Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaŽe by jasné projevy života na Marsu? Průlomový nález NASA

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Že by jasné projevy života na Marsu? Průlomový nález NASA

Vědci NASA říkají, že objevili nevyvratitelný důkaz, že na Marsu kdysi mohl existovat život. 

Bór je klíčovou ingrediencí života, o které vědci říkají, že potvrzuje, že na Marsu kdysi život existovat mohl.

Dailymail.co.uk hlásí:  

‚Protože boritany asi sehrály klíčovou roli při vzniku RNA – jednoho ze stavebních bloků života – tak nález bóru na Marsu dále otevírá možnost, že na této planetě mohl vzniknout život,‘ říká Patric Gasda, postdoktorandský výzkumník z Los Alamos National Laboratory a vedoucí autor tohoto článku.

‚Boritany jsou jedním z možných můstků od jednoduchých organických molekul vedoucích k RNA. Bez RNA nemáte žádný život.‘

‚Přítomnost bóru nám říká, že pokud by na Marsu byly organické sloučeniny, tak by mohlo dojít k právě takovým chemickým reakcím.‘

Článek byl publikován dnes v žurnálu Gephysical Research Letters.

Na Marsu nalezený bór objevila Curiosity v žilách minerálního síranu vápenatého, což znamená, že bór byl přítomen v podzemní vodě Marsu, a poskytuje to i další náznaky, že podzemní voda v kráteru Gale, kde se tento rover zrovna nachází, byla obyvatelná, neboť měla teplotu mezi 0-60 stupni Celsia a pH neutrální až alkalické.

Bór zjistil přístroj ChemCam (kamera zobrazující i chemikálie) s laserovým osvitem vzorků, který vyvinula Los Alamos National Laboratory ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou.

‚V kráteru na Marsu jsme zjistili boritany, kdy kráter je starý 3,8 miliardy let, tedy mladší než čas pravděpodobného vzniku života na Zemi,‘ řekl Gasda.

‚V podstatě nám to říká, že podmínky, za nichž by se potenciálně mohlo dospět k životu, existovaly i na dávném Marsu nezávisle na Zemi.‘

Curiosity šplhá po geologických vrstvách marťanské hory a nachází tam chemické důkazy o tom, jak se před miliardami let měnila pradávná jezera a mokré podzemní prostředí způsobem, který by mohl ovlivňovat potenciální vhodnost pro mikrobiální život.

S tím, jak rover postupuje vzhůru do kopce, je tu trend ve složení hornin směřující k čím dál většímu zastoupení jílů a k větší přítomnosti bóru.

Tyto a ostatní charakteristiky chemické variability nám vypovídají o tom, za jakých podmínek se tu ty sedimenty původně ukládaly a o tom, jak později podzemní voda, která jimi protékala, akumulovala vrstvy pozměněných a při transportu vodou rozpuštěných prvků, včetně boru.

Zda ale život na Marsu někdy existoval, to pořád nevíme. Žádný přesvědčivý důkaz pro to nalezen ještě nebyl.

Když v roce 2012 v kráteru Gale na Marsu Curiosity přistála, bylo hlavním cílem mise zjistit, zda by tato oblast mohla životu nabídnout obyvatelné prostředí, což bylo už potvrzeno.

Rover chystaný na Mars v roce 2020 bude vybaven přístrojem zvaným ‚SuperCam‘ vyvinutým v Los Alamos a přístrojem zvaným SHERLOC, který vyvinula Jet Propulsion Laboratory s významným přispěním Los Alamos.

Oba budou zkoumat příznaky existence minulého života na této planetě.

Zdroj: dailymail.co.uk

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

0 # Věra Štimová 2017-09-09 16:03
Mars se zřejmě dříve otáčel kolem své osy a jeho dva měsíce byly jedním velkým. Pokud by měl rotor a stator jako Země, pak by to teprve mohl být předpoklad života. Ovzduší by ale muselo zůstat. Možná ty dva měsíce byly jedním a nějaký výbuch ho zničil. Možná to i zapálilo Marsovskou atmosféru. Měsíc určité velikosti zabezpečuje to, aby se planeta otáčela kolem své osy. Jinak by se zastavila, protože gravitační nebo spíš slapové síly Měsíce by ji nenutily do pohybu. Jsou základní požadavky na život na planetách. Jejich rotace, Měsíc a Slunce. Jedině pak tam mohou ožít vulkány a vychrlit plyny, které alespoň řasy a mechy potřebují. Protože energie je dodávána ze Slunce, Měsíce a z vlastní rotace planety, pak podle termodynamickýc h zákonů může vzniknout i život. Ten může ale v jednom okamžiku také zaniknout. Celá Asie teď o tom přemýšlí...
+2 # Who 2017-09-09 16:12
A na to jste prisla jak? Muzete nam osvetlit na jakem vyzkumu a poctech zakladate tuhle teorii?
+2 # Bigo2 2017-09-09 16:25
Dlouho jsem nečetl tako ou slátaninu...
+1 # Bigo2 2017-09-09 16:29
Není možné sde opravit chyby, tedy pokud jde o výše uvedenou Věry Štimové ještě jednou:

Dlouho jsem nečetl takovou slátanimu...
+13 # Dědouch11 2017-09-09 16:49
Jsi tady prvně? :D
"Naše" Věruš, totiž vyniká ve všech vědních oborech a má přístup k mailům od Ježíše, i jeho papá.
;)
Jako sranda, se dá pár příspěvků přečíst, ale brzy se to dá jen vynechávat.
+4 # Piovarči 2017-09-09 19:03
Nečudoval by som sa život na mikrobiologicke j úrovni by tam niekde mohol existovať aj dnes hlavne v podzemí teda v podmarsí. Je tam dosť jaskýň, kde mohol pretrvať.
+1 # Pavel Blaheta 2017-09-11 15:52
Pio - možní i nějací Marťané by se mohli najít v podzemních městech. Marťan je nehostinný jen na povrchu.
+8 # diamond 2017-09-09 19:44
Lepší než Věruš je pouze jedinec 5Kv1. Ovšem na rozdíl od toho individua je Věra slušná a neuráží kdekoho na potkání.
+4 # Josef Švejk 2017-09-09 20:06
A podobně, jako AC24 nám přináší poslední, ještě teplé vědecké poznatky.
+2 # Dědouch11 2017-09-10 11:34
"Není možné zde opravit chyby"

Možné to je, pokud jsi registrovaný a přihlášený.
0 # Jan Jinsky 2017-09-10 16:09
Ano, tak to jistě bylo. Věro, že vy jste hlavní vědecký poradce AC24? Články na to vypadaji...
+5 # fk 2017-09-09 18:42
+1 # Věra Štimová 2017-09-09 20:33
To, o čem uvažuju, tzn. jestli mohl na Marsu vzniknout někdy život je přece už napsáno o Zemi. Pokud tedy měl Mars někdy život, byly u něj splněny podobné předpoklady jako pro život na Zemi. Každý, kdo studoval přírodní vědy přece ví, co život může nastartovat. Energie zvenčí je prvním předpokladem. Pokud se ale Mars neotáčí, život tam nebude. Jako náš Měsíc je pořád jednou stranou přivrácen ke Slunci, tak Mars vlastně taky. Pak ta rozpálená strana a na druhé straně ta vesmírná zima běžný život vylučují. Pokud ale, a dá se to spočítat, měl Mars velký Měsíc, který by zajistil oživení jádra Marsu, pak by tam mohly nastat děje, jako na Zemi. Na tyhle úvahy není potřeba znát Otce osobně, stačí, když mi občas radí.:-D Mimochodem to On poslal všechny bohy do pr..ele:-D
+1 # r.m. 2017-09-10 01:12
Mars se zřejmě dříve otáčel kolem své osy. Právě jsi zahanbila všechny vjedce. Doposavad hlásili bludy, že se Mars otáčí. Ti největší hlupáci dokonce došli k závěru, že se tam střídají dny a noci. Nobelovka tě nemine.
0 # Jan Jinsky 2017-09-10 16:14
Věro, Měsíc má ke Slunci přivrácenou stále jednu stranu. A na odvrácené straně Slunce je věčná tma
Tak tomu je, že?
0 # Pavel Blaheta 2017-09-11 15:58
Jinský - ale je možné, že na odvrácené straně není ani moc tma, protože na ni dopadá světlo všech hvězd co jsou ve Vesmíru a to je obrovské množství světla.
+1 # Pavel Blaheta 2017-09-11 15:57
Věruš Mars se stále otáčí kolem své osy a jeden marťanský den má cca 25 hodin pozemského času. Z toho plyne i můj závěr, že my "lidé" pocházíme z Marsu, protože nám neustále cca ta jedna hodina denně schází ke spokojenému životu. Takhle se skoro každý den vyskytne nějaký stres kvůli tomu krátkému dni.
+5 # julius 2017-09-10 07:05
Clanek zacina ze byl nalezen nevyvratitelny dukaz ze na marsu MOHL existovat zivot. Tak tomu fakt nerozumim . Tak byl tam zivot nebo nebyl. Ze mohl je stejne jako kdyz vedci najdou artefakt a pak se desitky let dozvidame k cemu to tak vubec mohlo byt s tim ze se pochopitelne i meni doba jeho stari. Nez zjistime ze to vzniklo nejakou nahodou.
+1 # Jan Jinsky 2017-09-10 16:11
AC24 klasika - titulek prodává. A majitel webů má víc kliků. A víc z reklamy. Tady se běžně lže. Zvyknete si...

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás