Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaAstronomové opakovaně zachytili záhadný „radiosignál“ z daleké galaxie

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Astronomové opakovaně zachytili záhadný „radiosignál“ z daleké galaxie

Astronomové z projektu Breakthrough Listen poprvé zaznamenali hned několik opakování záhadného radiosignálu FRB 121102, jehož zdroj se podle předpokladů nachází v galaxii tři miliardy světelných let od Země, uvádí tiskové oddělení fondu Breakthrough Initiative.

...

„Sledovali jsme předpokládaný zdroj FRB výbuchů v rámci našeho programu hledání mimozemského života u nejbližších hvězd. Brzo ráno v sobotu 26. srpna astronom Višal Gajdžar z Univerzity v Kalifornii v Berkeley sledoval FRB 121102 za pomoci teleskopu v Green Banku. Celkově se jemu a dalším účastníkům podařilo zaznamenat 15 nových výbuchů, které pocházely od FRB 121102, což potvrdilo, že zdroj existuje a odhalilo několik jeho dříve neznámých zvláštností," uvádí fond.

Poprvé promluvili o existenci tajemných výbuchů radiozáření (fast radio-burst, FRB) astronomové v roce 2007, když byly náhodně objeveny během sledování radiopulzů za pomoci teleskopu Parks (Austrálie).

V posledních letech se vědcům podařilo najít stopy ještě devíti podobných explozí, jejichž srovnání ukázalo, že mohou mít umělý původ a dokonce potenciálně být signály mimozemských civilizací kvůli nevyjasnitelné periodicitě v jejich struktuře.

Zdroj: cnet.com

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+19 # Snorlax 2017-09-05 07:23
Ježíš se vrací.... určo chtěl jen brnknout domů a zjistit jak vypadá situace.
+2 # karel9 2017-09-05 10:11
Docela vtipné, jen si myslím, že téma Ježíše je natolik vážné a důležité, že bych si nedovolil vtipkovat.
+3 # LOLboy 2017-09-05 10:46
Kamo,,ty ani nevies kto bol Jezis a co a jak v skutocnosti ak takto pises... Vies len to co Ti nabulikali. Nestresuj... :) ,,Jesus loves everbody :D ...okrem pomiesanej biblie by si mal citat aj ine zdroje .. meme - true story
+2 # Piovarči 2017-09-06 01:55
K danej téme jeden z pozoruhodných článkou
www.osel.cz/.../
A ešte kus dôležitej citácie k tejto veľmi zaujímavej téme:

Podivná matematika rychlých rádiových záblesků. Kredit: Hippke et al. (2015).

Vědci používají k určování vzdálenosti zdroje rádiových záblesků takzvanou míru rozptylu (dispersion measure). Každý rychlý rádiový záblesk pokrývá široký rozsah rádiových frekvencí. Jako kdy by v rádiu hráli v celém FM pásmu stejnou písničku. Elektrony ve vesmírném prostoru rozptylují záření rádiového záblesku a zpomalují ho, přičemž záření o vyšších frekvencích letí vesmírem o něco rychleji, než záření na nižších frekvencích. Čím větší je rozdíl v čase příletu záření rádiového záblesku na vyšších a nižších rádiových frekvencích, čili míra rozptylu, tím větší by měla být vzdálenost, ze které dotyčný rádiový záblesk přiletěl.

A teď ten průšvih. Michael Hippke z Institutu analýzy dat v německém Neukirchen-Vluy nu a jeho kolegové nedávno zjistili, že míry rozptylu všech deseti známých rychlých rádiových záblesků jsou celočíselné násobky čísla 187,5. Jednou dvojnásobek, třikrát trojnásobek, čtyřikrát čtyřnásobek, jednou pětinásobek a jednou šestinásobek. A to přestává být legrace.

Jedním z možných vysvětlení je, že v hlubokém vesmíru, miliardy světelných let od nás, jsou velmi pravidelně rozmístěné zdroje těchto záblesků. Co by to ale mohlo být? Hippke a spol. považují za pravděpodobnějš í, že rychlé rádiové záblesky ve skutečnosti pocházejí z mnohem bližšího vesmíru, ze skupiny objektů v Mléčné dráze, které přirozeným způsobem vyzařují záření na kratších rádiových frekvencích po záření na vyšších rádiových frekvencích, z nějakého důvodu se zpožděním odpovídajícím násobkům čísla 187,5.
Badatelé si propočítali, že takové uspořádání objektů může vzniknout náhodně s pravděpodobnost í cca 1 ku 5 tisícům, což zase není tak úplně nemožné. Nicméně, pokud nešlo o náhodu, tak jsme s rozumným vysvětlením takového jevu prozatím v koncích.
www.osel.cz/.../
Háček může být i ve statistice. Známe jenom 10 rychlých rádiových záblesků a to je strašně málo. Teď bude nesmírně zajímavé nachytat další a důkladně se podívat, jestli i u nich bude přetrvávat podivné uspořádání podle celočíselných násobků čísla 187,5. Když strašidelný vztah časem zmizí, můžeme si oddechnout. Jestli ale nezmizí, tak půjde opravdu do tuhého.
Tak toto je naozaj dosť mysteriózne. Nevypadá to na náhodilú štruktúru vzdialeností. Je pritom pozoruhodné že sa vzťahuje ku nám ako ku pozorovateľovi ako k adresátovi!!
+4 # Dědouch11 2017-09-05 10:59
Šmarjájosefe!
+3 # Piovarči 2017-09-05 15:23
Tak je to tu prelom na Sýrskom fronte

Jednotky Tigerských síl a ich spojencov oficiálne sa stretli s obhajcami sýrskeho mesta Deir Ezzor v 137. brigádnej základni v západnej časti mesta, mediálne krídlo hnutia Hizballáh v Sýrii uviedlo niekoľko okamihov pred.

Gen. Issam Issam Zahreddine a jeho bojovníci čakajú na príchod jednotiek tigrových síl Sýrskej arabskej armády, vedených generálom Suheilom al-Hassanom, v 137. brigádnej základni.
V utorok jednotky Tiger Forces vstúpili do 137. brigádnej základne a oficiálne zrušili obkľúčenie ISIS od Deir Ezzor .

Podľa správ jednotky SAA vstúpili do 137. brigády, čím uzavreli medzeru na koridore medzi vládnymi jednotkami v meste Deir Ezzor a vo zvyšku provincie.
Vládne sily dosiahli minulý víkend mesto Deir Ezzor. Odvtedy sa usilujú o vytvorenie zabezpečeného koridoru pre Deir Ezzor počas intenzívneho boja s ISIS.
Ak sa potvrdia správy, bude to veľká rana pre teroristov v tejto oblasti a umožní SAA zamerať sa na získanie plnej kontroly nad diaľnicou Sukhna-Deir Ezzor a oslobodenie celého mesta.

Tak takáto je momentálne situácia v Deir Ez Zor. Tigrie sili sa prebili a utvorili branený koridor k obráncom Deir Ez Zor
V utorok sýrska arabská armáda (SAA) a jej spojenci dosiahli 137. brigádnu základňu, ktorú kontroluje republikánska garda v západnom Deir Ezzor, a ukončujú trojročné obliehanie ISIS v tohoto strategického mesta. Tieto mapy poskytujú všeobecný pohľad na vojenskú situáciu v oblasti po tomto vývoji.
Situácie je tvrdo vybojovaná a zrejme stále nie je všetko pod kontrólov. Republikánska garda po dialnici ešte k mestu nedorazila stále jej chýba do cieľa 20 km, ale zrejme opäť získala stratené pozície na dialnici. Boj sa zďaleka neskončil.

Pro-vládne jednotky obnovili ďalšie 3 hraničné priechody od militantov podporovaných USA na sýrsko-jordánsk ej hranici.
Podľa pro-vládnych zdrojov, 5. atentátny zbor Sýrskej arabskej armády (SAA) a ďalšie pro-vládne útvary obsadili hraničné priechody 170, 171 a 172.
Koncom augusta vládne jednotky zachytili hraničné priechody 165, 166, 167, 168 a 169 .
S týmto pokrokom SAA nadviazala kontrolu nad veľkou časťou jordánskych hraníc a teraz smeruje k americkej posádke v Tanf.

Takto vypadá mapka na Syria.livemap
Podľa tejto mapky armáda nemá pod kontrolov ešte stále dialnicu. ISIL sa stále intenzívne bráni a drží asi 30 km dialnice.

A takto vypadala situácia včera. Zrejme to bude tak, že tú diaľnicu pod kontrolov armáda ešte nemá. Ale už je to snáď len otázka času.

ISILáci sa do vojska pekne vklínili a zabránili vytvoreniu širokého mostu. Tak že to ešte bude poriadny boj kým budú mať riadne pod kontrolov dialnicu
-2 # brázda 2017-09-05 22:50
hele piopiči, zas jsi to tady zasral na půl strany, spratku!
+3 # Piovarči 2017-09-06 03:06
Každí to zasierame inak:-)
+14 # kojak 2017-09-05 09:23
Citace:
jehož zdroj se podle předpokladů nachází v galaxii tři miliardy světelných let od Země
Kam jsme se posunuli technologicky my za 100 let.
Pokud jim je teď o 3 mld let více, než v době, kdy signál vyslali, pravděpodobně už nebudou na živu nebo se vyvinuli do podoby, kterou bychom stejně nepochopili ...
-8 # karel9 2017-09-05 10:21
Za těch 100 let jsme zase tak daleko nepokročili. Stále věříme stejným lžím, jen je dokáží lépe a důmyslněji prodat. Ve skutečnosti žádné miliardy ani miliony let neexistují. Dokonce neexistuje ani vesmír, jak si ho lidé představují. Tedy vlastně jak nás ho naučili si představovat. Ve skutečnosti veškeré foto z vesmíru, včetně Hubblova teleskopu, jsou podvod od NASA, za tichého přispění jezuitů. Neexistují ani galaxie, ani jiné planety ani žádní mimozemšťané. Šijí tu na nás pěknou boudu, jejíž vyvrcholení a rozuzlení se jmenuje Armagedon, tedy vlastně Odhalení pravdy. Žádný vesmír, jen plochá Země, pěkně na "dosah" Boží přítomnosti, Země připravená na příchod Pána a ukončení zla. Nekonečným vesmírem se bludaři snaží pouze o odpoutání pozornosti a schování Boha v nekonečnu. Stačí se podívat, kolik lidí "racionálně" neuzává Boží přítomnost.
+12 # Astronom 2017-09-05 13:10
Máte naprostou pravdu. Kde se léčíte?
+3 # Piovarči 2017-09-06 00:17
Karel9 to myslel ťažko sarkasticky:-)
+10 # John Pitralon 2017-09-05 10:08
Zeptal bych se na Chovancově centru pro dezinformace a hybridní boj, co tohle mělo být. Tam sedí ti nejchytřejší z nás.
+2 # Jaris 2017-09-05 10:23
Nejsem odbornik ve fyzice, ale pamatuji si ze skoly, ze ve vzduchoprazdnu se nemuze sirit zvuk. Nebo vjeda uz udelala takovy pokrok, ze muze?
+10 # Dědouch11 2017-09-05 11:05
Pamatuješ si dobře, Jaris. Zvuk, se ve vákuu šířit nemůže, ale rádiové vlny ano. Ani v atmosféře na Zemi, rádio nevysílá akusticky... ;)
+4 # Piovarči 2017-09-05 13:01
Tak to by bolo celkom zaujímavé zachytené rádiové vlny, ktoré prichádzajú z hlbín vesmíru? Toto ak sa potvrdí už by mohol byť dôkaz toho že nie sme vo vesmíre jediný, respektíve v tomto prípade neboli sme jediný. Tá civilizácia ak sa to ďalším sledovaním potvrdí pravdepodobne už neexistuje lebo ak sa pozrieme na tú našu civilizáciu nevypadá to s nami vôbec ružovo. čím dokonalejšie technológie tým väčšie hrozby absolútneho zničenia. Viď USA mocenské ambície ekonomicky a vojensky ovládať celý svet.
Len tá vzdialenosť ma desí. Možno na takú vzdialenosť zachytiť rádiový signál? 3 miliardy svetelných rokov? Celkom nepredstaviteľn é.... Akú silu by musel mať zdroj aby prekonal takú vzdialenosť?
Nemohlo byť v priestore niečo ovela bližšie čo sa prekrylo s tou galaxiou? Ale to už je vec rádioastronómov aby si s tým poradili ak ide skutočne o rádiový signál....
Vypočul som si to, ale to o čo ide dokáže posúdiť len odborník. Ale niečo ako pulzar to rozhodne nebude.
Ten signál na 1.30 je pozoruhodný ako zostup po klávesnici po tónine. Potom sa to ešte raz opakuje na 2.16 ale tichšie a kratšie.
Pokiaľ si z nás nerobí niekto srandu je to rozhodne zaujímavé. I to pauzovanie..... je chaotické a náhodilé.... Keby šlo o periodické tienenie tak by sa to stále opakovalo....
Takto to popisujú radioastronómovia:
Zvukové súbory generované z deviatich rádiových prechodov detegovaných veľmi veľkým poľom smerom k kozmologickému rádio prechodnému, FRB 121102. Zvuk FRB 121102 má "chirp", ktorý je spôsobený disperziou.
Pôvodná publikácia je Chatterjee et al (2017), "Priama lokalizácia rýchleho rozhlasového vysielania a jeho hostiteľa". Originálne údaje sú k dispozícii na adrese doi.org/10.7910/DVN/TLDKXG.
Klúčove:
rádiová interferometria , astronómia, rýchle vysielanie rádia
Poznámka:
Tieto výbuchy boli pozorované pri VLA od 2,5 do 3,5 GHz s disperznou mierou približne 570 pc / cm3.
.../QSWJE6&usg=ALkJrhh9DjJidBg isie2Wpn0xeVHsxNIyQ
V Galaxii trpaslíkov nie je nič, o čom vieme, čo by mohlo v tejto oblasti vesmíru produkovať tieto signály. Tvrdia vedci
Od objavu signálov pred viac ako 15 rokmi boli zaznamenané takmer dve desiatky FRB.
Najčastejšie ide o jednorazové udalosti, ale v roku 2016 vedci v časopise Nature uviedli, že našli opakujúci sa rádiový signál - FRB 121102. Vytrvalým sledovaním tohto opakujúceho sa signálu ho dokázali vystopovať späťne do trpasličej galaxie. Napriek tomu zdroj zostal nepolapiteľný.
Rozrušení vedci teda konečne vysledovali zdroj tajomných výbuchov silných rádiových signálov.
Naším cieľom je teraz zistiť, prečo sa to deje ,” povedal jeden z vedcov Casey Law z Kalifornskej univerzity v Berkeley.

Záblesky, ktoré trvajú len milóny sekúnd zrejme ide o výraz miliontiny sekund (problém strojového prekladu:-) teda pár milisekúnd trvajúci FRB, môžu generovať rovnakú silu ako 500 miliónov slnk , poznamenal Science Alert.
translate.google.sk/.../...

Tak že ide skutočne o zdroj v trpasličej galaxii a vzhľadom na jeho energiu ide o niečo veľmi delikátne rádiový zdroj obrovskej intenzity. Ide o neznámy prírodný fenomén?
Aká inteligencia by bola schopná mať k dispozícii taký obrovská zdroj energie?
To je doslova nepredstaviteľn é.....


Kompozitný obrázok trpasličích galaxií, vzdialených 3 miliárd svetelných rokov, ktoré boli identifikované ako zdroj silných výbuchov rádiových signálov

Nedávno tím Breakthrough Listen odhalil ďalších 15 bustov pochádzajúcich z FRB 121102.
Vishal Gajjar, postgraduálny výskumník na Kalifornskej univerzite v Berkeley, kde sídli Breakthrough Listen, pozoroval nové rádiové signály. Počas viac ako piatich hodín pozorovania on a jeho kolegovia zhromaždili 400 terabajtov dát vo frekvenčnom pásme 4 až 8 GHz alebo v pásme C, ktoré sa väčšinou používa na vysielanie satelitných komunikácií.
translate.google.sk/.../...
Tak že ide o záležitosť ktorá sa sleduje už dlhšiu dobu a záhada sa doposial neobjasnila nejakou prirodzenou fyzikálnou príčinou.
Ale vzhľadom na to že ide o obrovský energetický zdroj ktorý signál šíri nemožno momentálne s určitosťou tvrdiť nič konkrétne.
Skrátka je to momentálne obrovská záhada pre astrofyziku.
Môže mať nejaká civilizácia toľko energie aby si toto špásovanie mohla dovoliť?
Nemohlo by ísť skôr o prírodny zdroj?
Ale prečo sa potom nevyskytuje na viacerých miestach v kozme?
Zatiaľ vieme len o tomto jednom, ale údajne Astronómovia od roku 2007 zistili podobné signály (rýchle vysielanie rádia alebo FRB) a odhadujú, že tisíce podobných signálov strieľa po celom vesmíre každý deň.
Ak by bol signál prírodného pôvodu malo by to tak byť.
Alebo je to tak zriedkavý jav? Toto sa musí ešte overiť a potvrdiť.
Tak že to nemusia byť žiadni UFÓNI.
+8 # Wiloni 2017-09-05 13:18
Tak Pio.
Obklíčení Deir Iz-zor prolomeno.
Taky jsem zaznamenal zprávu, že US loutky (Kurdi) na to město taky spustily útok.
+3 # Piovarči 2017-09-05 16:33
Tak som to tu praštil aj z mapkami. Ak spustili Kurdi útok tak tam sú skôr Tigrie sily a Republikánská garda a mesto obkľúčia.
Tu ide o čo najväčší zábor územia aby sa Amíci mali kde rozťahovať. Budú chcieť rozdeliť Sýriu a vytvoriť Kurdom štát v ktorom by mali základne a ťažili ropu. Sýrska armáda by im mala vyraziť oproti a trochu ich schladiť.
Ale zatiaľ sa tak nestalo. Útok nezahájili
+5 # Che 2017-09-05 13:37
Precetl jsem to 2-krat, ale o zvuku se tam nepise, ale o vybuchu radiovych signalu. Asi tam meli pred 3 miliardani let islamisticke teroristy co davali trhavinu do radia a potom radiove signaly vybuchly, a protoze meli nejspise nekolik teroristu, tak vybuchly ta radia po sobe.
Problem je vysvetlen.

Jo, teleskop je dalekohled, pristroj na prijimani radiovych vln se jmenuje radioteleskop a je jinak konstruovan. Ale to je v AC24 uz jen detail.

(jinymi slovy, na blby clanek debilni prispevek)
+2 # Piovarči 2017-09-05 16:28
Che detajli si musíš dohladať sám:-)
Nájdeš na Osel.cz
+2 # Věra Štimová 2017-09-05 12:31
To jsou přece podobné zvuky, které produkuje i Slunce, respektive vlnění. To, že je to v těch impulsech znamená jenom to, že zdroj je něčím periodicky stíněn
a před tím nesměřoval k nám, tak nebyl zaznamenán. Holt celý vesmír se točí. Každopádně, co se týče Ježíše, ten už dávno avízoval kontrolu, a to předevsím těch, kteří svoje genocidní plány chtějí hodit na mimozemšťany.
+5 # Bigo2 2017-09-05 12:47
Zajímala by mě energie potřebná k vyslání signálu, který bude zaznamenatelný na vzdálenost 3 miliardy světelných roků. Signál, který nepřekryje záření galaxie odkud pocház a nerozptýlí se na tu vzdálenost...
Jde jen o nadpis k článku, tedy pohý kec novináře (= hnůj a močůvka) - oznámění astronomů vůbec o signálu mimozemšťanů nehovoří.
+6 # Astronom 2017-09-05 13:13
Není třeba mnoho energie. Stačí na každý signál zničit cca jedno Slunce. Je to brnkačka.

Teda, pokud máte stínítko, jako Věra, tak možná vyšlete zničením jedné hvězdy i impulsy dva.
+6 # Wiloni 2017-09-05 13:43
Prostě použij Hvězdu smrti.
Chce to sílu Luku :-))
+2 # Piovarči 2017-09-06 00:07
Skrátka vesmír si takto mega rádiovo cvrliká zatiaľ pre nás z neznámych dôvodou. Ale možno na to dôjdeme....
0 # Věra Štimová 2017-09-05 18:01
Hvězdné války hovoří jasně. Dark wear se posunul k další hvězdě, či planetě, namířil dělo ze své železné hvězdy a vypálil patnáctkrát. Až nyní pozorujeme jeho snahu. Navíc prý celá naše planeta vyzařuje díky všem možným tv signálům to, co by se dalo nazvat rozpálené slunce s mámivými obrazy jednotlivých reklam. Pro mimozemšťana opravdu oříšek. Navíc P.K. dnes neslouží. Bylo by ze Země větší grády.
Jinak ty černé skvrny na Slunci porozovatelné i přes svářečské sklo nevěstí pro naše TV vysílání nic dobrého. Možná bude k vidění i polární záře jako náhrada.
+5 # Pokémon 2017-09-05 18:11
Stále se opakující informace o signálech z druhé strany Vesmíru již několik dní zbytečně odpoutává naši pozornost od skutečných problémů, jako je velmi aktuální nebezpečí vzniku 3.světové války, nebo záměrně vyvolané spuštění konečného řešení Evropské populace. Tyto rad. signály, které 3 miliardy let letí k nám jsou absolutně zbytečným a neaktuálním tématem dneška, jelikož s nimi nemůžeme stejně nic dělat, ani ověřit pravost a skutečný původ, čili nám žádnou jasnou odpověď neposkytnou. A na případnou odpověd zpátky je rozhodně zbytečné uvažovat.
+2 # Piovarči 2017-09-06 00:04
Pokemon náhodou je to celkom zaujímavé. Od problémov ťa odpúta aj dobrá kniha čo je ale na tom špatné.
Niekedy sa od problémov treba odpútať skôr ich potom vyriešime:-)
+1 # Patholog_CZ 2017-09-05 18:56
Tady je poselství, je zvláštní ten zvuk.
youtu.be/qMFlp4EX08c
+4 # Pokémon 2017-09-05 19:18
Při dnešních možnostech využití audiovizuální techniky je nemožné potvrdit, že to, co se v různých médiích prezentuje, jako pravé, je skutečné. I tak mi ty všelijaké videa a "důkazy" připadají příliš pozemsky, jako výřezy z Hollywoodských sci-fi sraček. Mám za to, že skutečné důkazy tohoto fenoménu nám není souzeno vůbec pochopit, vzhledem k naší nízké inteligenční úrovni.
+1 # Josef Švejk 2017-09-05 22:14
Většina lidí má jednu mozkovou hemisféru větší než druhou. Je známo, že Chuck Norris má větší obě. Vy budete asi opačný případ.
+2 # Piovarči 2017-09-06 00:02
Však tie činky robia svoje:-DDDD
+1 # Lucif 2017-09-05 22:27
Ktorý blb by používal na medzihviezdnu komunikáciu rádio?
+2 # Piovarči 2017-09-05 23:07
Tak to bude asi blb:-)
Možno v tých trpasličích galaxiách žijú nejaké blbé monštrá ktoré čerpajú energiu na tie pulzy cez červie diery priamo z Qvazarov:-)
Toto ale na hoax nevypadá

Říct, že rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou záhadným jevem, to by bylo málo. Odborníci je už podle všeho počítají mezi nejpodivnější fenomény vesmíru. Velice silné rádiové záblesky, které najednou zavřeští z nějakého místa na obloze na pár milisekund, a pak se zase odmlčí. Zatím jsme jich zachytili jen málo. A víme o nich především to, že jsou naprosto tajemné. Jejich původ odborníci připisují téměř všemu představitelném u, od černých děr až po škodolibé vesmírné civilizace.
www.osel.cz/.../
Jistou výhodou je, že když se FRB záblesky mohou objevit na větším rozsahu frekvencí, tak to znamená, že je o něco snadněji vystopujeme. Každý další rychlý rádiový záblesk je cenný. Jenomže co za objekt ve vesmíru by mohl vysílat rychlé rádiové záblesky, nepravidelně, a na různých frekvencích, přičemž se každý ze záblesků projeví vždy v úzkém rozsahu frekvencí? Kolosální záhada trvá.

Chatterjee, který včera prezentoval výsledky týmu na výročním setkání American Astronomical Society v texaském Grapevine, prohlásil, že ještě přede dvěma měsíci nikdo z nich netušil, jaký obrat vezme příběh rychlých rádiových záblesků. S kolegy vystopovali zdroj záblesků FRB 121102 pomocí soustavy 27 radioteleskopů v Novém Mexiku Karl G. Jansky Very Large Array a sítě 21 radioteleskopů European VLBI Network. Všechny tyto radioteleskopy dohromady dosáhnou mnohem většího rozlišení pozorovaného vesmíru v rádiové oblasti, nežli jednotlivé talíře radioteleskopů. FRB záblesky mohou lokalizovat asi tak 100 tisíc krát přesněji.
www.osel.cz/.../
Chatterjee a spol. díky tomu mohli přesvědčivě potvrdit, že zvláštně opakované záblesky z místa původního záblesku FRB 121102 skutečně pocházejí z jednoho jediného místa – zmíněné trpasličí galaxie.

Až do této chvíle mnozí pochybovali, že rychlé rádiové záblesky přilétají ze vzdáleného vesmíru. Někteří si možná ještě mysleli, že za ně může mikrovlnka, tak jako v případě jiných podobných signálů. Teď už pochyby nejsou úplně na pořadu dne. Je také jasné, že můžeme vyloučit některé z hypotéz o vzniku FRB záblesků. Například už musíme brát v úvahu, že jsou nesmírně energetické a jasné, když přiletí z takové dálky. Ve hře zůstávají v podstatě dvě přijatelná vysvětlení. Buď jde o nějaký typ aktivního galaktického jádra, které se uplatňuje v trpasličích galaxiích, anebo to je pozůstatek supernovy, který zásobuje energií velmi mladá rychle rotující neutronová hvězda.

Shami Chatterjee. Kredit: Cornell University.

Chatterjee a spol. se kloní spíše ke druhému vysvětlení s pozůstatkem superovy. Do karet jim hraje i to, že víme o velmi energetických supernovách, které pocházejí z překvapivě slabě zářících galaxií. Podle Petera Williamse z centra Harvard-Smithso nian Center for Astrophysics vlastně není jasné, nakolik lze tento objev naroubovat i na ostatní místa rychlých rádiových záblesků. Zdroj FRB 121102 je výjimečný, zejména právě opakováním rádiových záblesků. Není prý vyloučeno, že jiné pozorované FRB záblesky vznikly jiným mechanismem a v jiném typu objektu. Chatterjee s tím v podstatě souhlasí a hodlá se s kolegy vrhnout na další pozorování vesmíru soustavami radioteleskopů.
A to je celá tá záhada:-)
Neodovzdávajú si tieto super rádiové škreky nejaké megacivilizácie :-) Asi ťažko. Kozmickí "mega cvrčkovia"? Rádiové majáky? Skrátka kozmos je plný záhad a pulzujú v ňom obrovské energie. Nevieme presne čo všetko v ňom je a neustále nás prekvapuje....
+1 # Lucif 2017-09-06 21:40
Nevidím na tých FRB nič tajomného. Bežným javom je napríklad GRB (gamma ray burst), tak prečo nie FRB, proste v inej časti elm. spektra. Vo vesmíre niečo exploduje každú chvíľu a my sa divíme keď uvidíme záblesk. Vezmi si len našu planétu. Každú sekundu udrie priemerne 50 bleskov.
Proste je to len ďalšia umelá záhada v rámci infopoľa Blue Beam.
0 # Piovarči 2017-09-07 02:19
Lucif nemyslím si že je to len umelá záhada. Skrátka škrieka to len zo vzdialeného vesmíru. Pôvod Gama zábleskou poznáme ale pôvod tohoto fenoménu sme zatiaľ neodhalili. Tak sa o to astrofyzici snažia.
Okrem týchto pulzov sme ešte žiadne iné rádiové signály umelého pôvodu nezachytili zrejme žiadna civilizácia technologicky sa rozvíjajúca v bližšom okruhu okolo nás nie je.
+1 # Dědouch11 2017-09-06 11:46
NASA
+2 # jiří art 2017-09-06 06:19
Pokud je galaxie vzdálena tři miliardy světelných let, tak pokud to byly signály jiné civilizace, byly vyslány před třemi miliardami let. K čemu nám tohle zjištění je, mě je záhadou.
+2 # Piovarči 2017-09-06 13:52
Človek sa snaží riešiť záhady. A toto je poriadna kozmická záhada. Chceme predsa chápať ako veci fungujú a zistiť či nejde iba o fyzikálne procesy ktoré sú v kozme bežné alebo nebodaj ide o niečo viac. Prečo tieto rádiové pulzy prichádzajú len zo vzdialeného vesmíru. Prečo nie sú prítomné aj v našom bližšom okolí napr. do 100 - 200 svetelných rokov. Každá takáto záhada je pre vedu výzvou. Poznanie je to čo nás priťahuje, je to evolúcia... je to súčasť evolúcie...
0 # Věra Štimová 2017-09-06 22:12

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás