Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaZahradničení na Marsu? Žížaly si v půdě Marsu lebedí

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Zahradničení na Marsu? Žížaly si v půdě Marsu lebedí

Zahradníci na Zemi se radují, když se jejich zahrady hemží žížalami, aby jim hnojili rostliny, které pěstují. Existují však plány dostat tyto nenápadné živočichy na Mars – a tak se testují, aby se ověřilo, že v půdě Marsu budou fungovat také dobře.

NASA nedávno provedla experiment za pomoci půdy Marsu simulovaně vytvořené za pomoci dat vyslaných za zem z prvních bezpilotních kosmických sond.

Už v časech, kdy zkoumání vesmíru dělalo první dětské krůčky, byly na planety jako Mars vyslány jednosměrné sondy, aby využily technologií tehdy překračujících jejich technické mezi, aby zvídavým lidem poslaly zpátky na Zemi obrázky a data o složení půdy.

Ukázalo se, jak žížaly vylepší růst rostlin v simulované půdě Marsu

Vědci do ní přidali setbu „rukoly“ (čili rokety), hnůj a hnojivo. Jakmile přidali ještě žížaly, tak v novém prostředí už přímo bujely. V té simulované půdě si vedly tak dobře, že dokonce vytvářely potomky.

Ta v těchto experimentech použitá „půda“ technicky neodpovídá definici toho, co je půda na Zemi. Je tomu tak, že obsahuje i organický materiál, zatímco zemská půda sestává z neživých materiálů. Vědci tohoto termínu pouze použili, jako zástupného výrazu k rozlišení od jiného označení rozmělněného materiálu na Marsu známého jako regolit.

Simulace půdy Marsu v laboratoři

Simulace půdy měla ještě další využití kromě testování, jestli se na Marsu povede dobře žížalám: využila se i ke zjišťování, jak bude taková půda působit na zařízení jako rovery, těžní stroje a kosmické skafandry. Pro úvahy, jak ve třicátých letech tohoto století poslat lidi na Mars, jsou to klíčové poznatky, když nechceme, aby tam dorazili po roky dlouhé cestě, jen aby tam zjistili, že jejich kosmické skafandry a zařízení se pro tohle prostředí nehodí.

Naštěstí ta cizí půda (vzniklá úpravou z regolitu) může rostlinný život jako rokety živit, takže krmit cestovatele na Mars nebude tak obrovský problém. Tak doufejme, že do třicátých let NASA na všechno přijde, abychom se na Mars mohli podívat z první ruky!

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+14 # John Maxwell 2017-12-02 08:12
Dydlátoři od NASA
+13 # .lak 2017-12-02 10:15
+10 # John Maxwell 2017-12-02 15:43
Laku to ani jinak napsat prostě nešlo
+10 # .lak 2017-12-02 16:10
-3 # samo war 2017-12-02 10:32
+14 # LubinenKremlBot 2017-12-02 11:35
NASA poslala první žížalu na Mars a ta přiletěla zpět s potěšující zprávou pro demokracii židochazarského světovládného typu a to ,že na Marsu volili žížali v jednom šiku Hillary neoconu štiku.

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás