Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaKruh obrů? Záhadný kamenný monument na Golanských výšinách je tak starý jako Stonehenge

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Kruh obrů? Záhadný kamenný monument na Golanských výšinách je tak starý jako Stonehenge

Tu nejzáhadnější stavbu Středního východu je snadné minout, leží na sporných Golanských výšinách a je tak rozsáhlá, že je nejlépe si ji prohlížet ze vzduchu.

Tento prehistorických kamenný monument zůstával celá staletí nepovšimnut až do rozšiřování těžby ropy do sporného regionu Golanských výšin.

Archeologové toto megalitické staveniště odhadují, že je asi 5 000 let staré, čili zhruba to samé stáří jako Stonehenge ve Witshire.

Tento monument je znám pod dvěma jmény. Jeho arabské jméno je Rujm el-Hiri, což znamená ‚kamenná hromádka divoké kočky,‘ zatímco hebrejské jméno Gilga Refaim znamená ‚kruh obrů‘ a odkazuje se na pradávnou rasu obrů zmiňovanou v Bibli.

Archeologové však dosud ještě nevědí, kdo to postavil nebo kvůli čemu.

K teoriím patří, že jde o pradávný kalendář či ‚nebeské pohřebiště‘, a někteří věří, že ten monument může mít astronomický význam a mohlo ho být používáno jako observatoře. https://youtu.be/plvOuiBU_ws

Poté, co toto území v roce 1967 Izrael válkou uchvátil od Sýrie, archeologové začali studovat letecké snímky zachycující vzory z kamenných kruhů, které nebyly ze země viditelné. Následné vykopávky odhalily, že je to nejstarší a největší stavba v celé oblasti.

Tento komplex v arabštině známý jako Rujm el-Hiri, což znamená „hromada kamenů divoké kočky“, obsahuje pět soustředných kruhů, kdy ten největší je široký přes 500 stop (152 m), a mohutnou pohřební komoru uprostřed. Jeho hebrejské jméno je Gilgal Refaim čili „kruh obrů“, čímž se odkazuje na pradávnou rasu obrů zmiňovanou v Bibli.

Je to podle odhadů přes 5 000 let staré, čímž je to současníkem anglického Stonehenge. Na rozdíl od těchto proslulých monumentů postavených z asi 100 ohromných balvanů vztyčených do překladů je Golanská stavba zhotovená z hromad tisíců menších čedičových kamenů, které však dohromady váží přes 40 000 tun.

„Je to místo plné hlavolamů. Máme jen útržky informací, nikoliv však celý obraz,“ řekl expert na megalitické hroby Uri Berger z izraelského památkového úřadu.

„Vědci přichází a jsou ohromeni z tohoto místa, načež vymýšlí své vlastní teorie.“

Nikdo neví, kdo to postavil. Někteří si myslí, že to byla civilizace nomádů, kteří se usadili v této oblasti, to by ale vyžadovalo ohromnou podpůrnou síť, kterou by kočovníci asi neměli.

Mohlo to mít astrologický význam. V nejkratší a v nejdelší dny v roce - při červnovém a prosincovém slunovratu – je východ slunce v linii s výchozy otevřenými v kamenných valech, řekl.

Stojíte-li na zemi uvnitř tohoto komplex, tak to vypadá jako labyrint zdí z drcených kamenů prorostlých plevelem. Z vršku pětimetrové pohřební mohyly lze spatřit ten kruhový vzor. Ale jen ze vzduchu je možné pokochat se tím působivým tvarem mohutného býčího oka, který se jasně objeví.

Střepy hrnčířských výrobků a pazourkových nástrojů nalezené v různých vykopávkách pomohly s datováním této stavby, řekl Berger. Vědci se obecně shodují, že stavba začala někdy po roce 3500 před naším letopočtem a některé další části byly přidány v průběhu následujících dvou tisíc let.

Komplex je v oblasti v současnosti využívané k výcviku izraelských ozbrojených sil, ale návštěvníci si mohou o víkendech a ve svátky tyto zdi prohlížet a vlézt si třeba i do 20 stop dlouhé pohřební komory.

Zdroj: news.yahoo.com

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+19 # Vladimír57 2018-01-29 20:13
" leží na sporných Golanských výšinách"
V čem jsou Golanské výšiny sporné???
+21 # Che 2018-01-29 22:24
Golanských výšiny neni zadny sporny region, ale ukradene uzemi Syrii zidama. Stejne jako cela Palestina, zidi tam nemaji co hledat.
+10 # Vladimír57 2018-01-30 06:55
Vím komu patří Golany, moje otázka bylo dloubnutí do hloupého popisu stavu území.
cs.wikipedia.org/.../...
+17 # .lak 2018-01-29 20:25
Řekl bych že to je tak druhá liga možná, kamenné řady jsou tu také a nejenom na nějakém plácku ale vyhledávat to nebudu jen co jsem pochytil a je toho dost a vyloženě okrajově tedy se moc nezajímám a jsou jiné lepší či pozoruhodnější mýty, indicie až někdy faktografie.
smit.wz.cz/.../...
+17 # Janinna 2018-01-29 21:21
:)) létali tečkolaku, létali:) Sláva Rodu našemu!
-2 # balwan 2018-01-29 23:41
+6 # LubinenKremlBot 2018-01-30 17:14
Stejně staré ako Stonehenč ,tak to vyzerá na stejnů partiu murárou
+1 # Pavel Blaheta 2018-01-31 00:38
Lubi - myslím, že ani omylem. Ta stavba na Golanských výšinách je vidět tak leda z letadla - jsou to navršené zdi - a vypadá to spíše jako nějaká obranná tvrz kruhová, než jako Stonehenge. Takových kruhových přízemních staveb na světě je. Ale Stonehenge - je jiné kafe - jsou to stély kdy každé dvě byly přikryty dalším kamenem do podoby písmena "pí". Tím to začíná být vůbec ještě zajímavější.

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás