Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaPepe Escobar: BRICS - namísto dolaru ropa, juany a zlato

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Pepe Escobar: BRICS - namísto dolaru ropa, juany a zlato

Navzdory svým problémům BRICS již představuje „významnou překážku" existenci unipolárního světového řádu, napsal pro Asia Times Pepe Escobar.

K posílení této pozice připravují partneři uskupení projekt, který jim pomůže obejít dolar a americké sankce.

Každoroční summit BRICS, který se tentokrát konal v Číně „nemohl probíhat za napjatější geopolitické situace", uvedl komentátor Asia Times Pepe Escobar.

Autor článku připomíná, že jádrem BRICS je Rusko a Čína spolu se strategickým partnerstvím. A samozřejmě, pokud budeme hovořit o globálních otázkách, pak dnes je pro tyto dvě země hlavním tématem severokorejská krize, protože mají společnou hranici s KLDR.

Jak novinář napsal, Pchjongjang provedl své jaderné testy jen tři dny poté, co v blízkosti prolétaly americké a japonské stíhačky a bombardéry. Každému, kdo je obeznámen s rozložením sil na Korejském poloostrově, je jasné, že to KLDR neponechá bez odpovědi. A to nás přivádí zpět k „jedinému rozumnému návrhu“vyřešit krizi - „dvojímu zmrazení“ (vojenských aktivit USA, Japonska a Jižní Koreje, a jaderného a raketového programu Severní Koreje), o čemž hovoří Čína a Rusko.

Zdá se však, že Dílí není s touto činností příliš spokojeno, zejména aktivitou Pekingu. Navíc v předvečer jednání BRICS, Indie a Čína musely spěchat s urovnáním krize na společné hranici u plošiny Doklam v Himálají. Přičemž, jak poznamenal Escobar, loni premiér Indie Narendra Modi se rovněž pokusil o podobné manévry před summitu BRICS v Goa a požadoval, aby byl Pákistán vyhlášen za „teroristický stát“.

Navíc Modi „zjevně bojkotoval" květnový summit k „Nové Hedvábné stezce“ v čínském Hangžou, hlavně proto, že Peking aktivně přitahuje Pákistán k tomuto projektu. Na druhou stranu, Dillí a Tokio sní o vlastní alternativě k „Nové Hedvábné stezce“. Dokonce mají svůj vlastní program, který by měl spojovat Asii a Afriku. Nicméně myslet si, že mohou ukrást vavříny "Hedvábné stezky", by bylo velmi arogantní, komentuje autor.

I když ne všechny země BRICS jsou ochotné aktivně hrát na mezinárodní scéně, jako Brazílie, která se více zabývá svými vnitřními problémy, a novou Rozvojovou banku nebrali všichni vážně, organizace je již „velkou překážkou pro existenci unipolárního světového řádu“. Jak Si Ťin-pching, šéf Číny jemně řekl na nynějším summitu, „pět zemí by mělo hrát aktivnější roli ve správě světa".

Proto BRICS právě nyní oznamuje své „rozhovory" s Mexikem, Egyptem, Thajskem, Novou Guineou a Tádžikistánem. To je začátek přechodu na „BRICS Plus" - koncept rozšiřujícího se partnerství, který byl vypracován Pekingem.

A ruský prezident Vladimir Putin oznamuje skutečnou „podstatu BRICS". Ruský vůdce se zaměřuje na poctivý multipolární svět a kritizuje protekcionismus a nové překážky světovému obchodu.

V takovém vícepolárním světě je konflikt v Sýrii z velké části vyřešen díky Rusku. Právě Moskva a Peking nabízejí „zdravé řešení" pro severokorejskou krizi, stejně jako pro problém Afghánistánu, který by podle nich měl být řešen Asií a nikoli Západem.

A je zde „rozhodující argument". „Rusko sdílí obavy států BRICS ohledně nespravedlivosti současné globální finanční a ekonomické architektury, která nezohledňuje rostoucí ekonomickou váhu rozvojových zemí.... Jsme připraveni nadále podporovat reformy v oblasti mezinárodní finanční regulace, abychom společně pomohli překonat nadměrnou dominanci omezeného počtu rezervních měn," uvedl Putin.

„Překonání nadměrné dominance omezeného počtu rezervních měn" je velmi zdvořilým způsobem, vyjádřeno to, co země BRICS říkají již několik let: jak obcházet americký dolar, stejně jako petrodolary.

A Peking je připraven vstoupit do hry. Brzy má Čína v úmyslu uzavřít svoji smlouvu na ropu, nominovanou ne v dolarech, stejně jako dříve, ale v juanech, který mimo jiné, může být konvertován na zlato. To znamená, že Rusko, stejně jako Írán - „další klíčový uzel euroasijské integrace", budou schopny obcházet americké sankce v obchodu s energetickými zdroji ve vlastní měně nebo v juanských jednotkách. „Nová triáda ropy, juanů a zlata" je prospěšná pro každého, a co je nejdůležitější - obchází dolar.

Podle Escobara jsou to velmi ambiciózní dlouhodobé ekonomické plány, které rozhodně nebudou mnohým ve Washingtonu po chuti.

Zdroj: pz.cz

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-5 # Jan Jinsky 2017-09-08 15:19
Proč o tom pořád jen mluví? Proč to neudělají? Tyhle články se tu objevují už léta a pořád jsou rezervní měny stejné.
Jestli ono to nebude tím, že i BRICS potřebují obchodovat s EU a USA, protože to jsou společně s Čínou nejsilnější ekonomická uskupení...
+20 # Dost3 2017-09-08 16:08
Jestli ono to nechce řádně číst.

.....Citace:
jsou to velmi ambiciózní dlouhodobé ekonomické plány,
+10 # Dědouch11 2017-09-08 16:15
Jinský...
-9 # Jan Jinsky 2017-09-08 16:16
Tak to pak jo. Pokud tím myslí za mnoho let, pak se o tom tady může psát. Že se reálně nic neděje, můžeme vždy odbýt "dlouhodobým plánem". Svět je v pořádku
+1 # Petko Kotov 2017-09-08 23:34
az tobe bude Pionyre 50 let tak CCCP predhoni USA v HDP 20x. :-)
+18 # Kotvald S 2017-09-08 16:17
Přemýšlel jsem, proč si nádherná a dokonalá příroda vydržuje něco tak neužitečného a (od určitého věku) neestetického jako je člověk. Proč počet omezenců neklesá, ba právě naopak?

Někteří tvrdí, že se sem chodíme učit. To mi dává smysl. Zřejmě je naše Země jedním z míst, kde se shromažďují nejzaostalejší duše z celého vesmíru. Chodí se sem učit lidskosti. Dokud nedosáhnou určité úrovně, tak se budou vracet. Učitelé v této škole jsou početnější a hloupější než žáci.

UČITELÉ - tato divná sorta neopustí Zemi dokud Slunce nepohasne. Dosáhli svých omezených možností a nejsou schopni smysluplně existovat. Rozsévají bídu, utrpení a ztrátu (bohužel právě to umožňuje jejich žákům lidsky růst). Často končí jako nemocemi prolezlé, analgetiky zfetované trosky, které nekontrolovatel ně trousí výkaly - to je jim odměnou za jejich "životní styl". Zdá se, že jim toto bahno vyhovuje, neboť po smrti se sem vrátí a vše si zopakují.
Mají některé z těchto znaků:


- mají místo mozku kalkulačku. Když přijdou do krásného lesa, tak jen přemýšlí kolik by bylo za dřevo z pokácených stromů. Když uvidí rozkvetlou louku, tak ji touží zastavět a vydělat na tom atd.

- zoufale se snaží zde zanechat svoji stopu (např. skrze potomky, firmy, domy) i když nemají co užitečného předat.

- touží, aby si jich ostatní vážili (ti jim projeví úctu jen když něco potřebují).

- chtějí mít moc nad ostatními, mají potřebu stále s někým soupeřit.

- shlukují se do skupin. V davu sobě podobných si připadají normální, protože tam je blbost normou.

- velmi si (jenom) sebe váží. Představují a podepisují se s titulem (asi si tak připadají zajímavější).

- šíří pohřební atmosféru vyprávěním co dokázali: co si koupili, postavili. Jak jsou v zaměstnání nepostradatelní . Rozebírají genialitu svých dětí (tzv. je mají na mlíku).

- tvrdí o sobě, že jsou pracovití a schopní (ve skutečnosti honí do práce druhé a parazitují na nich).

- rádi poslouchají sami sebe. Podobné plky ostatních je nezajímají.

- podpoří jakékoliv svinstvo, jen aby si mohli udržet svůj parazitický životní styl.

- dávají sami sebe ostatním za vzor. Neustále každému radí, jak má žít, ačkoliv sami podělali co mohli.
+17 # Kotvald S 2017-09-08 16:25
+12 # Piovarči 2017-09-08 18:59
Pekne zhrnuté Kotvald++++++++
Búrkové mraky sa zbiehajú

Bude fičák

Karma sa vybíja

Ludia polepšime sa

Neopakujme stále rovnaké chyby
+14 # janaz 2017-09-08 16:32
Ale čo, a kedyže bol do koša rezervných mien pridaný juan? Žeby len cca 1 rok? Tak robí sa niečo, Jinský, či nie?
+11 # Otakárek 2017-09-08 17:28
EU a silné uskupení? V porovnání Ruskem, Čínou a zatím ještě USA je míň než pšouk. Rozhodně to není hráč, se kterým by se dalo počítat. Nechápu proč Evropa furt do něčeho kafrá. Ta může akorát tak poslouchat. Doby kdy byla obávaná velmoc jsou nenávratně pryč. Je to jako by se 3 lvi rvali o kořist a jeden si uprdl (my jsme ten prd, kdyby to někdo náhodou nepochopil).
0 # Petko Kotov 2017-09-08 23:21
Prima spolek ten BRICS - a ti kandidati na rozsireni party zoufalych ekonomik jsou jeste lepsi nez stavajici clenove.
Cina NIKDY nevymeni trh v EU a USA za rusky - NIKDY nebude obetovat 1 milliardu nejbohatsich lidi sveta ve prospech 150ti millionu chudych Rusu.
Mexico bez trhu USA by mohlo predvadet jen ukazkovy bankrot a hladomor.
Indie - auta bez vybavy za 100k max, telefony za v prepoctu 300 Korun max - tam by si cinsky vyrobce moc nevydelal.
Zeme BRICS maji jediny " mensi" problem - clenove BRICS se boji investovat v jinych zemich BRICS protoze kazda z nich s vyjimkou Ciny ma do stability hodne daleko.
Konec pribehu o tom co by rusky blok mohl zmenit, tedy o tom ze nezmeni VUBEC NIC.
+17 # Čech 2017-09-08 18:37
Židovizí, přesněji chazarovizí a jejich dalšími pokryteckými a ulhanými s.ačkomety šířených fake news, lží a podvodů, už mají myslící lidé plné zuby, stejně jako světovlády intrikánských a neuvěřitelně vyc.caných chazarů konvertovaných k judaismu, stejně jako jejich odporných, zastrašených a zkorumpovaných poskoků v politice, médiích, tajných službách atd. Neodvratným důsledkem bude dramatický a velmi rychlý pád jejich hlavního prostředku na okrádání světa, tedy imaginárního, plastikového a nyní už jen strachem krytého dolaru, doslova na držku,. Držme si klobouky, bude to fičák!
+12 # Piovarči 2017-09-08 19:05
Už aby to tu bolo

Nech to tých šmejdov zmetie

Ak sa nepolepšia

budú mať po ptákach....

a pújdou do pekel

Hombrééé utíkej.... zachráň sa kto môžeš.....
+7 # Věra Štimová 2017-09-08 18:54
Ono ve skutečnosti to vypadá tak, že Rusko, Čína i další, především asijské země obchodují tak, jak je v článku naznačeno a Evropa, Amerika a další země jedou na dolar podložený tiskem z FEDu. To, aby bylo jasno. Jenom banky na té které straně vědí, že jedni jedou na dluhy a druzí za zlato. Asi tak. A navíc ta strana co jede na zlato rozhodně nechce to, čím podložil FED dolar. Mrkněte se na jednodolarovku a pyramidku s očkem a přesně víte, kde tato měna je. Aby tomu banky daly punc hodnověrnosti, tisku papírků říkají tuším kapitálové uvolňování. V této souvislosti ta kontrola přes eet pokladny je dech beroucí nápad. Kontrola ničím nepodloženého kapitálového uvolňování, je opravdu zajímavá činnost pro kontrolu svých dluhů, které budou nekomromisně vracet Zemi celá staletí, hošani.
0 # uško63 2017-09-08 21:23
Ono je celkom možné, že ekonómovia BRICSu nemajú jasnú predstavu o tom, že čo by sa stalo, ak by sa zrušil dolár ako obchodovateľná mena. Je možné, že majú obavy z toho, či by potom nenastala prudká devalvácia doláru, čo by mohlo viesť až... k vojne?
0 # Annunaki 2017-09-08 22:49
Juany? ... a průser je na světě..

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás