V mnoha amerických publikacích se v poslední době provozuje velmi oblíbeny a ziskový motiv rrusofobie, napsal jeden ze zakladatelů časopisu The Intercept Glenn Greenwald. Jako příklad cituje článek o Rusku a nově zvoleném prezidentovi Spojených států v časopisu New Yorker, s obrázkem Putina a Trumpa na obálce. Podporovatelé demokratů uvítali článek jako „odmaskování" vlivu Vladimira Putina na prezidentské volby. Proto se je třeba, podle Greenwalda podívat na pro demokraty nepohodlná fakta, která jsou v rozporu s jejich tvrzením vůči Rusku.
První, co udeří do očí, pokud jde o ty, kteří rozdmýchávájí protiruskou hysterii v tisku, je jejich bezstarostnost k důsledkům, které mohou způsobit jejich činy, poznamenal autor. Riziko oživení studené války není hra, ale někteří demokraté s nejagresivnějšími republikány se svámi obviněními vytvořili v zemi atmosféru, v níž výzva k lepším vztahům s Ruskem znamená být v podezření ze zrady.
Kromě toho Greenwald připomíná v médiích pevně usazenou verzi, že Putin nařídil organizovat kybernetické útoky na USA, kterou je téměř nemožné „napadnout ve slušné společnosti", a přitom to nebylo dosud oficiálně potvrzeno. Přiznává to dokonce i The New Yorker, který se zmínil, že údaje o ruské účasti v kybernetických útocích „obsahují více předpokladů než důkazy". Anonymní údajní zaměstnanci zpravodajské komunity, řídící se neznámými motivy – není materiál, na jehož základě se mají dělat dalekosáhlé závěry, zdůraznil autor.
Americká média často zmiňují, že Putin opakovaně připomínal americké zásahy do vnitřní politiky Ruska – vzhledem k tomu, jak o tom Putin často mluví, je tato skutečnost je obtížně zamlčována, napsal. Ale téměř nikdy se média nezastaví u této otázky podrobněji, aniž by se snažily dát čtenářům odpověď, zda jsou či nejsou obvinění ruského prezidenta.odůvodněna. Toto mlčení nenechává nikoho na pochybách, že obvinění jsou zcela oprávněná: Greenwald nabízí pohled na titul časopisu Time z koku 1996, s názvem „Jak američtí poradci pomohli Jelcinovi vyhrát prezidentské volby".
V konečném důsledku využití vnější hrozby – je pouze již dlouho známá taktika odvést pozornost lidí od systematických selhání amerických elit, zdůraznil Greenwald. Média se snaží zaměřit Američany na to, co se děje na druhé straně zeměkoule, aby zapomněli na korupci a škodlivou činnost orgánů své vlastní země. Ačkoli dokonce New Yorker nemůže neuznat, že s za příchodem Trumpa k moci bylo selhání neoliberální politiky, které ovlivnilo životy milionů lidí.
Využití „ruské hrozby" , aby se Spojených státy přemalovaly „na bílo“ je špatné, ale stále zůstává naděje, že se situace nebude zhoršovat, a svět nebude čelit nové studená válce, nebo dokonce otevřenů ozbrojenému konfliktu. Ovšem s ohledem na zvýšení napětí mezi státy se zdá, že dojde k těmto důsledkům, které jsou pravděpodobnější více než kdy jindy za poslední leta, dochází k chmurnému závěru Greenwald.
Zdroj: theintercept.com, pz.cz