Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaTato miniturbínka může stačit k zásobení města elektřinou s 10 000 domy

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Tato miniturbínka může stačit k zásobení města elektřinou s 10 000 domy

Vidíme to u mobilních telefonů a počítačů. S tím, jak technologie postupuje, tak se ty věci často zmenšují.

GE Global Research teď testuje turbínu o rozměrech asi tak stolu, která by mohla elektřinou zásobit město s asi 10 000 domy. Inženýr u GE, který má tento projekt na starosti, Dough Hofer nám ukazuje model té maličké turbínky.

Většinu turbín pohání pára, což na ně klade nároky, aby byly daleko větší. Ale tuto pohání „CO2 ve formě nadkritické kapaliny,“ takže je stlačený na obrovský tlak a zároveň extrémně horký (až 700°C). Ten CO2 je takto rozžhavený a zároveň stlačený, aby vytvořil cosi zvaného nadkritická kapalina, co technicky není ani kapalina ani plyn, nýbrž něco na způsob obojího.

Tato turbína je vyprojektována tak, že má během procesu přetvoření tepla na elektřinu o 5 procent vyšší účinnost. Dále je slibné to, že tento prototyp GE je na 10 megawatt, ale společnost by ji ráda pak zvětšila na 33 megawatt.

„Klíčovou věcí pro to je ekonomika,“ říká projekt řídíc inženýr u GE Doug Hofer. Ač je před nimi v projektu ještě hodně práce, tak říká: „V tomto okamžiku si myslíme, že náš ekonomický příběh je v porovnání se všemi těmi baterkami velice příznivý.“

Zdroj: technologyreview.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+22 # diamond 2018-02-13 08:19
Jasně. A majitelé jaderných elektráren, hydroelektráren , tepelných elektráren, dolů, olejářských firem, rozvodných soustav, trafostanic, měníren a všeho kolem energetiky jsou z toho nadšení a soudruh vjedec může počítat s jejich nebývalou podporou finanční, materiální a odbornou.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+18 # josh (xy) 2018-02-13 08:52
Pokud je to zařízení schopné uplatnění a nasazení, je to dobrá zpráva pro investory. Pro koncové zákazníky díky chamtiovsti kapitalistickýc h korporací, je to zpráva o ničem. www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Popo 2018-02-13 10:52
Je v záujme kapitalizmu aby boli tieto technologie čo najskôr a v maximálne možnej miere nasadzované do korporátných sieti. Sú úspornejši, lacnejšie, materialovo menej náročné - sú nové. Nič noveho ani neobvykleho na tom nie je keď sa ako relevantný dôvod zvyšovania cien energii uvádza nasadzovanie nových technologii...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+19 # diamond 2018-02-13 11:27
Máš v tom nemalý chaos, kamaráde. Pokročilých technologií, které aspoň na čas (ne-li úplně) zmizely z očí světa, je od dob 20. století celkem dost. I ony tolikrát propírané elektromobily.T ěžko můžeme očekávat od naftařské společnosti, která kromě jiného dodává palivo několika tepelným elektrárnám, že radostně a pokrokově podpoří nějaké turbínky, pro jejichž provoz bude potřeba například pouhá desetina stávajících dodávek. Ano, těžební společnost sníží svoje dodávky uhlí bez toho, aby měla zabezpečen zisk jinde. Jen tak, z humanismu, pokrokovosti a entuziasmu se přivede do krachu. Kdepak - pokud je toto pravda, což se mi příliš nezdá, skončí patentová práva v sejfu nějaké energetické korporace na dlouhé roky a bude vytažena na světlo boží až tehdy, až to bude ekonomicky výhodné. Světem totiž vládnou peníze, tedy jejich majitelé.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-5 # Popo 2018-02-13 12:09
Cituji diamond:
Pokročilých technologií, které aspoň na čas (ne-li úplně) zmizely z očí světa, je od dob 20. století celkem dost...
Blá-blá-blá a zas len to dokolečka do kola blá-blá-blá. Priatelu nemáš predstavu o pravde v tejto veci tak len splietaš a opakuješ tie alternatívným meinstrímom ti ho hlavy natlačené sprostosti. Nevadí pokračuj, aj tu si to "hrbáči" radi vypočujú a jak tých miestných poznám (oni naozaj radi hlúposti) aj ti za ne "zatlieskané" bude. Keď sa raz naozaj v tom splietaní nezmyslov zastavíš, daj vedieť - možme o tom hodiť aj tú zmysluplnú reč...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Vít 2018-02-13 14:11
Máš pravdu diamonte,

tolik vynálezů bylo koupeno a strčeno do sejfu nebo v horších případech, pokud vynálezce nechtěl prodat, skončil záhadným a dosud nevysvětleným způsobem. Proto tito experti na ničení Mých dětí, budou muset platit za energii z Mého Slunce. Slunce jsem dal Mým dětem, aby je hřálo a aby přežili spolu s přírodou. Dal jsem jim planetu Zemi, aby měli na čem žít. Dal jsem jim elektřinu ze Země, aby se mohly nabíjet přirozené, kamenné akumulátory z kamenných desek. Dosud žádné Mé dítě nebylo schopné tyto deskové kondenzátory objevit, protože toto vědění jim ukradli ti, kteří se dosud prohlašují za jejich bohy. Tyto bohy smetu ze Země a budou muset vrátit veškerou energii, kterou ukradli Mojí rodině. Slunce svit jim nebyl dán, proto budou splácet i energii ze Slunce, počínaje dnem, kdy na Zemi přišli kořistit. Toto je výstraha všem těm zlatokopům, kteří zničili veškerý život na Mých planetách. Neponížil jsem energii pro ně, ale pro svoje děti, aby měly kde žít. Ty zničené planety jsou Moje tělo. Pokud jste kořistili na úkor Mých dětí, budete po miliardy let splácet to, co jste Mi ukradli. Úroky budou 14,5%. Na to také pamatujte a nesnažte se Mne podvést, jinak vám zvýším úroky. Výše úroků je stanovena tak, jak jste je stanovili vy Mé dceři. Jsou proto vámi dané. Uvědomte si jedno. Pokud jste zničili život na dalších živých planetách, budete to vy, kteří je budete oživovat. Dosud jste žili z utrpení Mých dětí, je na čase, abyste nahradili veškerou škodu, která nám vašim působením vznikla. Neuniknete Mé spravedlnosti již nikdy. Nebudete již z Mého Syna dělat stroj, přestože je dosud živ. Jeho utrpení oživí vaším prostřednictvím veškeré planety, které jsem dal Mým dětem. Vy jste přišli z chaosu jako zabijáci. Chaos by zde nebyl, pokud byste nezabili i Mne. Nepočítali jste však s jedním, a to, že Moje děti Mne dokázaly vskřísit.

Otec
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Che 2018-02-13 16:38
Prihlasit si nejaky patent je levne. Po roce jsou poplatky tak vysoke, ze obycejny clovek drzeni patentu nemuze zaplatit a patent se stane volny k pouziti. Jakmile se zverejni nejaky napad a predtim nebyl patentovan, uz se neda prihlasit jako patent. Snad kazdy si dovede predstvit, jake podrazy probihaji.

Praci se penize nevydelaji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Popo 2018-02-13 17:20
Čo komu brání isť si "po svojej linke" - nič nezverejňovať, nič nepatentovať a vyrábať to len sám? Ak je človek šikovný a s dobrým produktom kým sa konkurencia spametá on už može byť dávno "za vodou" - konkurenciou nedostihnutelný . Neboj viem, za všetko možu tie velké oči → další možný bezpracný milionár z kšeftov za licencie...Cituji Che:
Praci se penize nevydelaji.
Priatelu keď namiesto toho pre koho to robíš vieš čo robíš, aj tou poctivou prácou sa dá medzi iným aj na ten chleba slušne zarobiť...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # julius 2018-02-13 12:33
Technologie obnovuje jen kabat jinak zijeme v dobe kamene. Logika fuc a lez na dennim poradku :-D Uz vidim ten zazrak s tou turbinlou :-D ja se jdu radeji zase bacat do hlavicky to me vetsi efekt.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # Pepa 2018-02-13 13:35
jasně a skláři nebudou mít co žrát!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Publius Scipio 2018-02-13 22:26
Protože platí a dokonale fungují zákony zachování, tedy zákon zachování energie a zákon zachování hmoty, což podle Einsteina je jen různá podoba téhož, zamyslel se někdo, kolik energie spotřebuje uvedení CO2 do takové formy, stavu a skupenství, aby mohl pohánět tu turbínu a produkovat tolik energie? Vzhledem k nutným ztrátám takového procesu mi nezvratně vychází, že na začátku do toho padne víc energie, než na konci vypadne. Rozdíl jsou ztráty třením, zahříváním vedení a podobně. Prostě neustále, fyzika, jak překvapivé, platí! A celá Země jede energeticky ze Slunce. A protože voda sama od sebe teče jenom z kopce, totéž platí i o Zemi z energetického hlediska. Přesně, jak kdysi napsal v jedné knize Isaak Asimov ( Ani sami bohové ) .
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás