Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaMarkéta Šichtařová: O netoleranci nechutností

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: O netoleranci nechutností

Vždycky jsem byla toho názoru, že je zvrhlé odsuzovat lidi jen za názor nebo výroky - a to jakékoliv. Dneska se to děje. I text či vyslovený názor může být trestným činem.

Dnes jsou v Trestním zákoníku paragrafy (například paragraf 355 nebo 356 a další), které se přímo dotýkají svobody slova. Dalo by se říci, že apelují na „dobré mravy“. Asi takhle: Všichni například cítíme, že mluvit nepěkně o nějaké rase není morálně v pořádku.

Podobně není v pořádku ani zahýbat svému partnerovi (pokud se zrovna oba partneři výslovně nedomluví na liberálním otevřeném vztahu). Ale za zahnutí manželovi se u nás nezavírá do vězení, protože to nijak neovlivňuje ničí život, zdraví, majetek ... a tak dál a dál. Trestá se až za čin, který někomu ublíží. Jednat nemorálně totiž ještě nemusí znamenat, že je správné, aby státní moc takové jednání trestala. Naproti tomu za nevěru se trestá třeba v Saúdské Arábii, kde je dostatečným poukazem pro vyfasování trestu smrti...

Co tedy vlastně činí rozdíl mezi svobodnou a nesvobodnou zemí? Je to svoboda slov a myšlenek. To je ten zásadní princip, který definuje svobodu. Když na něj rezignujeme, postupně se jako společnost sami staneme těmi, jejichž propagaci dnes zákon zakazuje. A právě proto jsem přesvědčená, že paragrafy vztahující se k názorové svobodě a svobodě slova nemají v právním systému co dělat – bez ohledu na to, zda některé výroky jsou či nejsou morální. Nejde o to, co kdo říká, co si myslí, jestli nás to pobuřuje. To však neznamená, že každá idiocie má být tupě tolerována.

Právě proto, že hlupákovi nebylo shůry mnoho dáno, obyčejně si své hlupáctví ani neuvědomuje. A tudíž se může za určitých okolností stát velmi nebezpečným individuem. Může se kupříkladu snadno zabrousit do nějakého blábolu, takže se z něj pak zase musí složitě vybrušovat, že. Trestně stíhat za blbost sice je... celkem blbost, řekla bych, ale na druhou stranu držet ústa a nechat každého žvanit cokoliv, co mu slina na jazyk přinese, je hloupost zrovna tak velká. Když někdo bude popírat dějiny, je v pořádku mu namítnout, že se strašlivě mýlí. Je snad i namístě ho politovat za nevzdělanost.

V poslední době mají s vybrušováním se své hojné zkušenosti třeba Míla Rozner i se svým stranickým šéfem. Tuhle se nám zabrousili do diskuse o romském koncentráku v Letech. O zařízení, kde utýráním zemřelo mnoho lidí včetně dětí.

Zařízení, které – jak právě v téhle souvislosti v posledních dnech řada historiků doložila – bylo mimořádně odporné už před válkou, natož během ní. Teď aby se z toho oba pánové složitě vybrušovali.

Já si sice nemyslím, že domnívat se a říkat nepravdu by mělo být trestné, ale na druhou stranu si taky nemyslím, že by to měla společnost přejít mávnutím ruky. Naopak. Myslím, že bychom měli o tom, jak se vyjadřují naši poslanci, mluvit minimálně stejně frekventovaně, jako se svého času mluvilo o prezidentově „*** sem - *** tam“. Novináři by o tom měli minimálně stejně frekventovaně psát. A našim dětem bychom měli, myslím, vysvětlovat, že ne všechno, co je potenciálně v souladu se zákonem, je taky morálně správně.

Měli bychom jim říct, že pokud v dospělosti zahnou svému partnerovu, sice je za to nikdo nezavře, protože jsme civilizovaná země, ale taky to není něco, na co by mohly být hrdé. A zrovna tak bychom jim měli říct, že zlehčování koncentráků, gulagů, politických procesů, terorismu, válečných genocid a dalších zvrhlostí, kterých je lidská rasa schopna, sice nemusí nutně být ve velmi civilizované a sebevědomé zemi trestné, ale přitom to je společensky nechutné. Naše děti by to vědět měly a měly by si dát velký pozor na lidi, kteří mají práh tolerance nechutností posunut příliš vysoko a popírají naši minulost: Protože národ, který zapomene svou vlastní minulost, je odsouzen k tomu si ji zopáknout.

Markéta Šichtařová

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+16 # John Maxwell 2018-02-09 09:10
Cituji Markéta Šichtařová:
zlehčování... terorismu, válečných genocid a dalších zvrhlostí nemusí nutně být ve velmi civilizované a sebevědomé zemi trestné

No to je zas článek , k Sýrii jsem četl včera a byl rozhodně lepší ,tady v tom aby se náhodou snad ze strachu někoho se nedotknout jen naznačuje a nakonec i lže ... protože válečné genocidy a terorismus jsou skutky trestný ... to, že liberální západ proti tomu nic nedělá a toleruje to je věc jiná ...stejně jako fašismus na Ukrajině ...Takže by bylo rozhodně lepší uvést dětem příklad mezi rozumem a hloupostí tj. kdo zlehčuje terorismus atd ... ten by neměl v politice co dělat , ani zastávat jakoukoli veřejnou funkci ...
A co se týče "romském koncentráku v Letech" je prefabrikát pátý kolony ... koncentrák a pracovní tábor je rozdíl ....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Pavel Blaheta 2018-02-10 10:38
Jen malinkatý - skoro žádný rozdíl. Byl to sběrný tábor a pracovní. Sběrný tábor soustřeďuje někoho nebo něco a soustředění se latinsky napíše a řekne - concentrare - z čehož bylo odvozeno slovo koncentrační tábor. Čili opět tábor který soustřeďoval někoho nebo něco. Vidíte tedy a musíte to i jazykově a vnitřně cítit, že ten tábor v Letech byl ve své podstatě koncentrační tábor. Bytˇnebyl obehnán ostnatým drátem apod. ale bylo to svinstvo neboť každé násilí páchané na člověku je fašismus. Nikdo nemá právo svobodného člověka nutit pobývat na nějakém navíc pro něj nevhodném místě, nutit jej pracovat apod. Když se chce někdo potulovat tak ať se potuluje, když někdo chce žít jako kočovník a vyhovuje mu to tak ať kočuje. Kočující cigáni měli své zvyky a své možnosti hygieny na které byli zvyklí, které v těch Letech prostě nebyly. Takže i kdyby tam jedno jediné jejich dítě zemřelo kvůli špatným (pro ně) podmínkám tak to byl prostě zločin. Takže Tomio se neměl snažit neobratně chránit toho svého zabrušovače. Udělal chybu. Ale novináři jsou hnusní, zejména Drtinová v žoldu Sorose, neb žijou i z jeho peněz a pracuje na zakázku CIA, což je ještě hnusnější než neurovnané názory Tomia Okamury. Ale to bychom museli psát i o zajateckých táborech v Polsku v kterých zahynulo již několik let po první světové válce desetitisíce rudoarmějců (takto - ruských, běloruských a ukrajinských vojáků Rudé armády). Takže je lépe bolavou minulost nechat spát a ne nutit politiky kteří neznají podrobně minulost (a zde navíc záleží na výkladu pojmů) do odpovědí, aby je nachytali na něčem po čem by se mohli vozit. Já tvrdím, že podle mého názoru se jenom na zakázku amer. velvyslanectví potažmo CIA, rozjela nenávistná kampaň proti SPD - a to je morálně vzato také svinstvo, že ano. Možná větší než neobratná věta Okamury.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # LubinenKremlBot 2018-02-09 09:19
Holocaust je modla sionistů zneužitá k politicko - mocenským zájmům a jsou to právě oni kdo dovolil vystoupat na vrchol pyramidy Hitlerovi a jeho fanatikům
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # John Maxwell 2018-02-09 09:29
Zdravim ... tak tak ...
Holokaust je modla jak z minulosti tak i do budoucnosti milionkrát zpřevracená využitá a zneužitá jen pro zisky nosatců kráčejících po kostech obětí minulých i budoucích...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # .lak 2018-02-09 10:34
V podstatě demokradtůrní trestný čin nezdebilnění je aplikován tam jde něco trhnout s jatými posedlostí na kriticky smýšlející fuj i když to je extra. Pouze
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # Ing. Milоslаv Dědеk 2018-02-09 11:35
Je velice nutné, aby byl presidentem prof. Drahoš a ne hulvát Zeman, ktery v minulosti často mluvil vulgárně „*** sem - *** tam". Jen novým prsidentem prof. Drhošem by byla zaručena tolerance pro arabské a černošské migranty, kteří obohacují náš sobecký svět. Nevěra žen v Arabii se trestá smrtí. Stejný zákon by určitě vylepšil situaci v rodině i u nás. Po islamizaci Česka ale jednou stejně přijde.
Jednu možnou alternativu plánované realizace budoucnosti lidstva popisuje článek: SOUČASNOST A BUDOUCNOST LIDSTVA – http://[...].es/2017/12/soucasnost-budoucnost-lidstva.html
V případě, že se vám zdá politický vývoj lidstva popisovaný v uvedeném článku nereálný, protože většina lidí zde nemá dostatečné vysokoškolské vzdělání jako mám já, potom vám doporučuji seznámit se s geniální TEORIÍ VŠEVÝVOJE - http://[...].es/2014/01/teorie-vsevyvoje.html
, což je v podstatě univerzální návod na kreativní řešení libovolně zvoleného problému jako např. finanční vyssávani státu neproduktivnémi lidmi, které je třeba humanitárně omezit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # John Maxwell 2018-02-09 11:53
(ing.)Dědku, reklamujte koupejnej titul je z Vás magor ... nebo začněte používat Mgr.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Franta Bastlik 2018-02-09 16:25
Přijde mi to, jako by chtěl někdo simulovat bipolární poruchu pana Dědka a tento komentář by měl jakoby pocházet od pana Dědka, když je ve zlém módu. Možná se ještě dočkáme simulace multipolární poruchy a začnou se tady objevovat komentáře od instancí Dědek_1, Dědek_2, Dědek_3 třídy Dědek. Kdo ví. Jako fór dobrý, ale opakovaný fór přestává být fórem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Ing. Miloslav Dědek 2018-02-09 16:49
Uvedený komentář jsem nenapsal. Nevím kdo ho napsal pod mým jménem. S některými napsanými myšlenkami zásadně nesouhlasím. Prosím ignorujte tento komentář.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # .lak 2018-02-09 18:00
Netoleranci nevidím a zároveň obrázek ukazuje stav rozjeté ekonomiky tažené na dluh zákonodávkaři, oprava dárci. °!° °!°
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás