Ač měl podle oficiální povídačky ten přechod moci, k němuž došlo ve středu, kdy král Salman bin Abdulaziz oznámil své rozhodnutí nahradit korunního prince Mohammeda bin Nayef bin Abdulazize svým vlastním synem Mohammedem bin Salmanem, údajně hladký průběh, tak poznatky o tom, co se odehrálo za scénou, jsou o něco zajímavější. …


Tady vidíme, že události jsou rozhodně o něco zajímavější, protože Fars News hlásí (i když to berte trochu s rezervou), že po oznámení tohoto rozhodnutí vyslalo izraelské letectvo 18 svých bitevních tryskáčů F16-I, F15-CD a F16-CD spolu se dvěma letouny Gulfstream, dvěma tankovacími letadly a dvěma letouny C130, specializovanými na elektronickou válku, do Saúdské Arábie, a to na žádost nového korunního prince bin Salmana, aby tak zablokoval možná opatření svého bratrance (bin Nayefa).

Na první pohled vypadají takto těsné vztahy mezi existujícím saúdským režimem a Izraelem jako trochu přitažené za vlasy, i když po článku WSJ z tohoto týdne to vypadá daleko pravděpodobněji, když ten hlásí, že co se týče zástupných válek, jsou Izrael a Saúdská Arábie semknuti už od propuknutí Syrského konfliktu s tím, že Izrael tajně zásobuje syrské rebely u svých hranic penězi stejně jako potravinami, palivem a zdravotním materiálem už roky, kdy to „tajné zapojení do občanské války v této nepřátelské zemi je zaměřené na vydobytí nárazníkové zóny obydlené přátelskými silami.“

Ukáže-li se to jako pravda, bude tato zpráva od Fars dost ohromující navíc i s ostatními geopolitickými dopady, když Izrael a Saúdská Arábie ani nemají formální diplomatické vztahy.

Podle Times of Israel, „řekl mluvčí IDF, že armáda nekomentuje zprávy cizích médií. Jistý expert z izraelských ozbrojených sil pak tuto zprávu přímo zesměšňoval jako absurdní.“

Připomínáme, že saúdský král Nayefa, který byl proti saúdskému zapojení do Jemenské občanské války, zbavil jeho pravomocí dohlížet nad trestními vyšetřováními a zřídil novou kancelář veřejné prokuratury fungující přímo pod působností krále. V roce 2015 saúdský král v podobném kroku jmenoval svého synovce a, tehdejšího zástupného korunního prince Mohammeda bin Nayefa dědicem svého trůnu poté, co odstranil svého vlastního polobratra prince Muqrin bin Abdulaziz Al Sauda z této pozice. Jeho náhradník nový korunní princ Mohammed bin Salman, 31, byl rovněž jmenován náměstkem předsedy vlády a nadále si udrží svůj post ministra obrany. Ten bývá popisován jako skutečná moc za trůnem svého otce.

Tento mocenský boj uvnitř Domu Saúdů vyšel na světlo už dříve letos, kdy Saúdský král provedl přestavbu vlády a nabídl vlivné pozice četných členům rodiny. V dubnu dvěma královskými dekrety jmenoval Saúdský král dva své další syny prince Abdulaziz bin Salmana a prince Khaled bin Salmana státním ministrem pro záležitosti energetiky respektive velvyslancem ve Spojených státech.

Na tom není nic nového, ale když Fars poskytla nové podrobnosti, tak sdělila, že koncem dubna Mohammad bin Salman „doslova podplatil novou americkou administrativu zaplacením 56 milionů $ Donaldu Trumpovi.“ O těchto domněnkách nejsou žádná oficiální potvrzení. Fars dále dodala, že „bin Salman platil USA, aby si koupil podporu k posílení úchopu moci pro svoji korunu.“

„Od té doby to vypadá, že ta spokojenost Strýčka Sama s prvním krokem saúdských princů, kteří aby se dostali na trůn, platí Washingtonu, je opravdu zaručený faktem,“ píše Rami Khalil, reportér zpravodajské webové stránky Naba spojené se saúdskými disidenty.