Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaStudie potvrzuje, že Izrael spoléhá při zadržování íránské expanze na ISIS

Sociální sítě

Reklama

loading...

Studie potvrzuje, že Izrael spoléhá při zadržování íránské expanze na ISIS

Útoky ISIS jsou jedněmi z mála zbývajících ‚zbraní‘, které by mohly zadržet rozšiřování íránské sféry vlivu, uvádí nová studie od mozkového trustu úzce svázaného s izraelským zpravodajstvím.

Izrael doufá, že aliance sunnitského obyvatelstva, teroristů ISIS a hlavních světových mocností v kombinaci s regionálním chaosem zabrání tomu, co považuje za ten nejnebezpečnější scénář: Rozšíření íránské sféry vlivu od Indického oceánu až ke Středozemnímu moři.

Podle 37 stránkové zprávy Informačního centra pro zpravodajství a terorismus (ITIC) „Irán, který v minulosti projevil svou dovednost k využívání všech příležitostí ke zvýšení svého postavení jako regionální velmoci, si přeje kořistit z mocenského vakua v Sýrii a Iráku po kolapsu ISIS, aby pokročil se svými ambicemi hrát v tomto regionu ústřední úlohu při formování Středního východu po ISIS.“

Ač se ITIC prohlašuje za neziskovku, je zčásti financovaná státem, má kancelář na Izraelském ministerstvu obrany a často sloužila jako neformální hlas zpravodajských služeb této země.

Podle vůdčího autora této zprávy, prominentního výzkumníka Íránu Raze Zimmta, se Teherán snaží stabilizovat režim Bašara Assad v Sýrii a šíitskou vládu v Iráku, což pomůže „vykloubit páky USA v tomto regionu¨“ a „eskalovat hrozby vůči Izraeli spolu s vytvořením stavu odstrašování.“

Zvláště pak využije pozemní koridor ze svého vlastního území až do Libanonu „k posílení vojenských kapacit Hizbolláhu při rozvíjení schopností vlastní výroby zbraní Hizbolláhem a zřízení lokální teroristické sítě na Golanských výšinách s cílem vytvořit novou frontu střetů s Izraelem.“

Izrael však doufá, že aliance sunitského obyvatelstva, islámských teroristů a hlavních světových mocností v kombinaci s regionálním chaosem tomuto, co on považuje za ten nejnebezpečnější scénář, zabrání.

„Íránská intervence do Sýrie rozdmýchává plameny konfliktu s ISIS, který si podrží značně operační kapacity i po kolapsu svého Islámského státu,“ tvrdí tato zpráva.

„ISIS nejspíš změní svůj bojový vzor a přejde na partyzánskou taktiku a terorismus, jakmile skončí kampaň proti němu v Iráku a bude moci provádět přepadové útoky proti íránským vozidlům pohybujícím se tímto pozemním koridorem (íránská vozidla by se pro ISIS v tomto novém převtělení mohla jevit jako atraktivní cíle),“ dodává.

Tato zpráva jako příklad uvádí souběžné útoky Islámského státu v Teheránu letos v červnu, které vedly ke smrti 17 civilistů, „aby ilustrovala potenciálně nebezpečný efekt konfrontace mezi Íránem a ISIS pro vnitřní bezpečnost Íránu.“

Nepřerušenost šíitské trasy Teheránu rovněž podrývá čím dál více multipolární zahraniční politika Íránu i vratké držení jak sunnitských oblastí, tak oblastí s dominancí Kurdů.

„Írán má obavy z transformace regionu Kurdistán v Iráku v de-facto nezávislý stát. Podle názoru Teheránu to může ohrozit územní celistvost Iráku, poškodit íránské úsilí upevnit svůj vliv v Iráku a povzbudit separatistické ambice mezi kurdskou menšinou v Íránu,“ prohlašuje tato zpráva, avšak s poznámkami, že Kurdové narazili po svém neuznaném hlasování o nezávislosti na potíže a potýkají se s úsilím vlády vzít si toto území zpět.

‚Základní potíže‘

Írán rovněž naráží na „základní potíže při svých pokusech etablovat se jako mocný hráč v arabském prostoru Středního východu.“

„Jakožto země, kde většinu tvoří Peršané, je vnímána v arabském světě, a to i mezi svými spojenci, jako cizí hráč, který se ke svým arabským sousedům chová povýšeně až rasisticky. Zadruhé šíité v Íránu se snaží uskutečnit regionální hegemonii ve sféře obývané převážně sunnitskými muslimy,“ píše autor, kdy si všímá pokusů o „kamufláž“ zapojením zástupných vytvořených sil, které je ale pak pro Teherán už těžké kontrolovat.

Kromě toho uvádí autor Turecko, Rusko a USA jako vnější mocnosti, které buď mají svůj vlastní vliv v tomto regionu – jako je dluh Damašku k Moskvě za její vojenskou podporu – nebo jsou otevřenými nepřáteli Teheránu.

„Íránské úsilí získat v této aréně více vlivu by mohlo vést k většímu střetu se Spojenými státy, zvláště za prezidentování Trumpa. Írán pohlíží na americké aktivity proti silám syrského režimu s obavami a vidí v tom novou fázi bitvy o formování Sýrie v dnech po ISIS a jako na ‚americké spiknutí‘ zaměřené na ohrazení íránské sféry vlivu,“ píše Zimmt.

A tím nejpřímější rivalem Teheránu v regionu už je a nejspíš zůstane Saúdská Arábie, která kromě svých vlastních intervencí a vměšování vede Arabskou ligu, aby se stavěla proti Íránu, a ukula anti-teroristickou koalici 40 států, která se jeví, že je v první řadě aliancí proti této Islámské republice.

Jak to autor uzavírá, úspěch Íránu bude záviset ne jen na jeho vlastní iniciativě, „nýbrž i na politice zbytku státních i nestátních aktérů operujících v regionu a jejich rozhodnutí, zda Íránu s jeho ambicemi pomáhat, nebo jeho snahám naopak vzdorovat,“ což naznačuje, že Střední východ vstupuje do nového období soupeření a turbulencí.

Zdroj: info.org

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-7 # samo war 2017-12-01 06:35
+34 # Monika 2017-12-01 07:45
Lepši Peršané a Iran nežli zločinci židovsky a Izrael kteři ničí tento svět několik století !
+3 # r.m. 2017-12-01 15:02
Móňo nebuď jak oni. Izrael je tu teprve od roku 1947.
+6 # Dědouch11 2017-12-01 17:52
Se trochu přeřízla, tedy přeřekla. Jistě měla na mysli chazarskou svoloč.
+7 # r.m. 2017-12-01 15:02
Nechápu proč další studie na dávno známé. Východoevropští chazaři jednoduše dodnes nejsou zvyklí na subtropické sluníčko a zavařujou se jim permanentně kedlubny.
+2 # Monika 2017-12-02 10:38
Dědouch 11 ! Přesně můj kouzelný dědečku děkuji ! Psala jsem o Židech ! Je to svoleč rozlezlá po celém světě !

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás