistické strany, včetně samozřejmě strany s nejvyššími procenty Hnutí pěti hvězd a pro dost možná dominantního jednatele blížících se koaličních rozhovorů – pro Ligu severu.

Pro „globalistický“ establishment situaci ještě zhoršuje to, že aritmeticky by měla aliance proti establishmentu Pěti hvězd a Ligy severu rozhodující většinu, a ač se taková aliance asi těžko zformuje, tak to ukazuje moc populismu v posledních letech, které přišly po odhlasování Brexitu, zvolení prezidenta Trumpa a po silných výsledcích takových jako Národní fronta ve Francii a Alternativa pro Německo v Německu.

Graf níže ukazuje index populismu Deutsche Bank aktualizovaný pro výsledky italských voleb. Graf ukazuje procenta hlasů pro populistické strany váženo podle počtu obyvatel jako základny, které je kolem 32% - což je úroveň, s čímž převážně hnulo Trumpem inspirované vzepětí populismu roku 2016. Ve skutečnosti se musíte vrátit až do období II. světové války, abyste našli dobu, kdy měl populismus naposledy takovou podporu.

Obr 1. Index populismu (v % napříč klíčovými zeměmi vážený podle populace).


Zaměření se pouze na Evropu ukazuje, že tento kontinent s vysokou dvojcifernou nezaměstnaností mládeže se stal ohniskem proti establishmentu zaměřených sentimentů, které k vzteku Samanthy Power mají co dělat vždy s ekonomikou a nedostatkem příležitostí, a nikdy nemají nic společného s ruskými agenty.

V roce 2000 šlo v průměru 8,5% hlasů stranám populistů. V roce 2017 bylo toto číslo 24,1. 


Reidovým hrůzu nahánějícím závěrem je to, že „lze těžko utéct před faktem, že populismus v současnosti zažívá explozivní nárůst podpory.“ Reid si rovněž všímá, že ač výše uvedený index vylučuje hlasy pro Labouristickou stranu Jeremyho Corbyna, tak by ale „šlo určitě argumentovat, že některé z jeho radikálnějších názorů jsou svou povahou populistickou politikou.“ A kdyby DB zahrnula podporu Corbyna v britských všeobecných volbách 2017, „tak by náš index přesáhl 35%, čímž by zastínil i ty největší výšiny 40. let 20. století a byly by nejvyšší od příchodu 20. století.“

Jaké to má důsledky:

Až dosud vzestup populismu trhy nedestabilizoval, avšak těžko můžeme uniknout faktu, že míra nejistoty zákonitě zůstane vysoká, i když určití mocenští handlíři to nějak v hlavních volbách udrží. Ve skutečnosti je toho nepředvídatelnost Trumpovy politiky příkladem, když začal v poslední době hrozit s tarify, což následně vyvolalo obavy trhů z vypuknutí obchodní války. V době, kde se globální centrální banky už roky blíží k bezprecedentní éře upevňování vzájemných vazeb a dohod, tak riziko obrovitých nákupů aktiv v důsledku rostoucí podpory populismu má schopnost závažně v posledních letech dosaženou rovnováhu rozrušit a následně tedy i trhy.

Ač Reid uvádí, že je to převážně jen pozvolna se rozhořívající problém několika posledních let, tak dospívá k závěru, že populismus zůstane největší hrozbou „globalizačního / liberálního světového řádu, co přišel po 80. letech.“

Největší hrozbou ovšem je, že naposledy, když byl populismus a hněv populistů na takové výši, tak byl svět stržen do války, která zabila desítky milionů lidí. Člověka napadá, co se asi stane tentokrát, až se ten největší chyták k odlákání od masového konzumu všech dob zhroutí, tj. až se po příštím krachu rozplyne to papírové bohatství a ty nezaúčtovatelné spekulativní zisky a kolik milionů lidí v důsledku toho zemře. Jedna věc je jistá: globální bubny války už skoro sto let nezněly hlasitěji.

Zdroj: zerohedge.com

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+34 # Monika 2018-03-09 09:07
Ano mi víme za všechno může Putin a Rusko ty jedna ubohá krásavice !
+32 # Vaclav2 2018-03-09 09:28
Samantha už toho nazvracela dost...k tomu obávanému "populismu" přispěla sama hodně
+17 # Wiloni 2018-03-09 13:24
Populismus?
Co je to za fyzikální veličinu, jak se měří a jaká je základní jednotka?
Slyším to čím dál častěji, zejména od těch, kteří by nám nejraději vnucovali svojí jedinou schválenou vizi života, ale nevím, co si pod tím představit.
-2 # balwan 2018-03-09 10:41
+15 # .lak 2018-03-09 10:59
Dydlační dydloforie dydlatá dydlavá dydelnatost nejdydelnatelně jší dydlačních dydlů dydlákům dydlím dydlace .
+21 # Wiloni 2018-03-09 11:12
"velkého evropského experimentu"

Jestli opravdu řekla tuto frázi, tak to jejího páníčka opravdu nepotěší.
Někteří lidé by neměli říkat nic, co nemají předem napsané a odsouhlasené na nějakém papírku, jinak u nich hrozí, že budou plácat věci, které se jejich páníček snaží maskovat.
+23 # Jaris 2018-03-09 11:27
Samantha je cim dal tim skaredejsi. Na jejim ksichte se zacina odrazet zlo v plne parade.
+13 # Vladimír57 2018-03-09 11:58
Bába přiletěla...... ...(Mrazík)
Máš pravdu, Jaris, je hnusná jak pytel na hady.
-8 # Ing. Miloslav Dědek 2018-03-09 11:59
Je evidentní, že stávající mocensko-politi cké uspořádání světa je zastaralé. Viz článek: SOUČASNOST A BUDOUCNOST LIDSTVA - [...]/2017/12/soucasnost-budoucnost-lidstva.html
Především je nezbytné napravit stávající globální finanční systém. Současně existující globální finanční systém respektuje celý svět, přičemž tento nespravedlivý systém v podstatě slouží pouze globální finanční elitě, tj. tzv. "lidem velkých peněz", kterým umožňuje v privilegovaném postavení vládnout světu a v neomezené míře využívat vše, co svět poskytuje.
Více viz článek: GLOBÁLNÍ FINANČNÍ SYSTÉM - [...]/2016/08/globalni-financni-system.html
Stávající nespravedlivý finanční systém je nezbytné nahradit spravedlivým finančním systémem. Více viz článek: BUDOUCNOST GLOBÁLNÍHO FINANČNÍHO SYSTÉMU - [...]/2018/01/b udoucnost-globa lniho-financnih o-systemu.html
+11 # Vít Henoch 2018-03-09 12:18
Populace je od slova populi, čili lid. Hlas lidu nebo hlas robota na celosvětové vládnutí populaci ? Lid si vybere, robot patří do roboty pro populaci.

Henoch
+9 # tomáš 2018-03-09 17:44
vypada jak z vymitace dabla v poslednim stadiu
+5 # Vít Henoch 2018-03-09 21:01
To na obrázku není žena, na to prosím pozor. Stačí si odmyslet ty vlasy a jste všichni v obraze.

Henoch

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás