Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaVědci vyvinuli „chytré superlepidlo“ k nápravě střelných zranění a těžkých poranění očí

Sociální sítě

Reklama

Vědci vyvinuli „chytré superlepidlo“ k nápravě střelných zranění a těžkých poranění očí

Toto těsnivo vyvinuté na University of Southern California (USC) je vyzdvihováno jako potenciální záchrance zraku pro vojáky, kteří na bojišti utrpěli traumatická poranění očí střepinami.

Doufá se, že tohoto hydrogelu by šlo použít i k prevenci poškození v dalších případech, kde není k dispozici okamžitě plnocenná péče.

Toto řešení k zastavení krvácení, které se po aplikaci přetvoří z kapalné fáze do ztuhlé fáze, může účinně ucpávat dírky do oční bulvy. Úspěšně už bylo vyzkoušeno na potkanech, kdy se gel vstřikoval pomocí injekční stříkačky, a ukázalo se, že uchová oční bulvy bez zánětu nebo dalších poškození, uvádí studie v žurnálu Science Translation Medicine.

Obsažený materiál normálně používaný v očních implantátech, tedy oční lepidlo zkapalňuje při chladnutí a přetváří se na skoro tuhé pojivo při zahřátí. To znamená, že ta kapalina se zacelí, jakmile vstoupí do kontaktu s tělesným teplem a lze to pak snadno odstranit studenou vodou.

Kvůli takovému uspořádání byly vyvinuty speciální přenosné injekce s krystaly dusičnanu amonno-vápenatého jako chladiva, aby ho šlo využít i za složitých situací.

Vůdčí autor tohoto nového výzkumného článku Niki Bayat z USC Viterbi School řekl, že první nastříknutí pojiva na oční implantát nebyla nejdříve úplně šikovné. Tak museli vymyslet několik triků.“

Jelikož byla teplota přetvoření hydrogelu moc blízko teplotě lidského oka, tak museli upravit vlastnosti, aby se zajistilo, že se vytvoří pevné utěsnění, jakmile jiný voják nebo medik nasadí gel na oko,“ řekl.

Tento chytrý hydrogel poskytující perfektní, leč rozpojitelné utěsnění znamená slib pro příští generaci adheziv tkání.“ Jednoho dne ho půjde použít rovněž na poranění svalů postřelených obětí, uvádí další výzkumník John Whalen, který se také podílel na sepsání této studie o reverzibilním superlepidlu.“

První pomoc u nehod s mnoha obětmi by nejdříve mohla nasadit hydrogel, než se pacienti dočkají, že jim jejich rány úplně opraví oční chirurg pomocí patřičných mikrochirurgických zařízení,“ řekl.

Rovněž by se to mohlo hodit při první pomoci ve venkovských oblastech, kde nejsou oční střediska s takovýmito kapacitami v dostatečné blízkosti. Rovněž to má potenciál pro předběžné ošetření střelných poranění.“

Zdroj: stm.sciencemag.org

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+17 # John Maxwell 2017-12-08 06:29
Citace:
Doufá se
jo jo tak doufejte dál ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Piovarči 2017-12-08 12:47
Ale Izraelskí vedci teraz urobili fakt prelomový čin. Vedia sfunkčiť poškodenú miechu tak že ochrnutý potkani sa opäť pohybujú ako pred prerušením miechy.
Je to bezproblémov aplikovateľné aj na ľudí. Tak že by sa pomohlo mnohým ochrnutým alebo ľuďom po úrazoch ktoré "nezvratne" poškodili miechu. To je celkom dobrá správa. Zrejme sa teraz budú robiť testy na ľuďoch ktorí sú už ochrnutý.....
pluska.sk/.../...
Bolo to včera v správach na internete som to ešte nenašiel, ale bude to niečo podobné....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # John Maxwell 2017-12-08 13:28
Pio bylo by lepší kdyby to bylo aplikovatelné na politiky po lobotomii pač mi tak příjdou :)

Jak to bylo se syrskou válkou? Slova expremiéra Kataru potvrzují nejhorší domněnky o zvrácenosti Západu a jeho spojenců
Bývalý předseda vlády a ministr zahraničních věcí Kataru Hamad bin Jassim Al-Thani před několika dny v rozhovoru pro rádio BBC uvedl, že jeho země prostřednictvím Turecka poskytovala nejrůznější podporu a pomoc ozbrojeným opozičním skupinám v Sýrii. Spolupracovala přitom se Spojenými státy, Saúdskou Arábií, Jordánskem, Spojenými arabskými emiráty i přímo s Tureckem.
eurasia24.cz/.../...
Hybridní útok, který nakonec sežehne útočníka
A pak že Rusko zasahuje do voleb v jiných zemích. A pak že Rusko vede hybridní válku. A pak že je Rusko agresivní. A pak že Rusko hraje nefér. A pak že je Rusko necivilizované. Zákaz účasti Ruské federace na zimní olympiádě postaví na stranu Ruska další miliony lidí, kteří mají funkční svědomí.
Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nepustit Ruskou federaci na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu není ničím jiným než sprostým, necivilizovaným , neférovým, agresivním, hybridním útokem na Rusko s cílem destabilizovat tuto zemi před prezidentskými volbami.

Ale aby se kurátoři tohoto historického zvratku nepřepočítali. Že sami nemají svědomí, neznamená, že ho nemají ani miliony lidí v Rusku a miliardy na celé planetě.
To zní jako by se něco chystalo , no Putin má mít projev k OH tak uvidíme.
Docela by západ asi šokoval vyhlašením OH v Euroasii ... no nebudem spekulovat ...
eurasia24.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Piovarči 2017-12-08 15:23
Politici sú už zásadne sériovo ekonomicky lobotomovaní. Takmer každého si je možné kúpiť tak ich nakupujú USA majú natlačených prachov celé pohoria tak si môžu dovoliť nakupovať lobotomovaných politikov po celom svet.

7. decembra 2017. Sýrska Arabská Armáda (DSP), Hizballáh a ich spojenci oslobodili západný breh Euphratu od ISIS. Teraz sa pripravujú na spustenie operácie v Homskej púšti.
Bude sa začisťovať.

7 december - Seno'at Tahrir al-Sham (formelry Jabhat al-Nusra, Sýrsky vetva al-Kájda) odrazila útok Sýrskej Arabskej Armády (DSP) a Národnej Obrany ozbrojených Síl (NDF) na ich pozície v dedine al-Shakusiyah v severovýchodnej Hama.
translate.yandex.com/translate

ISIS zachytil 11 obcí z Hayat Tahrir al-Sham (predtým Jabhat al-Nusra, Sýrsky vetva al-Kájda) v severovýchodnej Hama.
Podľa správ, členovia ISIS obsadili obce Muwaylih Sawarnah, Qarnat Sawarnah, Abu Hayyah, Muwaylih Ben Hadib, Abu Ayjwah, Rasm al-Ahmar, Tal Abwiyah, Anbaz, Abu Khanadiq, Rasm Hammam a Rasm Tawil.
Teraz, ISIS kontroluje nad 30 obcí v oblasti
aragonit9.blogspot.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # pesimista 2017-12-08 07:01
mistre popo =D proc reagujete obcas vyhradne na komentare ktere jsou na "topu" ? (zavani to egomaniactvim ;) )

cs.wikipedia.org/.../...) (dokoncete v adrese zavorku)

Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-8 # Dědouch11 2017-12-08 08:59
"(zavani to egomaniactvim ;) ) "
Zavání? Smrdí, jak bolavá noha!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # John Maxwell 2017-12-08 11:28
Když k tomu přidáš demagogii o myšlení vznikne ti popo :)

Tak to si popo teda z lacinýho kraje tech - chci víc ... si je mažu na chleba, nechceš snad abych držel hladovku :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Popo 2017-12-08 11:34
Ale no tak mládenci vy naša mládež Leninová, k čomu že sú vám tie vaše stratene tisíce hodin z vášho vlastneho života premrhane pri tom vašom hlbokom zamýšlaní sa nad kdeakou sprostosťou ktorú ani len v náznaku nemáte šancu akýmkolvek spôsobom ovplivniť? Prezradím vám, až budete tie vaše "brčká naťahovať" čo vo vaších prípadoch mládež Leninova už čochvýlu nastane, horko vy zaplačete nad touto len z vašej vlastnej viny nenávratne ničím nahraditelnou stratou. Náhody neexistujú a tak je len celkom prirodzené že každý z nás bez výnimky má len to čo jeho jest - naozaj, len tak jednoduché je to...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Piovarči 2017-12-08 12:56
To si prehnal Popo. Aká mládež leninova.
Ty si tu Troll?
Mal som za to že patríš k serióznejším ľuďom.
Vieš o tom že fyzikálne deje a nielen tie možno ovplyvniť našimi myšlienkami?
Vieš akú silu má afirmácia?
A to nehovorím o skutkoch.
Tak tu neroň slzy nad našou prítomnosťou na AC.
A ty si koľko vzácneho času strávil Trolením na AC?
Nuž ale ak je to zaplatené tak čas nestrácaš podaromnici:-DDD
Myšlienky presadzujú ideu.
Svet chce spieť k spravodlivejšie mu usporiadaniu a preto sa tu ľudia stretávajú, lebo toho hnoja "demokracie" už majú dosť.
Tešíš sa na našu smrť?
Morbídny to prejav "demokrata" ktorý by sa najradšej so svojom protivníkom porátal tak že sa ho navždy zbaví...
Tak sa to robí na divokom západe a tak to aj vo svete vypadá neustále vojny a vraždenie.
Toť nádherný obraz tej vašej "demokracie"
Ale jasným obrazom toho vašho neefektívneho a kontraproduktív neho snaženia je tá KLDR.
Kym vám nakopal prdel tým že vyvinul nosnú raketu dlhého doletu aj napriek desiatkam rokov aplikovanej všestrannej ekonomickej izolácie celého národa.
Západné Impérium napokon i tak padne.... preto že ľudia si to želajú a odmietajú jeho násilnícke a zvrhlé metódy ovládania....
Len tak jednoduché to je...:-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Popo 2017-12-08 13:07
Cituji Piovarči:

Mal som za to že patríš k serióznejším ľuďom.
Priatelu viem že jak z vraha sa može stať slušný človek tak zo slušného človeka sa može tiež stať vrah takže prepáč ale dristy tohto druhu sú u mňa irelevantné - hry na serioznosť bez ohladu na to o koho ide (neboj, včetne mňa samotného) ma vobec nezaujímajú...
Cituji Piovarči:
Vieš o tom že fyzikálne deje a nielen tie možno ovplyvniť našimi myšlienkami?
A čo myslíš keď už myslíš, prečo je ten svet v takých sračkách v akých je? Nevieš? Prezradím ti - je to práve vďaka domyšlavým štváčom. Spoznávaš sa...?
Cituji Piovarči:
Vieš akú silu má afirmácia?
Ano viem a viem to lepšie ako si to ty s celou tou tvojou domýšlavostou možeš domyslieť...
Cituji Piovarči:
Tak tu neroň slzy nad našou prítomnosťou na AC.
Predstav si, zatial mi ani jedna ešte nevyhrkla. Prečo asi...?
Cituji Piovarči:
A ty si koľko vzácneho času strávil Trolením na AC?
Pre teba trolenie, pre mňa zmysluplné. Asi ti uniká jak výrazne to tu v debatách poriedlo s tými ničím relevantným nepodloženými sprostosťami. Zjavne ľudkovia začasi svoj čas viac využívať na niečo pre ních zmysluplnejšie ako na to hlúpe mrhanie s ním pri zamýšlaní sa nad nezmyslami...
Cituji Piovarči:
Nuž ale ak je to zaplatené tak čas nestrácaš podaromnici:-DDD
Toto nemá zmysel komentovať...
Cituji Piovarči:
Myšlienky presadzujú ideu.
Hlúposť vychádzajúca z myslenia. Nie myšlienky ale skutky...
Cituji Piovarči:
Svet chce spieť k spravodlivejšiemu usporiadaniu a preto sa tu ľudia stretávajú, lebo toho hnoja "demokracie" už majú dosť.
Prd toho majú dosť. Nie slová ba ani myšlienky ale činy a len naše vlastné činy majú o nás vypovedaciu hodnotu...
Cituji Piovarči:
Tešíš sa na našu smrť?
Morbídny to prejav "demokrata" ktorý by sa najradšej so svojom protivníkom porátal tak že sa ho navždy zbaví...
Priatelu kde ty tam vidíš z mojej strany radosť z niečej smrti? Keď si to prečítaš bez toho tvojho večného hlúpeho domýšlania nemalo by ti újsť že je to len holé konštatovanie - chlapci sú už vekom starý a tak je len celkom prirodzené že už čochvýlu "natiahnú tie svojé brčká". Reč je o tom že namiesto toho aby sa venovali niečomu zmysluplnému npr. rodine, plýtvaju s časom ktoreho im už vela z ich života nezostáva riešením nezmyslov s ktorými aj keby sa všetci ktorých sa to tu týka naraz posrali, tak aj tak s tým ani o ten povestný pičí chlp nepohnú...
Cituji Piovarči:
Tak sa to robí na divokom západe a tak to aj vo svete vypadá neustále vojny a vraždenie.
Toť nádherný obraz tej vašej "demokracie"
Ale jasným obrazom toho vašho neefektívneho a kontraproduktívneho snaženia je tá KLDR.
Kym vám nakopal prdel tým že vyvinul nosnú raketu dlhého doletu aj napriek desiatkam rokov aplikovanej všestrannej ekonomickej izolácie celého národa.
Západné Impérium napokon i tak padne.... preto že ľudia si to želajú a odmietajú jeho násilnícke a zvrhlé metódy ovládania....
Len tak jednoduché to je...:-)
Samé haluze ktoré nemá vobec zmysel komentovať takže ano, len tak jednoduché je to...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # John Maxwell 2017-12-08 14:00
Citace:
že namiesto toho aby sa venovali niečomu zmysluplnému npr. rodine, plýtvaju s časom ktoreho im už vela z ich života nezostáva riešením nezmyslov
Už jsem ti to psal nejednou a myslím, že s tím bude většina souhlasit že je ti potom hovno jak si kdo naloží se svým volným časem , a jelikož se mnou nebydlíš jak můžeš vědět čemu se věnuju , ty si jak "lavice" tahat rozumy co kdo kde dělá ... mě tak příjde ,že kopeš na jednu stranu když tak vehementně proklamuješ nemyslete protože jenom myšlením se dá dojít poznání a o tom to je ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Popo 2017-12-08 14:11
Cituji John Maxwell:
protože jenom myšlením se dá dojít poznání a o tom to je ...
Pekná hlúposť. Nie myšlienky ale skutky su tým čo ťa učía spoznávať a poznaniu. Nie náhodou je tomu tak že len v skutkoch je pravda...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # John Maxwell 2017-12-08 14:28
Jo jistě to tak bude ... nebo ne ?
Myšlení je analýza porovnání dějů či informací ,podnětů ,skutků atd ... a na základě analýzy z těchto informací se dá vyvodit pravda či lež , kdežto jedinec co nemyslí bere vše za pravdu aniž by informace podrobil jakékoli analýze.Takže prvotní je myšlení bez toho se lidstvo dopředu nepohne.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Popo 2017-12-08 14:43
Priatelu máš v tom nie malý zmätok. Analýzu čohokolvek ti dokáže spraviť aj stroj (počítač) s patričnou výbavou. Chceš snáď tvrdiť že stroje ktore dokážu z dodaných dat nie raz lepšie ako človek (na rozdiel od neho si tam nedomýšlajú nič čo tam nie je) analyzovať tiež myslia? Analýza ("má dať/dal" = 0/1) na potvrdenie prirodzenéj potreby myslieť nie je zrovna ten najšťastnejší príklad...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # John Maxwell 2017-12-08 15:15
Popo popo samozřejme jedeš ve šlépějích "Krkavce"
Tak se dál drž nemyšlení a nech za sebe myslet i ten stroj když to nezvládaš sám a nech toho domýšlení hovadin, kazdý člověk dokáže analyzovat aniž by tam cokoli docpával to je jen tvoje doměnka a to už neni ani v kolonce pravda či lež, ale jen hypotéza či teorie, jsi jak laciní vjedci ti taky operují v "domnívame se" :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Popo 2017-12-08 15:25
Aj "Krkavec" už má generátor schopný neobmedzene čerpať energiu z okolitého prostredia? Hmm, ten chlapec by také niečo ani len nepripustil. Takže priatelu pekný pokus a skúšak ďalej...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Piovarči 2017-12-08 15:52
Popo nie každý ma doma stroje na analýzu. A tak ľudkovia musia svoje situácie zanalyzovať sami nikto to za nich nespraví.
Vo svojom voľnom čase si ľudia môžu robiť čo chcú. Aj prispievať do rôznych diskusíí a vyjadrovať tak svoj názor.
Ty si skutočne myslíš že si tu niekoho ovplyvnil k tomu aby sa začal venovať rodine a začal hamtať tie chechtáky?:-)
Popo si naivný a moc domýšlavý.
Naopak sa ti nič z toho nepodarilo. Ľudia tu chodia stále a diskutujú.
Z nás to rusofilstvo nevytrieskaš, skrátka a jednoducho máš to marný:-)
Každí z nás koná okrem toho že myslí. Nemysliaci a neuvažujúci človek je chorý. Keby Enstein nemyslel nestal by sa tvorcom teóriu relativity.
A takto môžeme pokračovať ďalej. Pri zrode každého vynálezu či objavu bola najskôr myšlienka.

Popo netrať tu svoj drahocenný čas a venuj sa radšej nemysleniu v tom si lepší....:-)
Možno najlepší.....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Popo 2017-12-08 16:57
Cituji Piovarči:
Popo nie každý ma doma stroje na analýzu.
Priatelu na analýzu toho na čom stojí veškerý život na tejto zemi tj. "má dať/dal" nepotrebuješ ani stroje ani myslenie. Za príkladmi nemusíš chodiť ďaleko, stačí zájsť do toho najblišieho lesa alebo na lúku a bez toho hlúpeho domýšľania tam ten ozajstný život len chvílu pozorovať...Cituji Piovarči:
Z nás to rusofilstvo nevytrieskaš, skrátka a jednoducho máš to marný:-)
Je uplne bezpredmetné či je niekto rusofil, rusofób, nácek alebo hoc aj ten komunista, to čo je podstatné je aby život ktorehokolvek z nich nebol tu na tejto zemi premrhaný - márni...
Cituji Piovarči:
Každí z nás koná okrem toho že myslí.
Nie slová ale skutky hovoria za nás a v tejto veci už len pri letmom pohlade do oboch našich republík okrem tých prázdných nabubrelých slov tu nič iné po vás nezostáva - len dristy a dristy a potom dlho dlho nič a zas len tie prázdne dristy a nakoniec tak ako vždy skutek utek...Cituji Piovarči:
Nemysliaci a neuvažujúci človek je chorý.
Nezažil si ten stav takže je zjavné že o tom nič nevieš len si myslíš. Pravda je ale taká že s tým čo si človek myslí sa ani tá vlastná riť vytrieť nedá...Cituji Piovarči:
Keby Enstein nemyslel nestal by sa tvorcom teóriu relativity.
Blišie k pravde je "Keby Enstein nekradol nestal by sa tvorcom teórie relativity."...Cituji Piovarči:
Pri zrode každého vynálezu či objavu bola najskôr myšlienka.
Nezmysel, doposial nerobí človek nič iné len kopíruje prírodu kol seba a na to (kopírovanie) myslenie nepotrebuje...Cituji Piovarči:
Popo netrať tu svoj drahocenný čas
Priatelu prezradím ti tak ako každý obchodník s časom nie len že ho mám čo mi hrdlo ráčí ale aj jeho cenu a či komu ho predám alebo darujem si určujem výlučne sám...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # Dědouch11 2017-12-08 11:43
Prdelkovi, se to, že nemyslí dá věřit, ale ona to není žádná sláva, ani s tím jeho pozorováním. Čtu jeho bláboly málo kdy, ale pod článkem o čemsi, co narazilo do Slunce, nepostřehl ani vychýlení směru odrazem, ve zpomaleném záběru...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # diamond 2017-12-08 12:39
Mohli by zkusit to lepidlo na rozpadající se chloubu USAF - F35. Třeba by to už dalo pokoj...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # .lak 2017-12-08 16:45
Jasně, slepí zombíky za zájmy trha tam i onde.
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Che 2017-12-08 20:43
Takze kdy ho omylem ukousne, tak se prilepi a bude zase fungovat. Dobre vynalezy.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás