Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaRusko a OPEC vítězí: Amerika nedokáže zadržet růst ropných cen

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Rusko a OPEC vítězí: Amerika nedokáže zadržet růst ropných cen

Sny ruských zaoceánských partnerů o kolapsu ropných cen, který má nastat v roce 2018, dostávají jednu ránu za druhou.

Poté, co americká hospodářská média zveřejnila informaci o tom, že američtí investoři do břidlicových společností přešli na stranu OPEC a Ruska, největší naděje na kolaps ropných cen se přemístily do politické sféry.

Předpokládalo se, že pokud se na společnosti těžící břidlicovou ropu vyvine dostatečný politický či administrativní tlak, aby zaplavily trh levnou ropou nehledě na vlastní ztráty, tak se zopakuje cenová katastrofa z roku 2014.

Nicméně analytici, které kontaktoval Bloomberg, vysvětlili, že jedna vlaštovka jaro nedělá či jinými slovy, břidlice nebude dost pro všechny: i v případě, že se břidlicová ropa bude v Americe těžit naplno, deficit na ropném trhu nebude kompenzován. Z určitého hlediska se Spojené státy staly obětí své vlastní informační kampaně. Vystrašení „břidlicovou revolucí" světoví ropní giganti prudce snížili investice do průzkumu nových ropných polí a teď na trhu postupně vzniká systémový deficit, pro jehož překonání se bude vyžadovat přinejmenším několik let vysokých cen.

Podle údajů poradenské společnosti Rystad Energy příčina systémového deficitu je následující: počet objevených ložisek v roce 2017 byl nejmenším za celou dobu pozorování a nová objevená ropná naleziště „kompenzovala" pouze 11 procent ropy, jež byla vytěžena v loňském roce. Podle odhadů kanadské ropné společnosti Suncor Energy Inc., kterou cituje Bloomberg, již za rok nehledě na růst těžby z břidlic se na světovém trhu vytvoří deficit nabídky. Jak je známo, nedostatečná nabídka vždy vede k růstu cen.

Dalším rizikovým faktorem pro břidlicový průmysl a důvodem k optimizmu účastníků dohody „OPEC + Rusko" je to, že oficiální údaje o zásobách břidlicové ropy v USA a o vyhlídkách na její těžbu mohou být příliš nadsazené a mohou neodpovídat reálné situaci. Nejedná se o fámy nebo o teorie spiknutí, ale o střízlivý odhad respektovaného výzkumného centra Massachusettského technologického institutu (MIT).

Výzkum institutu ukázal, že americké úřady ve svých prognózách vycházejí z přehnaně optimistických scénářů budoucího technologického vývoje těžby břidlicové ropy, zatímco ve skutečnosti značná část růstu „efektivity" břidlicových společností spočívá v tom, že byly nuceny působit jen na těch nejlehčích, nejdostupnějších a nejproduktivnějších místech svých nalezišť.

Velké ropné společnosti již nechtějí investovat miliardy dolarů do rizikových megaprojektů právě kvůli hořkým zkušenostem z minulých let. Proto, aby se tato situace změnila, se bude vyžadovat dlouhé období vysokých cen. Podle Adama Waterouse, šéfa kanadského investičního fondu Waterous Energy Fund, kterého cituje agentura Bloomberg, pro oživení investic do ropných megaprojektů bude potřeba, aby ropné ceny dosáhly 80 dolarů za barel a zůstaly na této úrovni po dobu dvou let. Navíc i v případě, že dojde k takovému prudkému růstu cen, tak obnovení těžby může trvat celé desetiletí, neboť v případě rozvoje megaprojektů obzvláště na mořském šelfu vždy uplyne poměrně dlouhá doba od jejich zahájení až do začátku těžby.

Současné ceny zjevně nejsou dostatečné k tomu, aby došlo k obnově investic na tu úroveň, která byla před krizí. Podle odhadů Bloomberg Intelligence v roce 2018 investiční výdaje ropných společností vyrostou o 4,5 % a dosáhnou 261,6 miliardy dolarů. Nicméně tato částka bude představovat pouze něco přes polovinu výdajů z roku 2013, kdy dosahovaly 495,9 miliardy dolarů.

Některé ropné společnosti, jako jsou například Pioneer Natural Resources Co., Parsley Energy Inc. a Newfield Exploration Co., zcela odmítají zvyšovat těžbu a výdaje na průzkum nových nalezišť, a to i navzdory růstu cen ropy.

Za těchto podmínek se zvyšují šance na to, že dlouhodobá sázka ruské vlády na přetvoření Ruska do světové energetické supervelmoci přinese vážný zisk již ve střednědobém horizontu. To neznamená, že rozvoj dalších hospodářských odvětví bude zastaven. Naopak to umožní nasměrovat dodatečné zdroje na modernizaci ruského hospodářství.

Společnost tzv. kreativní třídy má jeden zlozvyk s opovržením srovnávat Rusko se „světovou baterkou" a poukazovat na údajně malé výnosy a malý technologický význam tohoto postavení. Ponecháme-li stranou, že Rusko je mnohem víc než obyčejná světová baterka, za zmínku stojí to, že současná těžba ropy, plynu a atomová energetika jsou velmi technologicky náročná odvětví, jež vyžadují značné investice a velkou úroveň kompetencí. Kromě toho pokud rozvineme metaforu „baterky", tak je nutné zmínit, že i ten nejvyspělejší elektronický přístroj přestane pracovat, pokud z něj vyndáme baterku. Praxe ukazuje, že vliv na energetickém trhu se vždy v té či oné míře konvertuje na ekonomický a geopolitický vliv a nový rok 2018 opět ukáže, nakolik se vyplatí být „světovou baterkou", pokud se bude správně využívat vlastní potenciál. Rusko bezesporu dokáže uplatnit své možnosti.

Zdroj: snews.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+24 # Popo 2018-01-03 15:48
Velká sranda ešte len začne ak sa na trh s energiami pustia infomácie o iných možnostiach výroby energie ako je tá ktorá celá stojí len na uhlovodíkoch...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+32 # Vlastimil Matouš 2018-01-03 16:32
Iné možnosti výroby energie? A ktoré elternatívy energie dokážu nahradiť jadrovú energiu? Jeden nnemecký vedec nedávno PRIAMO vedecky dokázal, že,keby sa Nemecko vzdalo jadra, prišlo by o 6/7 výroby elektrickej energie, ktorú by jednoducho dokázalo nahradiť iba z 1/7. Dokázal tak, že Nemci sa "jadra" jednoducho vzdať nemôžu, ani keby chceli!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Popo 2018-01-03 17:12
Cituji Vlastimil Matouš:
A ktoré elternatívy energie dokážu nahradiť jadrovú energiu?
Tá na ktorú si napojený aj ty ale aj ja a zrovna tak i všetko živé na tejto zemi. Dá sa previesť na akúkolvek je jej v neobmedzenom množstve pre každého z nás dosť, je vždy a všade a nemusíš sa ani toho báť, chlieb ktorý i ty jedávaš nie je tou energiou...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Piovarči 2018-01-04 02:10
Popo ty dobre vieš že táto energia je zakázaná a nebude sa využívať ani vtedy keby to malo položiť Rusko. A Rusko nepoložia práve sa mu začne dariť a všeobecne posíli jeho ekonomika spolu so stúpajúcou cenou ropy a tak vám to aj prajem. Potrebujete protivníka ťažšieho kalibru.
S volnými energiami sa vyhrážal už Bush a nepochodil. Kým je okiaľ čerpať ropu nič iné nebude aj keby mala ekológia planéty klaknúť celkom na kolená. Zisk je zisk cez to v kapitalizme vlak nejede Popo.
aragonit9.blogspot.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Popo 2018-01-04 13:02
Cituji Piovarči:
Popo ty dobre vieš že táto energia je zakázaná
Nezmysel, nič takého a nikým nie je zakázané. Sám to tu na tom dobre vidíš jak myslieť si je choré... Cituji Piovarči:
nebude sa využívať ani vtedy keby to malo položiť Rusko.
Pravda v tejto veci je taká že nepoložilo by to len Rusko ale celý svet. Veškerá ekonomika (aj tá Ruská) na svete stojí na troch pilieroch - 1. zdroje (suroviny), 2. peniaze, 3.energia. Skús podraziť ktorúkolvek z tých pomyselných nôh "Golema" a sam uvidíš čo vo svete nastane bez rozdielu na to kde sa to bude diať... Cituji Piovarči:
Zisk je zisk cez to v kapitalizme vlak nejede Popo.
Ano ano, v tomto súhlas do botky. Prestovšetko holým faktom zostává že vo svete nie je nikým a ničím zakázané tieto zdroje energie využívať. To že je to umožnené využívať ich tým čo vedia je už o niečom celkom inom - ekonomika ani ich vlastná ani tá svetová v tom celkom určite nie je...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Piovarči 2018-01-04 13:42
Popo masovo sa to šíriť nebude o to sa korpokracia dôsledne stará už desaťročia.
Niekto to možno zlomí ale bude to trvať ešte pekných pár rôčkov.
Sledujem to už dlho.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # Che 2018-01-03 23:31
Dokud bude v Nemecku u koryta STASI-agentka Erika a baterkova "fyzicka", (ktera sve studium udelala jen pres STASI prislusenstvi), budou Nemci spise jadernou elektrinu dovazet, treba z Francie, kde nejsou zeleni teroristi a Francouzi proti atomovym elektrarnam nic nemaji.

Kdo studoval VS za socialismu, urcite si nedovede predstavit ze by nejaka dcera farare puvodem ze Psonkistanu mohla studovat v CS vysokou skolu. A v DDR byl jeste daleko tvrdsi socialismus. A kdo byl ve KSC, ten nesmel byt z VS nikdy vyhozen a musel dostat takove znamky ze zkousek, aby nepropadnul.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # eli 2018-01-04 05:36
Zda sa, ze ozvena novorocnych oslav, bude evidentna v takychto a podobnych clankoch, este nejaky ten cas. RUSKO A OPEC VÍTĚZÍ? Cena ropy sa riadila, riadi a bude riadit i nadalej, dopytom na svetovych trhoch. Je to ekonomicky, nie politicky faktor, ktory tuto cenu urcuje. Prudky narast cien energie v rokoch medzi 2000-2008, sposobil rychly ekonomicky rozvoj Ciny, Brazilie a Indie. Hned po globalnej recesii 2008 ceny klesli na $40 a po roku sa zvysili na $100-$125, ale po 2014 opat klesli dole, pretoze ekonomicky rozvoj v tychto krajinach sa spomalil. Investicie do tazby bridlicovej ropy, sa nevratia za jednu, alebo dve dekady, hlavne v obdobi ekonomickych kriz, kde dopyt je minimalny, tazba je pochopitelne stratova. Tento sposob tazby energie sa ale neustale rozsiruje, predpoklada sa, ze do roku 2040 sa viac nez zdvojnasobi. V tejto oblasti, bude Amerika vzdy drzat v rukach silne
tromfy, pretoze ma najvacsie zasoby ropy na svete. Ten kto ma najvacsie zasoby, pochopitelne bude zasobovat aj svetove trhy, teda urcovat aj ceny.
fortune.com/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # John Maxwell 2018-01-04 07:57
No nejsem prorok , doposud se UssA dařilo krást ropu na BV či všemožně nutit prodej ropy na BV za dolary ,ale těm časům zvoní umíráček.To se falšovaly zprávy o rostoucí ekonomice dluhu UssA na cizí účet , to je stejná paralela s plynem nakoupeném v RF a prodávaným jakože z UssA do EU.
To, že je UssA v úpadku značí i další fakt neschopnost vypracovat technologický postup na palivové tyče pro JE aby nedocházelo ke kroucení a podobným jevům ...Nehledě, že od technologicky náročného zpracování jádra opouští ,znakem je (Westinghouse) který stát nechal zkrachovat .
To jsem zvedavej kde UssA vezme palivo do JE nějak se jim ty sance mstí ...
Nikdo nikdy nedonutí kapitalistu prodělávat ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # Janaz 2018-01-04 09:44
Máš v tom hokej. V článku je dobre uvedené, že cena ropy je hlavne politický nástroj a systém ponuky a dopytu dávno neplatí, tak ako už nikde v tomto kapitalistickom bordeli / čo také eurofondy a ďalšie systémy dotácií? Kde tam je zachovaný princíp ponuky a dopytu?/. Akosi účelovo vynechávaš, že OPEC na nátlak amíkov viackrát za posledné roky navyšoval ťažbu, len aby cena išla rapídne dole a dostali Rusko na kolená ako za Jeľcina, že? Po výprasku amíkov v Sýrii a následne rapídnom oslabení postavenia USA vo svete, si už aj OPEC dovolil postaviť sa na zadné a neznášať straty len preto, že amíci sa potrebujú rozťahovať na celom svete. Preto dohoda Ruska so SA, s OPECOM a dohovor o zvýšení cien.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # eli 2018-01-04 11:02
Pozri Janaz, to, co je uvedene v clanku, je dosledok intenzity novorocnych oslav, ako som uz spomenul hore. Skutocnost je taka, ze na systeme ponuky a dopytu, je vlastne ten kapitalisticky bordel zalozeny. Napokon, nielen ten kapitalizmus, ale aj ten bordel. Ak je dopyt nizky, aj slapky su lacne. Ceny ropy mozno manipulovat len v tedy, ked je dopyt velky, preto vlastne vzniklo aj to zdruzenie producentov ropy OPEC, ktore obmedzuje produkciu len v tedy, ked je dopyt velky. Dovody su dufam jasne aj tebe, chcu skratka znizenim produkcie, zvysit ceny. Taketo situacie su velkou prilezitostou aj pre inych producentov, ktory nie su clenmi OPEC, ako napriklad Rusko. Ak chce OPEC zamedzit pristup konkurencneho producenta na svetovy trh, potom samozrejme zvysi vlastnu produkciu. To nie je politicky, ale obchodny trik. Ked je dopyt nizky, znizenie produkcie nema na ceny ziadny vplyv. Ak OPEC pristupil na rokovanie s Ruskom o udrzani cien ropy na urcitej urovni, potom ide o hospodarsku dohodu, vyhodnu pre obe strany. Takuto dohodu nemozno politizovat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+69 # Vlastimil Matouš 2018-01-03 16:30
Rusi sú jednoducho múdrejší ako Američania. V tom to je!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+20 # Piovarči 2018-01-04 02:17
Je to dobré Rusko pôjde rýchlo dopredu a to potrebujeme aby Rusko raz zaštítilo aj nás aby to tu nebolo na večné časy pod Americkou čižmou.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+69 # Vlastimil Matouš 2018-01-03 16:37
Keby západní "demokrati" prestali Rusov podceňovať, zistili by, že na Rusov jednoducho nemajú ani vojensky a ani intelektuálne, a tak ich radšej stále podceňujú!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # John Maxwell 2018-01-04 03:55
To je jaksi hloupost napsat "podceňují" ,už by dávno byla válka ve své namyšlenosti o jedinečnosti by jí rozpoutali.
Prvním ukazatelem je, že oni jí nerozpoutají pač ve výsledku jsi nejsou jisti , druhým je ukazatel nejednotnost a zaostalost NATO v technologiich kdy členové NATO nakupují od RF vojenskou techniku...
Je to spíše bagatelizování a zesměšňování úspěchů RF a v poslední době překrucování faktů jak historických tak i přítomných aby byly odvráceny pozornosti od jejich vlastních neuspěchů jak na poli mezinárodní politiky tak domácí politiky a ekonomiky hledání nepřítele mimo svoje území.
Problém který jim vybuchl defakto do obličeje a který jen tak nerozchodí rozpohyboval D.Trump při rozhodnutí o Jeruzalému a následném hlasování v OSN kdy se ukázalo kdo je proti imperialismu UssA a jak na tom je defakto výjimečnost UssA. Defakto tim Trump ukázal prstem na pravého nepřítele , věčně křicí jako Hitler , chová se jako Hitler a skončí jako Hitler .... fašintón , cia ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-13 # balwan 2018-01-03 17:28
Proc stat tohle toleruje ???? >>>
novinky.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Piovarči 2018-01-04 13:55
Aj tak sa napomáha tichej vojne proti obyvateľstvu:

„Oficiálně odhadovaná čísla, že asi polovina turbodieselů s DPF nepracuje, jak by měla, je spíše optimistickým odhadem. Zkušenosti odborníků ÚAMK napovídají, že toto číslo bude ještě vyšší, spíše se bude u osobních automobil pohybovat kolem 70 procent. To znamená, že jen 30 procent vozidel skutečně zachytí z drtivé většiny zdravotně závadné částice," uvedl Petr Vomáčka z ÚAMK.
Nový filtr může stát i 100 000 korun

Filtry DPF by měly být ve všech vozech jezdících na naftu zhruba od roku 2004. Jejich účelem je zachytávat pevné částice, aby se nedostávaly z výfukového potrubí do ovzduší. Tyto částice síranů, dusičnanů, solí a kovů, které lidé vdechují, zvyšují výskyt rakoviny až o 40 procent. Ty největší poletují vzduchem hodiny, nejmenší i týdny.
novinky.cz/.../...
Každému šoférovi s vadným filtrom by malo byť voziodlo zákonom odstavené do doby kým na automobil nenamontuje nový filter. Alebo by mu mali na tú dobu odobrať vodičák iba potom by sa to rýchlo zmenilo
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # Monika 2018-01-04 03:18
USA pijavice se začínají odstavovat všade kam se jenom podíváte jen tak dál a houšť prosim ! Také bude potřeba vrátit ropná pole a území v Sýrii okupanská lůzo !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # John Maxwell 2018-01-04 08:19
Naprosto přesně ... všichni je odstavují a to je trend který bude narůstat ....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Dost3 2018-01-04 12:55
Bohužel to může vyústit až ke zničení života na planetě.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Vítězslav Crha 2018-01-04 20:04
Ale prdlačku. Nedělejte z toho zase guláš. Do jaderky nikdo nepůjde a chazaři se už zatýkají a práší jeden na druhého i to co neví. Největší machři jsou posléze největšími srabi. To to ještě neznáte od cikánů? Sám je cikán nic,ale ve skupině ten nejsilnější machýrek. A tak to je i s tou chazarskou lůzou. Tak se nebojte žádné války,protože i tyto noty USA už shořely.A EU už hoří koudel u prdele a na soud proti ČR.PL MR už nedojde.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás