Severní Korea opakovaně tvrdila, že je ochotná svůj program jaderného vyzbrojování zmrazit. Severní Korea už od července říká, že by klidně položila své jaderné zbraně a rakety na vyjednávací stůl, pokud Spojené státy přestanou se svým vlastním výhrůžným pózováním. Avšak americká a další Západní média většinu severokorejských postojů buď ignorovala, nebo překrucovala. 4. července vydal Kim Jong-un prohlášení následujícího znění:
„KLDR nebude klást své atomovky ani balistické rakety na vyjednávací stůl a v žádném případě neuhne ani o píď z cesty posilování svých jaderných sil, kterou si sama vybrala, dokud nebude trvale ukončen postoj amerického nepřátelství a jaderného vyhrožování vůči KLDR.“
Anti Media hlásí:
Právě tato hrozba, o níž nás neustále poučují, že se jí máme bát, by mohla být okamžitě neutralizována, to ale Spojené státy naopak opakovaně zavrhují.
Ovšem prominentní mediální kanály, jako Washington Post nám neustále vypráví jinou povídačku, konkrétně že:
„Severokorejský diktátor Kim Jong-un neprojevil vůbec žádný zájem o rozhovory – místo toho se vecpal do dveří Číně, svému největšímu patronovi. I kdyby k vyjednávání došlo, tak současný režim dal jasně na srozuměnou, že nikdy nepoloží své sebeobranné jaderné odstrašení na vyjednávací stůl, jak to nedávno formuloval jeden jejich vyslanec.“
Jak to vysvětluje Intercept, to je ale falešné tvrzení:
„Je ovšem značný rozdíl mezi severokorejským tvrzením, že nikdy nebude vyjednávat o zastavení nebo odstranění programu svých jaderných zbraní, a tím, že o tom nebude nikdy vyjednávat, dokud jí budou USA vyhrožovat… Skutečností je, že Severní Korea říká, že jaderné zbraně nepoloží na vyjednávací stůl, pokud to bude za současných podmínek.“
Ale nejenže média v této věci pokračují v dezinformování veřejnosti, nýbrž jak v interview s Democracy! Now vysvětlil Noam Chomsky, Spojené státy návrh Severní Koreje nadále kategoricky odmítají:
„Je tu jeden návrh, a ten ignorují. Jen občas někde o něm zachytnete zmínky. Je to zcela jednoduchý návrh. Pochopte, že jedna věc je stanovit cíl přimět Severní Koreu, aby zmrazila své zbraňové systémy – jaderných zbraní a raketové systémy. Druhou věcí je přijmout jejich návrh, jak to udělat. Zní to prostě, oni vznesli návrh – Čína se Severní Koreou – navrhli, že zmrazí severokorejské raketové a jaderné zbraňové systémy, a ten USA okamžitě zavrhly. A vinu za to nemůžete svalovat na Trumpa, Obama dělal už pár let to samé. Ten samý návrh padl – myslím v roce 2015 – a Obamova administrativa jej okamžitě zavrhla.“
Proč by to ale dělali? Proč se bojí severokorejských kapacit jaderných zbraní, ale zamítají návrh na zmrazení jejich produkce? Jak to Chomsky dále vysvětluje:
„Důvod je v tom, že vyzývají, aby to bylo něco za něco. Říkají, že na oplátku by Spojené státy měly na stůl položit ukončení výhrůžných vojenských manévrů na severokorejských hranicích, k čemuž patří i to, že Trump poslal jaderné nosiče B-52, aby létaly těsně u hranic. Možná, že Američané si to tak moc dobře nepamatují, Severokorejci si vzpomínají, že to není tak dávno, kdy byla Severní Korea americkým bombardováním úplně srovnaná se zemí – a to doslova. Už tam doslova žádné cíle nezbyly.“
USA počátkem 50. let neustálým bombardování Severní Koreje zničily přes 8 700 továren, 5 000 škol, 1 000 nemocnic, 600 000 domů a celkem vyhubily 20 procent obyvatelstva této země. Jak uvedl Asia Pacific Journal, USA ve skutečnosti shodily tolika bomb, že jim nakonec došly cíle, takže pak, aby bylo co bombardovat, tak aspoň místo toho bombardováním rozbíjeli zavlažovací systémy:
„Do podzimu 1952 pro letouny USA došly cíle, které stojí za bombardování. Všechny významná města, aglomerace a průmyslové oblasti Severní Koreje byly už vybombardovány. Tak na jaře 1953 začalo Letectvo útočit na zavlažovací přehrady na řece Yalu, čímž zničilo jak úrodu rýže, tak vyvíjelo tlak na Číňany, kteří museli na Sever dodávat více potravin. Rozbili pět přehrad, čímž zaplavili tisíce akrů zemědělské půdy, zaplavili celá města a kriticky důležité zdroje potravy pro miliony Severokorejců tak nechali shnít.“
Ale přestože lid a vedení Severní Koreje zná tuto historii i historii podobně smýšlejících států, které se staly pro americká vojska snadným cílem poté, co zrušily své zbraňové programy, tak Severní Korea i tak, do dnešního dne nabízí, že svůj program zmrazí.
Zdroj: theantimedia.org