Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaNěkteré elektroměry měří až 6x větší spotřebu než je skutečnost

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Některé elektroměry měří až 6x větší spotřebu než je skutečnost

Nizozemská vláda chce nahradit tradiční elektroměry s rotujícími disky inteligentními elektroměry v každé domácnosti do roku 2020. Netušila, že toto politické rozhodnutí může mít fatální důsledky pro spotřebitele.  

Na University of Twente (UT) ve spolupráci s Amsterdamskou univerzitou aplikovaných věd provedli studii, která odhaduje, že tyto potenciálně nepřesné elektroměry byly instalovány nejméně v 750.000 holandských domácností.

Test setup 

Již nějaký čas se objevovaly informace o tom, ž elektronické elektroměry mohou podávat mylné údaje o spotřebované energii. To byla výzva pro profesora Leferinka spolu s se spolupracovníky Ceesem Keyerem a Antonem Melentjevem z Auas,aby tyto informace potvrdili nebo vyvrátili. Na test použili devět různých elektronických elektroměrů. Tyto elektroměry byly vyrobeny v letech 2004 až 2014. Umístili elektroměry do jednoho elektrického rozvaděče a jako zátěž použili úsporné žárovky, topné tělesa, LED žárovky a stmívače. Vědci pak porovnali naměřené údaje se skutečnou spotřebou systému.

Rozdíl  až 582 % 

V experimentálních testech, které jsou zcela reprodukovatelné, pět z devíti elektroměrů ukazovalo mnohem vyšší spotřebu než skutečné množství spotřebované energie. V některých sestavách se jednalo až o 582 procent vyšší spotřebu. Naopak, dva elektroměry ukazovaly údaj o 30 procent nižší, než skutečné množství spotřebované energie. Největší nepřesnosti byly pozorovány při použití stmívače v kombinaci s energeticky úspornými žárovky či LED žárovky. 

Vysvětlení

Nepřesné hodnoty jsou připisovány konstrukci elektroměru. Stmívače se rychle rozšiřují do domácností a právě stmívače jsou největším problémem měření energie. Průběh již není sinusový a na to vývojáři elektroměrů zapomněli. Dalo by se to omluvit u výrobků staršího data, kdy LED žárovky nebyly na vzestupu. Vědci demontovali elektroměry a podívali se dovnitř na princip měření energie.

Zjistili, že  elektroměry s  vyšší spotřebou používaly pro měření energie „Rogovského cívku (link is external)“. Zatímco u elektroměru s nižšími hodnotami používali „Hallův snímač (link is external)“. Zajímavé je, že všechny testované přístroje splňují všechny zákonné požadavky a jsou certifikovány. Zkoušky v patřičných v normách však nedefinují použití stmívače a úsporné žárovky či LED jako zátěže. Proto těmito zkouškami prošly.

Může spotřebitel bránit? 

Pokud má spotřebitel jakoukoliv pochybnost o měření elektroměru, může zažádat o přezkoušení elektroměru v akreditované laboratoři. Bohužel, pokud se zjistí, že přístroj měří správně, tak musí toto měření uhradit. Toto platí i zde v České republice. Nicméně je nutno říci, že přezkoušení proběhne v souladu s platnými normami a tak se pravděpodobně zjistí, že přístroj měří správně. 

Závěrem

Studie s názvem „Static Energy Meter Errors Caused by Conducted Electromagnetic Interference“, jsou publikovány ve vědeckém časopise IEEE Electromagnetic Compatibility Magazine. Nizozemský metrologický institut provedl přezkoumání a tyto výsledky potvrdil.

Po přečtení tohoto článku jsem pátral po typech jednotlivých elektroměrů. Narazil jsem na článek, kde se autor o tyto informace zajímal. Nicméně mu bylo sděleno, že studie neměla za cíl poškodit určité výrobce, ale pouze upozornit na tuto problematiku, což se jim podařilo. Myslím, že o tomto tématu neslyšíme naposledy.

  • Link na původní článek: ZDE
  • Link na článek o typech testovaných elektroměrů: ZDE

Libor Malec

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+16 # Věra Štimová 2017-10-25 12:13
Protože je vše v normě, tak si elektroměr může měřit přesně tak, jak to vyhovuje. Protože to vyhovuje na 500 %, pak co je špatně, že ? Legislativa to dovoluje, tak co. Pokud ve vládách mohou být ti, kterým tento stav vyhovuje, je vše v pořádku. Jenom lidi by se neměli obviňovat, že nešli volit. Prostě nebylo koho a stejně pokud se týče toho, čemu se říkají peníze, řídí se přes program počítače, pak to samé se děje u voleb. Výsledek je programovatelný tak jako to, co nás vede. Pokud někdo naivní pořád věří, že si za to, co se děje, můžeme sami, pak nemá informace k tomu, aby prozřel. Pokud pochopíme, že nepotřebujeme čísílka podložená garancí ČNB, pak nakoupíme za ta čísílka aspoň kus zarostlýho pole. Pak už se nebude lhát ani o těch čísíkách a my zjistíme, že ta země je to jediné, kde se dá aspoň přespat ve stanu a sníst pár jahod. Ostatní bude chtít exekutor. Tomu se říká virtuální realita mimo hardware. Navíc semena k zasazení jídla jsou nyní cennější než celá Evropská unie a její výdobytky. Schraňujte je, pak budete mít jenom gmo. Pochopte, že se nyní vyrábí jak maso, tak zelenina. Nepěstuje se, nechová se, vyrábí se. O té umělohmotné rýži a vejcích už víme, další výrobky gmo obilí způsobují v Brazílii mor. Část toho byly prezentovány v zednomajlech jako úspěchy, část je potvrzená ve zkušebních laboratořích. Žijeme dobu boje o život s někým, kdo je v duši dávno mrtvý, jinak by tohle nedělal.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # Josef Švejk 2017-10-25 13:41
Při pečlivě regulovaných hodnotách tlaku, teploty, objemu, vlhkosti a dalších proměnných veličin se každý elektroměr chová tak, jak se mu právě zachce. Jde o modifikaci Harvardova zákona aplikovaný i naším státním ČEZem. Vláda totiž došla k závěru, že by se hromadící peníze u daňových poplatníků mohli zapařit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Popo 2017-10-25 14:10
Tak ako všetko na tomto svete tak aj problém s "elektromerom" má svoje jednoduché riešenie - stačí sa "odstrihnúť". Tam kde nie je odber tam nie je meranie - naozaj len tak jednoduché je to...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Josef Švejk 2017-10-25 14:35
Ne každý žije na salaši v družné pospolitosti s ovcemi a ne každý vyrábí odštiepky, brynzu a žinčicu. Len tak jednoduché je to...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Popo 2017-10-25 15:16
Priatelu ono je to "trošku" ináč. Je pohodlnejšie "skrívať sa" za niečo čo súvysí len s peniazmi, naozaj len málokto najde v sebe odvahu žiť svoj vlastný život...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # Brada Rozum 2017-10-25 16:52
pohodlné by to bylo ale pouze v případě že by za mě do práce chodil robot, což opět souvisí s penězi.......
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Dědouch11 2017-10-25 17:49
Když půjdeš po prdelkových "příspěvcích" zpět, dozvíš se, že se odstřihl i od peněz, přemýšlení a od jídla. Nejspíš pak nebudeš víckrát reagovat. ;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Popo 2017-10-25 19:31
Priatelu pravdou je že ak človek sám nie je chopný vo svojom živote niečo naozaj slobodného spraviť (dědouchu nie je tu reč o tvojom zbabelom opustení republiky po prúseri), súdiť iných podla seba má vypovedaciu hodnotu len pre toho kto iných len tak vie súdit...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Popo 2017-10-25 19:50
Cituji Brada Rozum:
pohodlné by to bylo ale pouze v případě že by za mě do práce chodil robot, což opět souvisí s penězi.......
Priatelu prezradím ti rozdiel medzi robotom strojom a robotom človekom je len v tom že pracujúci robot stroj dostáva energiu priamo na rozdiel od pracujúceho robota človeka, ten si za energiu platí peniazmi čo dostáva za prácu - lebo "musí"...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Jarin G. 2017-10-25 19:47
Ajajaj, ten tu má příznivců, nebo ty těch "kritiků". Vím, některým stačí tvůj nick.
A to jsi ani neuvedl tu ebonitovou tyč a ani to perpetum mobile na výrobu el. energie!
MYSLÍM, že teď taky dostanu naloženo. Už se mi po tom stýskalo.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Popo 2017-10-25 20:10
Cituji Jarin G.:
MYSLÍM
Zjavne si len jeden z tých "musím" - v pohode, zaraď sa...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Dědouch11 2017-10-25 20:43
:o)
Jo a ještě jsem zapomněl, že internet platí lesními plody.
Sranda je, když se do sebe pustí s lavicí. To je teprve materiál! Oba patří k těm, jichž výronům se zpravidla vyhýbám a ani je nehodnotím, ale občas, když vidím průtrž a jejich akademická diskuze nebere konce, přecejen nahlédnu. Je to masakr. :o)
Olinka by mohla hodit link na AC24 nějakým psychiatrickým kapacitám. Takový profesor, by tady našel pár kvalitních případů a mohl by je využít při výuce.
P. S. Vzal tě na milost. :DDD
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # Jarin G. 2017-10-25 21:11
1*** Jo a na mě byl Popo fakt docela hodný (těsně nad tebou). Čekal jsem větší nálož za to MYSLÍM! To nemá rád, když se myslí, přemýšlí. Ale co, je náš!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Popo 2017-10-25 23:37
Cituji Jarin G.:
To nemá rád, když se myslí, přemýšlí.
Pravda v tejto veci je taká že ak by si namiesto toho myslenia (domýšľania si nezmyslov) venoval viac času pozorovaniu neušlo by ti že my vobec nevadí ak niekto myslí (domýšlavosť je choroba ako každá iná), čo ale nemám rád je to ak sa domnienky v debate "pretláčajú" ako fakty. Stačí len pozorovať, z každej debaty je to už po chvýlke zjavné že ten kto začína vetu "myslím si" je už od začiatku v teme argumentačne "mimo misu" - v každom prípade debata s ním na danú temu je len strátov času. Priatelu prezradím ti, čas a informácie sú na tejto zemi to jediné čo po celú dobu svojho života aj naozaj vlastníme, to ostatné (čokolvek) máme len v užívaní...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Jarin G. 2017-10-25 23:54
Já tvůj názor beru, Popo! Každý má právo na svůj světonázor!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Dědouch11 2017-10-25 20:19
P. S. Prdelka vypozoroval, jak někomu nahrnout mínusy a sobě plusy. Ale navzdory své bystrosti nevypozoroval, že rozumný člověk je má u řiti.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Popo 2017-10-25 20:26
Cituji Dědouch11:
jak někomu nahrnout mínusy a sobě plusy.
Už zas máš tú neodolatelne nutkavú potrebu súdiť iných podľa seba? Priatelu vraví sa že zvyknúť sa dá aj na smrť, u mňa v pohode - keď musíš tak musíš...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # orhore 2017-10-26 10:03
Cituji Popo:
Tak ako všetko na tomto svete tak aj problém s "elektromerom" má svoje jednoduché riešenie - stačí sa "odstrihnúť".

Myslíš odstřihnout elektroměr od měření, že? :)
V dnešní době se málokdo obejde bez elektřiny a tato energie je velký kšeft.

Chtělo by to kapesní jaderný článek instalovaný někde ve sklepě:
vtm.e15.cz/modularni-atomove-reaktory
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # LubinenKremlBot 2017-10-25 15:40
I kdyby zjistil ČEZ , že Vám měří elektroměr ve Váš neprospěch , ta pravděpodobnost je velice nízká ,tak dokázat a vytáhnout z nich srovnávací částku bude neskutečný problém neboť žijeme přeci a právě v ČEZku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-18 # peto8 2017-10-25 17:14 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # .lak 2017-10-25 18:38
Kouzelné. Podezřívám plynoměr že si přihazuje periodicky 10m3 ale stát u něj nebudu, určitě to mají kejklířsky vychytaný takže nějaké pravidlo nevím, leda schválnosti. Týden topím jako půl dne ale interval je nevychytatelný. Stalo se víckrát.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # pep 2017-10-25 20:33
A co na to u nás kontrolní a revizní komise? Dává někdo podnět ke kontrole u elektroměrů už zabudovaných u spotřebitelů??? ??
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # .lak 2017-10-25 21:17
Tak teď jsou vodoměry kdy stav odečítají dálkově. Dá se očekávat že to bude i u elektroměrů a plynoměrů taky co nevidět a připravte se na systémy voleb ziskovců. U voblblených abolicerů různých států to demokradtůrnick y vyzkoušeli k rozčarování drtivých většin a teď si patrně užijete mnohonásobná častá potěšení dle rozvah, vašich ne a i dydlace denně nejsou vyloučené ale to už i z medií znáte dobře.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petkо Kоtоv 2017-10-25 23:16
Jooooooooooo, to je ta prvae Hrabisovo mereni proudu. Praci nezbohatnul ale podvody, jako kazdy zbohatlik.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Bedřich Trávníč 2017-10-27 08:37
Čekal bych, že se k tomu vyjádří nějaký elektrotechnik. Ale holt každý se dnes vyjadřuje ke všemu i když o věci ví úplné prd.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Oma 2017-10-30 09:39
Konečně konstruktivní myšlenka od pana Trávníčka! Uvedený článek popisuje problém nově zaváděných elektronických elektroměrů. U nás jsou v převážné většině používány klasické analogové elektroměry (Křižík), které uvedený problém nemají. Takže než někdo spustí paniku, nejdřív by se měl podívat, jaký typ el-měru má naistalovaný. Jestli mám digitální, hups, může býti problém. Ovšem i u toho je odchylka naměřené spotřeby závislá od jeho typu a výrazně od použitých spotřebičů!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás