Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaMartin Berger: V yuanech oceněné futures by mohly skoncovat s věkem petrodolaru

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Martin Berger: V yuanech oceněné futures by mohly skoncovat s věkem petrodolaru

Slábncoucí využívání amerických dolarů je jedním z hlavních trendů mezinárodní geopolitiky. Média věnovala hodně pozornosti krokům přijatým státy BRICS, konkrétně Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jižní Afrikou, za účelem zeslabení jejich závislosti na americké měně. Jak státy BRICS, tak četní další mezinárodní hráči už opakovaně vyjadřovali svou nespokojenost s moderní globální ekonomickou architekturou, kterou na zbytek světa uvalily Spojené státy.

Celá ta struktura globální ekonomiky prostě ignoruje rostoucí vliv nových vynořujících se trhů. Kvůli neutuchající touze Washingtonu zůstat globálním hegemonem, který uvaluje svou vůl i na jiné země, funguje americký dolar nadále jako instrument ekonomického útlaku. Vytvoření Eura, rychlý vzestup čínské ekonomiky a záměry četných zemí bývalého Sovětského svazu, Středního východu a Asie přejít na vyrovnávání v národních měnách přetvořilo americký dolar spíše jen v měřící instrument, neboť to podvrací jeho postavení povinné transakční měny.

Zlaté rezervy Ruska s Čínou proti dominanci dolaru

V těchto dnech už tradiční schéma transakcí, v němž finanční transakce vypořádávají londýnské a četné švýcarské banky, ztrácí svou relevanci, jelikož hlavně v Indii, Číně a v Jižní Africe se vynořují nová centra obchodu zlatem. Stačí říci, že Moskva s Pekingem už podepsaly memorandum o rozvoji vzájemného obchodu ve zlatě. Podle singapurského finančního experta Ronana Manlyho jsou zlaté rezervy naakumulované Čínou a Ruskem součástí jejich strategie odtrhnout se od mezinárodního obchodu denominovaného v amerických dolarech. Manly je přesvědčen, že když tyto státy předvedou, že mají dohromady více zlata než USA, tak tím americkému dolaru a pozici USA ve světové ekonomice zasadí obrovskou ránu.

Ač ani všechny tyto iniciativy neučiní z amerického dolaru zastaralý instrument, tak je třeba pamatovat, že Čína buduje svůj finanční systém roky a neprojevuje žádné známky toho, že by v tom nějak polevovala.

Existující Západní sankce spolu s hrozbami novými sankcemi nutí Čínu s Ruskem, aby více strategicky spolupracovaly na čemsi, z čeho by měla vyrůst skutečná nová alternativa k dolarovému systému. Od roku 1998, kdy Západ v Rusku zkusil vyvolat státní bankrot, je Rusko extrémně opatrné při všech svých finančních dohodách, což mu umožnilo poradit si i se sankcemi uvalenými na něj Washingtonem v roce 2014, a tuto zemi to dohnalo k tomu, aby se po prostředcích zajišťujících finanční stabilitu sháněla jinde než na Západě. A to „jinde“ se čím dál více jmenuje Čínská lidová republika.

V Yuanech denominované obligace už jsou

Teď ruské ministerstvo financí plánuje prodej ruského dluhu formou obligací denominovaných v čínských yuanech. Rozsah této první nabídky, která je v podstatě testem trhů, sotva dosáhne 1 miliardy amerických dolarů, což je částka 6 miliard yuanů. Tento krok urychlily zprávy, že americké ministerstvo financí zkoumá potenciální důsledky prodlužování svého ekonomického nátlaku na Rusko. Je kuriózní, že nedávno oznámil turecký ministerský předseda Mehmet Simsek, že Ankara v roce 2018 vydá obligace v rublech a yuanech, jak to nedávno oznámil Gercek Gundem.

Všechny tyto události se rozvíjí oproti pozadí, na němž probíhá nevyhlášená ekonomická válka mezi USA a Čínou, která přechází do své aktivní fáze. Spojené státy už formálně uvědomily Světovou obchodní organizaci (WTO), že odmítají Čínu uznat jako tržní ekonomiku a připravují další porci proti-dumpingových cel. Washington je neustále pohlcen všemi druhy vyšetřování čínských ekonomických politik, přičemž vychází z předpisů, které se běžně uplatňují na státy, které nemají tržní ekonomiky. Čínské úřady následně hledají způsoby dosažení „tržního“ statutu, aby se tak zbavily ochranných cel, která překáží jejich zboží.

Zlato za ropu

Ale Čína má své způsoby jak hru obrátit proti Washingtonu ač tyto způsoby nejsou zas tak moc přímé, jejich účinek by potenciálně mohl být daleko více devastující. Čína neustále vytlačuje americký dolar z globálního směnného trhu. Peking už dříve dosáhl začlenění yuanu do koše Speciálních práv čerpání a teď se chystá dolar zpochybnit jako univerzální prostředek vyrovnání ve futures na ropu.

Fígl je v tom, že futures oceněné v yuanech budou konvertibilní se zlatem. Je třeba uvést, že zlatem podložené ropné futures v yuanech se asi ukáží být pro investory a ropu produkující země nesmírně atraktivní, a to zvláště pro ty, co mají konfliktní zájmy s jedinou zbývající „supervelmocí“. A k těm mj. patří Rusko, Venezuela a Írán.

Prodeje v yuanech oceněných futures mají za cíl snížit závislost globálních finančních trhů na americkém dolaru, ale tento proces zabere nějaký čas. Státy OPEC od 70. let prodávají ropu za petrodolary, čímž se petrodolary přetvářely do amerických státních obligací jakožto integrální součásti americké ekonomiky. Ale od teď se už budou moci ropní producenti od futures oceněných v dolarech odtrhnout tím, že si vyberou futures, které lze volně konvertovat na zlato. Navíc Čína poskytne na tomto trhu větší podíl těm zemím, které budou souhlasit s obchodování s ropnými futures v yuanech, takže největší obchodní partneři Pekingu budou nuceni do těchto futures investovat, aby si svůj tržní podíl udrželi. Možnost obchodovat s ropnými futures v yuanech bezpochyby přinese vysokou poptávku po celém eurasijském ekonomickém prostoru stejně jako v několika zemích Afriky a Latinské Ameriky. Ovšem také postačí k tomu, aby to zvedlo vliv Číny podél trasy zvolené pro realizaci Jednoho pásu, Jedné stezky – tj. ohromného infrastrukturního projektu nové Hedvábné stezky táhnoucí se celou Eurasií s ekonomickým pásem růstu podél ní.

Vzhledem k ohromné strategické důležitosti ropy a energetických zdrojů obecně, převáží politických aspekt v yuanech oceňovaných futures i nad ekonomickou složkou tohoto posuvu. I když zpočátku zaujmou na trhu jen nevelký okraj, tak to bude znamenat, že Čína je schopna podvrátit globální nenahraditelnost amerického dolaru, na které spočívají samotné základy geopolitické moci Washingtonu. V důsledku toho bychom měli čekat postupný nicméně přicházející pokles závislosti globální ekonomiky na petrodolarech.

Martin Berger

Zdroj: journal-neo.org

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-19 # balwan 2018-03-02 15:36
+42 # Monika 2018-03-02 15:43
Už aby to bylo ! [...] papír odložit na [...] !
-18 # Marvanec 2018-03-02 16:08
Klid Moniko. Zatím to nehrozí
+40 # Dagmarenka 2018-03-02 16:38
Ale hrozí, Marvanec, hrozí. Musíte ale hledat , abyste našel. Ode dneška např. Írán přestává úplně používat dolar. Auroasie začínají obchodovat v národních měnách ..atd...atd... Dokonce i slavný ojrosajuz se začíná cukat....
+11 # Jarin G. 2018-03-02 23:08
Ahoj Moniko a Dášo!
Už je to skoro reálné. Už se tiskárny připravují, první vzorky:


a někdy pro změnu:
-3 # Marvanec 2018-03-03 10:06
Toto je věru argument...
.../putin-toilet-paper.jpg
+16 # Vít Henoch 2018-03-02 16:12
Protože se bude vlastně obchodovat ve zlatě, je na místě začít přemýšlet o tom, jak je podložená česká koruna a hlavně čím. Němci budou muset vrátit ukradené zlato, který jim Tošovský dal z donucení a ve Švédsku si vzpomenou na třicetiletou válku a vrátí vše do mrtě, co tehdy Čechům ukradli. Navíc ti, co chodili a vypalovali české vesnice, se taktéž prohnou. Budou muset vracet vše, protože přichází éra, kdy se původní obyvatelé budou domáhat svého majetku a jak bylo dávno avízováno, dojde ke vzkříšení. Co to bude pro zloděje a vrahy znamenat, uvidí, uslyší a odpracují. Jako že se Henoch jmenuju.

Henoch
+29 # Dagmarenka 2018-03-02 16:39
Kéž byste měl pravdu, Vítku.....
-16 # Marvanec 2018-03-02 20:01
V tomto duchu by se mohli přihlásit Welšané a Irové. Ti jsou potomky Keltů. A nedejbože Germáni, které Slovani vyhnali v cca šestém století od nás. A blouznit o obchodech ve zlatě.... Je vidět, že k reálnému pohledu na svět je zde daleko. Asi tak jako ke zhroucení dolaru a eura.
+24 # Piovarči 2018-03-02 20:19
Nuž ale destabilizácia dolára sa predsa len začala.
+8 # Vladimír57 2018-03-03 05:12
"A nedejbože Germáni, které Slovani vyhnali v cca šestém století od nás."
Aháá, tak proto mají na půlce Německa vesnice a města slovanská jména o Rakousku ani nemluvě.
Už to nežer.
-5 # Marvanec 2018-03-03 10:09
Kromě bájí, máš nějaké argumenty? Ano, Slované byli i v Německu - nejdřív vyhnali Germány a pak je Germáni vyhnali. Tohle se děje celkem běžně v dějinách. Ale původně na tomto území byli Germáni. Nebo snad Římané bojovali se Slovany?
+8 # LubinenKremlBot 2018-03-03 07:15
Mravenec tvůj vzor zřejmě Hermann ty sorosjugende , přichází čas Slovanů a chazarský jed se se začíná míjet účinkem a to tě sere.
-3 # Marvanec 2018-03-03 10:10
Ani ne, jen si nepřikrášluju ani minulost, ani přítomnost. Nějak to nepotřebuju. Pokud trpíte komplexem méněcennosti, pak klidně věřte čemu chcete.
+2 # julius 2018-03-03 08:23
No az to spadne to bude pekna racha. To abych udelal zasoby potravin doma a nakoupil teple deky. :-D Hm mam se ucit Cinsky nebo Rusky??

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás