Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaRuské tajemství u Arktidy. Jaderné nebezpečí nezná hranice

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Ruské tajemství u Arktidy. Jaderné nebezpečí nezná hranice

Když se Sovětský svaz zhroutil, rozsáhlý sklad vyhořelého jaderného paliva byl v ruské Arktidě opuštěn a dala se očekávat ekologická katastrofa. Po desetiletích konečně začala mezinárodní spolupráce na převezení vyhořelého paliva na bezpečnější místo.

Speciální loď Rossita odjíždí s prvním nákladem vyhořelého jaderného paliva z doby sovětské éry, uloženého v zátoce Andrejeva, aby se dostalo do bezpečnějšího úložiště.

Během studené války bylo ze sovětských jaderných ponorek vyhořelé jaderné palivo dopravováno do zálivu Andrejeva, kde bylo umístěno do zvláštního skladovacího zařízení, aby se ochladilo před přemístěním do zařízení na regeneraci v Majaku v Uralském pohoří. Ale počátkem osmdesátých let se v úložném systému vyskytly poruchy, které způsobily vysokou úroveň radioaktivní kontaminace.

Když se Sovětský svaz zhroutil, přerušily se přesuny vyhořelého paliva a kolem 22.000 zásobníků s jaderným palivem zůstalo v zátoce Andrejeva a vytvářely tak potenciál pro ekologickou katastrofu.

"Byl jsem téměř v každé zemi, která využívá jadernou energii, a nikdy předtím jsem neviděl nic tak hrozného," řekl Alexander Nikitin, bývalý námořní důstojník a ekolog, který už roky hledá úložiště.

V prvním desetiletí po sovětském kolapsu bylo hlavní obavou, že špatně udržovaná zařízení mohou vést k ekologické katastrofě v místě úložiště. Téměř 250 jaderných ponorek bylo po sovětském kolapsu vyřazeno z provozu a skládka v zálivu Andrejeva zůstala v nebezpečném stavu.

Během dalšího desetiletí se bezpečnostní obavy také zvýšily. "Před 11.9.2001 by si nikdo opravdu nemyslel, že by někdo byl takový blázen, aby se pokusil získat  vyhořelé jaderné palivo, ale s novým typem teroristické hrozby, kterému čelíme, se to stává realitou," uvedl Balthasar Lindauer z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), který spravoval donorské fondy ze západních zemí, aby pomohly s vyčištěním.

Může se zdát divné, že západní státy, které považují Moskvu za vojenskou hrozbu, pomáhají financovat vyčištění úložiště,  které zanechala po sobě sovětská armáda.  13 zemí poskytlo od roku 2003 finanční prostředky ve výši 165 milionů euro na vyčištění zátoky na severozápadě Ruska. Proběhla zde také řada bilaterálních projektů, s Británií, Norskem a jinými zeměmi.

"Jaderné nebezpečí nezná žádné hranice a je v našem společném zájmu zabývat se jaderným odpadem, který spíše nechává problémy pro budoucí generace," řekl norský ministr zahraničí Børge Brende s tím, že „zátoka Andrejevka je jen asi 40 mil od norských hranic.“

Rossita, loď postavená pro tento úkol, vyveze obrovské palivové sudy do Murmanska, kde budou umístěny na speciální vlaky, které budou pokračovat pod ozbrojenou stráží na dlouhé cestě z Arktidy do místa přepracování do Majaku v Uralském pohoří. Zde se vyhořelé palivo recykluje a Rusové říkají, že se změní na palivo, které bude použito v civilních jaderných reaktorech.

Odborníci v závodě Majak odhadují, že odstranění veškerého paliva může trvat 10 let.

"Je to konec dlouhého procesu, ale také začátek další dlouhé fáze vyčištění," říká guvernérka Murmanské oblasti Marina Kovtunová. "Přes mezinárodní napětí, práce pokračovala každý den. Každý, kdo pracoval na tomto projektu, pochopil, že to dělají pro celé lidstvo a pro ochranu našeho prostředí. "

Ve skutečnosti, v současném klimatu nepřátelství mezi Ruskem a Západem, to byl neobvyklý příběh přátelství a spolupráce, protože při slavnosti k prvnímu odjezdu lodi Rossita vlály vlajky deseti západních zemí i ruská trikolora.

"Barentsovo moře je možná nejčistším mořem na světě, a kdyby se zde něco stalo, mělo by to dopad na celou Arktidu," řekl Brende. "Tento proces není zcela bez rizika, ale ve srovnání s tím, že by se nic nedělalo, jsou rizika nyní mnohem nižší."

Zdroj: theguardian.com, pz.cz

Loading...

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+24 # LubinenKremlBot 2017-07-03 15:32
Dnes před 22 hodinou na čt1 .Lithium jen pro vyvolené?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # Pavel Bystroň 2017-07-03 18:59
Kdyby jen to. V sobotu pro jistotu ČT stáhla z programu ČT film Olivera Stonea, protože po odvysílání jeho dokumentu s Putinem na Primě se dostal v České televizi na seznam nežádoucích režisérů.

aeronet.cz/.../...

Na ČT dnes platí heslo, že mediokracii si rozvracet nenechají, i kdyby se koncesní poplatky musely zvednout.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # LubinenKremlBot 2017-07-03 20:15
Jako být koncesionář a nemït žádné hybné páky ke změně ve slożení vedení čt a jejï struktuře to by mě sralo , já kocesionář nejsem , tu informaci o lithiu posïlám dál zprostředkovaně . Jinak rada , že si necháváme na sobě dřïvï štïpat a neměli bychom si to nechat lïbit je v této zemi pro neskutečnou lhostejnost lichá
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Piovarči 2017-07-03 21:07
No to je pohroma že ste si to Lithium dali. Teraz už skutočne ani volby nič nezmenia. Čokolvek budete chcieť zásadne zmeniť hneď tam budete mať okupačnú armádu USA.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # LubinenKremlBot 2017-07-03 21:19
Pio v tom budeš mít asi smutnou pravdu , že budeme o to více zajímavý ale i zranitelný až se o lithium začnou rvát chazarský nenažraný žraloci v čele s krvavou Madlou půlmilonovou ,milovnici iráckých dětí ,v duchu krvavých obětí jejího páníška.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-12 # pesimista 2017-07-03 17:15
aneb. vsechno zle v rusku skoncilo s komunismem (to urcite)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+19 # LubinenKremlBot 2017-07-03 18:38
Všecko dobro ussa pokračuje i po 11/9
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # pesimista 2017-07-03 23:02
uzij si to divadlo ;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Pepa z Depa 2017-07-04 18:19
Zjev ení Panny Marie ve Fátimě
cs.wikipedia.org/.../...
--------------------------------------------------------------------Fatimské poselství

.................................................................................

1.
Prvním tajemstvím bylo vidění pekla, které Lúcia vylíčila ve třetím sešitě svých pamětí, sepsaných v roce 1942, takto:

„Naše Paní nám ukázala obrovské ohnivé moře, jakoby pod zemí. Do ohně byli ponořeni démoni a duše v lidské podobě, jako průsvitné žhavé uhlíky, černé nebo lesklé jako bronz, tonoucí v ohni, vyzdvihované do vzduchu plameny vyvrhovanými z vnitřku ohně spolu s velkými mračny kouře a vzápětí padající ze všech stran nazpět jako lehoučké jiskry v obrovském požáru, uprostřed křiku a zoufalého bolestného úpění, které nás naplňovalo hrůzou, až jsme se třásli strachem. Démony bylo možno rozeznat podle jejich hrozného vzezření, podobného odporným neznámým zvířatům, černým a průhledným. Toto vidění trvalo pouze okamžik. Jak jsme byli v té chvíli vděčni naší laskavé nebeské Matce, která nás na to připravila svým slibem v prvním zjevení, že nás vezme do nebe. Jinak myslím, že bychom strachem a hrůzou museli zemřít.“

...................................................................................

2.
Druhé tajemství obsahovalo pokyny Panny Marie, jak zachránit duše před peklem a obrátit svět k pravé katolické víře a Kristově Církvi:

„Viděli jste peklo, kam jdou duše ubohých hříšníků. K jejich záchraně si Bůh přeje uvést do světa úctu k mému Neposkvrněnému Srdci. Když lidé udělají, co vám říkám, mnoho duší bude zachráněno a nastane pokoj. Válka se chýlí ke konci: jestliže ale lidé nepřestanou urážet Boha, vypukne ještě horší válka během pontifikátu papeže Pia XI. Až spatříte noc ozářenou neznámým světlem, vězte, že je to velké znamení od Boha, že se chystá ztrestat svět za jeho zločiny skrze válku, hladomor a pronásledování Církve a Svatého otce. Aby se to nestalo, přeji si zasvětit Rusko svému Neposkvrněnému Srdci a konat kající svaté přijímání každou první sobotu v měsíci. Jestliže má přání lidé vyplní, Rusko se obrátí a nastane tam mír; pokud ale ne, rozšíří se jeho bludy po celém světě a zapříčiní války a pronásledování Církve. Dobro bude týráno, Svatý otec bude velmi trpět, mnohé národy budou vyhubeny. Nakonec ale mé Neposkvrněné Srdce zvítězí. Svatý otec mi zasvětí Rusko a ono se obrátí, a po celém světě zavládne mír.“

...................................................................................

3.
Zveřejnění třetího tajemství církev dlouho odkládala. Jeho text Kongregace pro nauku víry odtajnila v roce 2000; pod dokumentem je podepsán prefekt kongregace, tehdejší kardinál Joseph Ratzinger.

„Po dvou částech, které jsem již vyložila, jsme uviděli po levici Naší Paní, trochu výše anděla s ohnivým mečem v levé ruce; jiskřil a vyšlehovaly z něho plameny, které jako by měly zapálit svět; avšak vyhasínaly, jakmile se dotkly záře, která vycházela z pravé ruky Naší Paní směrem k němu.
Anděl ukázal pravou rukou na zem a silným hlasem řekl: Pokání! Pokání! Pokání! V oslnivém světle, kterým je Bůh, jsme viděli „podobně, jako když se lidé vidí v zrcadle, kolem kterého procházejí“ bíle oblečeného biskupa - „vytušili jsme, že je to Svatý otec“. Další různí biskupové, kněží, řeholníci a řeholnice vystupovali na strmou horu, na jejímž vrcholku byl velký kříž z hrubých kmenů, jako z korkového dubu s kůrou; dříve než sem Svatý otec dospěl, procházel velkým polorozbořeným městem, rozechvělý, s kolísavým krokem, zkroušený bolestí a trýzní se modlil za duše mrtvol, které na cestě potkával; když došel na vrchol hory a padl na kolena u paty velkého kříže, byl zabit skupinou vojáků, kteří na něho vystřelili několik ran z pušek, několik šípů; stejně tak zemřeli jeden za druhým ostatní biskupové i kněží, řeholníci, řeholnice a různé světské osoby, muži i ženy různých tříd a postavení. Pod dvěma rameny kříže stáli dva andělé, každý s křišťálovou nádobou v ruce, zachycovali krev mučedníků a zalévali jí duše, které se přibližovaly k Bohu.“
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás