Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaAmerická stínová vláda sabotuje dohodu o příměří mezi Putinem a Trumpem

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Americká stínová vláda sabotuje dohodu o příměří mezi Putinem a Trumpem

Schůzka mezi Trumpem a Putinem na G20 v Hamburku vlila novou naději do komplikovaných vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem. Jen čas potvrdí, zda je taková naděje opodstatněná.

Dlouho s napětím očekávaná schůzka roku mezi Putinem a Trumpem trvala daleko déle než těch plánovaných 20 minut a protáhla se na více než dvě hodiny. To není ani tak moc překvapivé vzhledem k té spoustě třecích ploch, které je třeba probrat, k tomu množství nevyřešených otázek v mezinárodních vztazích a skutečnosti, že šlo o první oficiální schůzku mezi oběma vůdci.

Výsledky překonaly původní ambice a vypadá to, že osobní chemie mezi Putinem a Trumpem byla dostatečná, aby se dosáhlo důležité dohody o Sýrii stejně jako k prodiskutování věcí kolem kybernetické bezpečnosti. Trump se Putina dokonce ptal na údajné ruské hackování amerických prezidentských voleb jako na způsob uklidnění zbloudilců, co na to doma ještě věří. Putin Trumpa prohlásil za velice odlišnou osobu než je ta líčená médii, a zmiňoval, jak byl reflektivní a pozorný k podrobnostem. Trump za svou stranu schůzku s Putinem chválil zmínkami o důležitosti dialogu mezi jaderně vyzbrojenými supervelmocemi.

Ta nejdůležitější dohoda se týkala zastavení palby v jižní Sýrii podél hranic s Izraelem a Jordánskem. To je velice aktivní oblast bojů a tak toto příměří brání i možnosti nebezpečné konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem stejně jako mezi Sýrií a Izraelem, která by se mohla eskalovat mimo kontrolu, jak jsme viděli, když americké letectvo sestřelilo syrský tryskáč Su-22 a íránský dron. Izrael ze svých pozic na okupovaných Golanských výšinách opakovaně napadal Syrskou arabskou armádu (SAA) v zoufalé snaze zastavit postupy proti teroristům z al Kaidy a Daesh.

Putin s Trumpem na své první schůzce za necelé dvě hodiny dospěli k dohodě o potenciálně nejvýbušnější situaci v regionu, čímž zároveň zachránili životy stovek civilistů. Dohoda o Sýrii je teď ale rukavicí vmetenou do tváře hlubokého státu a všech dalších zájmů sešikovaných proti Trumpovi. V roce 2016 jen čtyři dny po podobné dohodě dosažené mezi Obamou a Putinem bylo všechno jinak, když americké letectvo bombardovalo Syrskou arabskou armády v Deir ez-Zor a zabilo skoro sto vojáků, čímž právě dosaženou dohodu o příměří rozbilo na padrť.

Trump se potýká s těmi samými temnými silami, které sabotovaly dohodu o zastavení palby Obamovi. Není možné se dovědět, kolik strategické podpory se tomuto strategickému rozhodnutí dostalo od amerického hlubokého státu. Od té doby, kdy SAA dosáhla severně od al-Tanf irácké hranice se prostor pro strategické manévry USA a jejich spojenců dramaticky zmenšil. Když je Washington izolovaný v al-Tanf, tak to příměří nijak nezměnilo těžce v jeho neprospěch vychýlenou rovnováhu sil v této části Sýrie, ani ji jakkoliv neposunulo. Z těchto důvodů to vypadá, že zastavení palby není ústupkem žádné ze stran, ale spíše krokem zdravého rozumu směřujícím ke zmírnění možnosti přímé konfrontace mezi supervelmocemi.

Vojenský aparát vypadá, že se soustřeďuje na situaci v severní Sýrii u Raqqy a na Syrské demokratické síly (SDF) jako hlavní snahu USA, že ty by se měly probít do Deir  ez-Zor a k ropným polím, co k němu patří. Americké ministerstvo zahraničí stejně jako americké křídlo zapojené do Sýrie doufá, že Sýrii balkanizuje, rozkouskuje ji do různých regionů a Raqqu dá pod kontrolu loutkové vlády, co časem dostanou do Damašku. Takové americké naděje na uvalení Brennanova stylu guvernerátu jako v Iráku jsou uboze nerealistické, jelikož jedinou uznávanou autoritou na syrském území je Damašek a Raqqu zaplňují vracející se syrští občané, takže Američanům se jejich plány rozsypou pod rukama, navíc úřady v Bagdádu daly dvakrát jasně najevo, že Američany v jejich vojenských operacích podporují jen velice zdráhavě. V případě Mosulu irácké úřady opakovaly, že nasazení a zapojení USA musí být jen v minimalizovaném rozsahu, kdy Irák jasně oznámil, že chce mít svou hranici se Sýrií pod plnou kontrolou, tedy v podstatě chtějí zabránit washingtonskému plánu udržovat podél hranic s oběma zeměmi chaos a nestabilitu. V takovém chaosu hluboký stát vidí ideální způsob jak ten konflikt přelévat a rozdmychávat podle potřeb vyvolávání nestability. Jedním z nejdůležitějších cílů Syrské a Irácké armády je tudíž izolovat hranice a kontrolovat toky lidí a dopravy mezi oběma zeměmi, čímž vyloučí proces, který byl až dosud strategickou výhodou pro Daesh a další teroristické organizace, kdy ty si volně přejížděly hranice se zbraněmi a s čímkoliv se jim zachtělo.

Trump a všichni tihle do jednání zapojení hráči jsou teď schopni dosáhnout dohody mezi Moskvou a Washingtonem. Na rozdíl od předchozí dohody jsou USA v Sýrii teď v daleko horší pozici, než byly před 12 měsíci, když se jim nepodařilo dosáhnout mnoha jejich strategických záměrů. Spolupráce s Tureckem v severní Sýrii je po osvobození Aleppa v troskách, zvlášť když USA jasně podporují Kurdy (SDF). Také oblasti de-konfliktních zón v Sýrii dohodnuté v Astaně mezi Íránem, Ruskem a Tureckem zastavily v mnoha aktivních oblastech konfliktů aktivity teroristů, což vedlo k nulové šanci na okupaci dalších měst. Toto úsilí bylo také důležitou vyjednávací pákou při různých dalších vyjednáváních.

Těžiště této strategie vypadá, že se soustřeďuje na jediné řešení, které vyhovuje zájmům vojenského křídla hlubokého státu, které má spojitost s původním plánem na rozkouskování Sýrie, když odstranění Assada zkrachovalo. Z určitého hlediska dává smysl soustředit se na situaci na severu země v Raqqě, v jediné oblasti, kde mají USA ještě nějaký vliv. Taková by mohla být zvrhlá vize koncipovaná svářícími se frakcemi amerického hlubokého státu. Z hlediska Moskvy je strategie v Sýrii mixem diplomatických řešení ve snaze dosahovat četných dohod o příměří s hlavními hráči jako Turecko a Spojené státy, avšak nijak neoslabovat válečné úsilí vedené společně Ruskem, Íránem a Sýrií.

Z dohody mezi Putinem a Trumpem budou mít v první řadě prospěch syrští civilisté, stejně tak rozšíří možnosti pro SAA, aby ze záborů teroristy osvobozovala další města a vesnice. Je to dlouho očekávaná dohoda i řešení, které by teď mohlo vyhovovat i nejsilnějšímu křídlu amerického hlubokého státu. V případě, že dohoda selže, bude Trump muset světu ukázat tu sabotáž washingtonského establishmentu a hlubokého státu, který pracuje na rozrušování jeho agend a na jejich nahrazování svými vlastními příšernými politikami.

Důvěra Moskvy, že z této dohody vytříská konkrétní prospěch, roste s trvajícím příměřím z hodiny na hodinu. Z hlediska Rusů jakákoliv vojenská sabotáž zase jednou obnaží americké záměry, ať pak Trump už udělá cokoliv. Jedna věc je však jistá, v případě sabotáže už nebude mít Trump na výběr. Buď se vzdá hlubokému státu, vrátí situaci zpět do hyper-konfliktu s jadernou supervelmocí, nebo se s hlubokým státem střetne a porazí ho, což by mu umožnilo plnit své volební sliby.

 Federico Pieraccini

Zdroj: southfront.org

Loading...

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+28 # LubinenKremlBot 2017-07-17 21:29
Americka stínová vláda - neoconi a úchyláci nemaj nic lepšího na práci.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # Piovarči 2017-07-17 22:57
Tigrie sily postupujú dúfam že do konca týždňa budú v Deir Ezzor

Odchádzam na dovolenú dúfam že chlapci prekvapia:-)
aragonit9.blogspot.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Jarin G. 2017-07-18 09:24
Tak si to užij!!!
Pro ostatní situace v Sýrii v kostce:
Mária Zacharova o vývoji situácie v Sýrii
hlavnespravy.sk/.../1071814
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # Jarin G. 2017-07-18 09:21
Ahoj Lubi, já našel taky něco stínového: "Stínovou ženu". To mě pobavilo, tak dám k lepšímu:
Transgender „dievča“ šokované, že s ňou muži nechcú randiť..
hlavnespravy.sk/.../1071026
Tuto stínovou dívku udivilo a stěžuje si, že když hetero muži zjistí, že má pindíka s přísl., tak ztratí zájem o randění sní!
Já bych řekl, že má spíš kliku. Znám dost nerváků, kteří by po šáhnutí na mužské genitálie reagovalo dost podrážděně!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # LubinenKremlBot 2017-07-18 11:30
Ahoj Jari ani já nepatřím mezi fajnšmekry a v tomto ohledu jsem až ortodoxně konzervativní a na tom aby ju měla jak se na robku patrý a sluší až úzkostlivě trvám.Ale ať vytrvá a svého slizóna si dozajista najdě.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+32 # ameba 2017-07-17 21:57
Držte Putinovi a Rumlovi palce. Všimněte si jak média o Sýrii mlčí a snaží se výsledky schůzky bagatelizovat!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # Josef Švejk 2017-07-17 22:27
Putin to zvládne, je na něj spoleh jako na Švýcarské hodinku. Ale držet palce Rumlovi bude nutné, jinak zase zblbne a vleze zase někde do spacáku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+39 # Piovarči 2017-07-17 22:58
Držme palce Rusku a sýrskej armáde
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-14 # Hedvika 2017-07-18 02:38
Nebýt Ruma, tak by na vnitru byli za jeho působení stbáci. To byl posledení ministr, kterýmu šlo o čest a dobrou věc. Likvidoval nemravnosti a vrtačkou demokracie narušoval staré struktury.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # Jarin G. 2017-07-18 09:15
Nebýt RUM, tak by tvůj hrdina Vašík Lahve, s hlubokýma moudrýma a modrýma očima, zlatými vlasy a nadčasovým světovým významem (zejména v Bohnicích a okolí), nebyl tak často ožralej a poblitej!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # Dědouch11 2017-07-18 10:32
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Jarin G. 2017-07-18 20:55
Dík za oblíbený emoticon! ;o)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Dědouch11 2017-07-19 12:27


Mně se líbí tenhle:


Vidím tam lavici a popíka.
:)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # LubinenKremlBot 2017-07-18 11:33
Heduš opeť sto bodou a oskár vtipkár do tvojej izbičky hned vedle Vaša Lahvičky
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Věra Štimová 2017-07-18 00:43
To, co se děje mezi prezidenty Putinem a Trumpem je nadějí pro celou planetu, že konečně bude klid a ti dva s pomocí všech, kteří si přejí rovněž mír a pokoj na této planetě, doufám porazí kobkaře, deep kobkaře. Viď Otče, povolej i Žižku, Jana Žižku. Máme prý ty nesmrtelný Duše a něco o nějakém vzkříšení už bylo taky publikováno, tak snad ti Blaničtí rytíři..., nevím, ty o tom máš lepší přehled, než já. Jo a ať ti kobkaři pořád nevrtaj Svatému Petrovi v hlavě, kdo by to měl rád. Je to na pár facek, Otče. Že pozdravuju Matku, Matku Přírodu za její moudrost.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Jaris 2017-07-18 01:13
Vzdyt nikdo konkretne nevi, co si Putin s Trumpem povidali a novinari opet vymysleji konspiracni zavery.
Trump se zatim neosvedcil, ze by udelal mirumilovne kroky vuci Rusku a neustale vse svadet na stinovou vladu je pouze trik. Trump samozrejme pritelem Ruska nikdy nebude.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # senil 2017-07-18 09:01
Na druhou stranu, je dobré že si většina lidí konečně uvědomuje, že volby v USA příliš neznamenají a moc drží úřednicko-korpo rativistická oligarchie. Její síla byla v tom, že si její existenci většina lidí neuvědomovala, to už je minulostí.

www.[...]/video/32
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás