Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaMarkéta Šichtařová: Bublina jménem Doník

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: Bublina jménem Doník

Že prý všichni chlapi jsou stejní, tvrdí mnoho žen. A přitom mnohé říkají, že prý stále hledají toho pravého. No tak holky, trochu výrokové logiky do toho! Jestli jsou všichni stejní, vezměte si rovnou toho prvního, protože je stejný jako ten desátý.

Nač přebírat stejný matroš?

...

Anebo pokud máte dojem, že pořád má smysl přebírat, asi nebudou tak docela stejní; ale faktem je, že těch „úplně jiných“ je tolik, že se o nich rychleji dočtete v románu, než byste je potkali. To máte jako s politiky. Taky se každý tváří, že je jiný, ale vlastně jsou skoro všichni stejní vykukové, kteří toho mimo politiku dokázali málo. Tedy až na pár výjimek.

Jednou z nich je Donald Trump. Ten toho dokázal celkem hodně ještě dřív, než se stal prezidentem: Především se mu podařilo dokonale rozdělit společnost nejen v USA, ale přímo po celé planetě. Snad nikoho nenechá klidným. Jedni ho nenávidí, druzí ho milují. A to už je počin docela viditelný.

Před listopadovými americkými prezidentskými volbami lidé doslova hysterčili. Dokonce i u nás. Skupina lidí poeticky zvaná „sluníčkáři“ by nejraději opustila svou pacifičnost a pana Donalda rovnou ukamenovala. A jiní by mu nejraději poslali blahopřejný telegram, kdyby v době hi-tech tušili, jak se to vlastně s telegramy dělá.

Ale proč tolik hysterie? Protože se Trump po dlouhé době prezentoval jako opravdu jiný politik. A jiný byl! Říkal to, co mnozí chtěli slyšet, ale co standardní politici nenabízeli, protože byli příliš politicky korektní. Říkal otevřeně, že je proti imigrantům, a signalizoval dokonce smířlivost vůči Rusku, které je mnohými po desítky let vnímáno jako zhmotněné zlo. Dokonce byl ochoten říct, že si není jistý, jestli by bránil členské země NATO.

To liberálové s duhovou vizí, že láska zvítězí nad lží a nenávistí, nemohli rozdýchat. Hned začali Trumpovi vmetat do tváře, že je financovaný Ruskem a že chce položit na kolena nejbohatší zem světa, v níž by bez Trumpa mohl každý imigrant žít svůj sen o tom, jak přijde bez vindry v kapse a skončí s velkým domem.

A druzí ho zas milovali hlavně proto, že byl proti prvním, které druzí neměli rádi. Nepřítel jejich nepřítele byl jejich přítelem. Chtěli slyšet, že někdo bude konečně hájit konzervativní hodnoty, jako je rodina. Chtěli slyšet, že se někdo postaví imigrantům, kteří údajně berou práci. Chtěli slyšet, že nějaký politik pošle feministky do oněch míst, jako by to udělali oni sami. To vše jim Trump nabízel, a proto ho bezmezně podporovali. Kupovali si čepice s nápisem Make America Great Again a hrdě je nosili.

Popravdě, já s manželem jsme se nikdy nemohli hlásit ani k jedné z těchto stran. Vždy jsme žasli - a žasneme stále - jak je neuvěřitelné, že v tak velké zemi, jako jsou USA, se nenajde jediný dobrý prezidentský kandidát. Že se skoro vždy rozhoduje jen mezi dvěma špatnými. A to i při poslední volbě.

Z pohledu ekonoma je Trump špatně zařaditelný oportunista, který plácá to, co lidé chtějí slyšet, aniž by věděl, jak toho dosáhnout. Chcete slyšet, že snížím daně? Tak je snížím! (O udržitelnosti veřejných financí se teď nebavme.) Chcete víc pracovních míst? Tak je vytvořím! (O způsobu se teď nebavme.)

Klasickým příkladem je Trumpův protekcionismus. Ekonomická teorie už mnohokrát dokázala, že každý protekcionismus je špatný. To, co nás tlačí vpřed, je naopak volný obchod. Každá zeď, každá bariéra, každé clo ekonomiku brzdí. Přesto chce Trump zdi a bariéry, aby se lidé měli lépe. Dobrý protekcionismus však neexistuje, Trump ekonomické zákony nepřechytračí.

Trumpova rétorika a přístup se velmi podobají pánovi, který asi vyhraje volby u nás slibným heslem: „ANO, bude líp!“ Já to dokážu. Dokážu všechno. Podívejte se, kolik jsem vydělal peněz. Kdo z Vás je vydělal? Z toho plyne, že jsem z vás nejchytřejší a nejschopnější, a proto vás povedu. Povedu stát jako firmu.

Jenže, holenkové, stát není firma. To, že někdo dokáže podnikat, neznamená, že bude dobrý politik. Dobrý podnikatel umí dobře shánět peníze do své kapsy. Když totéž umí a současně dělá politik, není to dobrý politik, nýbrž korupčník. Býti podnikatelem není kvalifikací pro politika. Platí to i obráceně. T. G. Masaryk prý byl podle mnohých – i když, ehm, zdaleka ne podle všech – dobrý politik. Myslíte, že by byl i dobrým podnikatelem? Pochybuji.

Překvapivé ovšem bylo, že i finanční trhy, které se obvykle snaží vnímat politiky jen jako nutný a otravný inventář, kouzlu Donalda Trumpa propadly. Ačkoli nejprve vládl ve financích z Trumpa strach, nakonec jeho zvolení americké akcie katapultovalo prudce vzhůru. Spekulanti nakonec uvěřili, že vážně sníží daně, zvýší výdaje, rozpumpuje ekonomiku, nepožene se do mezinárodních konfliktů. (Překvapivě nikdo neřešil, co by to udělalo s americkými veřejnými financemi. Jak chce ekonomiku vybudit. Nebo jak zkrotit vojensky konfliktní oblasti bez větší vojenské angažovanosti.) Dlouho tahle víra trvala.

Jenže nedávno začala víra dostávat trhliny. Ukázalo se, že Trump nedokázal prosadit změnu ve zdravotnictví, vlajkovou loď svého programu. Někteří prvně zapochybovali. (Cože? On nedokáže změnit ani zdravotnictví? A ty další velké plány by jako měl zvládnout? Proč? Jak?) S nižšími daněmi to taky zatím nějak nevypadá. A zahraniční politika? Mno...

Najednou přišel zlom. Šok. Trump dal nečekaný příkaz k vystřelení desítek raket na Sýrii za údajné provedení chemického útoku. Mnozí ale začali pochybovat, kdo, jak, čím a proč vlastně chemický útok provedl. Na to, že otázek bylo víc než odpovědí, byl Trump překvapivě rychlý a přímočarý. Jenomže podle všeho o žádné odpovědi ani nešlo. Šlo jen o to ukázat, že Donald není hodný strýček Barack, že je rozhodný a silný. Lid si přeci žádá chléb a hry. Chléb jim sice Trump změnou daní asi hned tak nedá, dá jim ale hry. A začaly se dít věci.

Putin Trumpův vzkaz ihned pochopil a útoky odsoudil. Údajné přátelství Trumpa a Putina se vypařilo jak pára nad hrncem. Někteří z Američanů, kteří dosud Trumpa odsuzovali pro obavu, že jim skrze něj vládne Putin, se uklidnili a postavili se za Trumpa.

Naproti tomu někteří z původních příznivců Trumpa zírají s otevřenou pusou: Je tu opět další stejný prezident, který zahajuje svůj úřad novou válkou a dělá světu četníka.

Karty se docela otočily. Jako podvedení hlupáci si mohou připadat docela všichni.

Že sranda nekončí, je celkem jisté. Americká válečná plavidla se už vydala ke břehům Severní Koreje a napětí se dá krájet. Míra politické užitečnosti toho, že si Trump troufá na to, na co ještě nikdo před ním, je otázka jedna. Míra Trumpovy vyzpytatelnosti je otázka úplně jiná. Zatím to, zdá se, funguje: Na rozdíl od předchůdců se mu už daří formovat silnou koalici. Trump je obchodník. Říká, že když Čína přestane podporovat Koreu, dostane lepší obchodní dohody, a Čína na to patrně i slyší - po letech najednou začala dovážet americké uhlí a odmítá severokorejské.

Pravděpodobnost válečného konfliktu roste, Korea už nemá vlivné ochránce. Jenže válka je něco, pro co momentálně nemají Američané velké pochopení, a co ani finanční trhy nemají rády. Máme za sebou řadu měsíců zcela neracionálního růstu akcií založeného na pouhé víře, že Trump je jiný. Co se stane, až všichni pochopí, že Trump je jiný jen v tom, že dokáže nejprve dokonale rozeštvat a následně vykolejit jak své fanoušky, tak i odpůrce? Že ve všem ostatním je naopak stejný jako všichni ostatní? Padnou akcie? Jak zareagují zklamaní skalní fandové z Doníka? Bude nakonec vůbec někdo šťastný?

Výrobci zbraní určitě - nové kolo zbrojení se roztáčí. Ale že by Amerika byla great again, to tak docela jisté není. Na bojišti Trump dojem nejspíš udělá; na domácí ekonomiku a vlastní obyvatelstvo po všem tom humbuku patrně ne.

Markéta Šichtařová a Vladimir Pikora

Loading...

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+13 # jan navrátil 2017-04-20 15:00
Paní Šichtářová.
Nemá to Trump lehké,buď ho odstřelí váleční štváči,nebo lid.USA je už v takové situaci,že se musí něco stát.Pokud nechá vládnout válečné štváče i Vy víte jak to dopadne.Humbuch kolem S.Koreje,byla jen přípravní fáze,co kde čekat,jak budou reagovat Čína,Rusko,Japo nsko,ale čekal bych něco i od Indie.Až poklesne ostražitost,pak čekám přelet sršňů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-7 # Jura 2017-04-21 01:16
Je zbytecne kazat neco pi.Sichtarove. Ona je jen klasickou ukazkou toho, ze "ekonomku" muze vystudovat kazda blbka a pokud se pak navic vypracuje az na hlavni ekonomku nejake bohate instituce, tak i posledni zbytky zdraveho usudku, necha pohltit vlastnim egem. No a pak nastoupi mesiassky komplex, spolu s neurcitym pocitem, jestli se na tom marasmu nahodou taky nepodilela. Tak si to aspon kompenzuje ruznymi alternativnimi pristupy k materstvi a moralizovanim. To ze je vlastne chudak zenska, zneuzita pozlatkem "neoliberalismu ", ale neprekrici, ani kdyby blogovala kazdy den. Lidsky, je mi ji trochu i lito.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # contumacia 2017-04-20 15:05
Doník není všemocný, je to smrtelník jako každý...

SSA je dle Písma popsána jako : Že vypadá jako beránek, který se chová a mluví jako drak...!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Dědouch1 2017-04-20 16:37
"SSA je dle Písma popsána.."
Už bible do SSa viděla.
;)
:DDD
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-4 # Jarin G. 2017-04-20 23:17
Ty nás zase dydluješ a to tedy festovně! To máš Marný, tenhle server. Já vím, že je to na Dědoucha, ale i tak. Na to já nekliknu, otevřením bych si zasvinil monitor ;) a to i kdyby jednou z nás nedělali blbce (v NY podle tadesca vybouchla atomovka a budou zavřeny všechny krámy, měli jsme se předzásobit alespoň na měsíc, už od předevčírem bylo vše zavřeno. Tak pozor, bude hlad...)
P.S.: koukám, že jsem se trefil fo červeného.
Jo a mrtvý Soros řádí ze záhrobí: Soros nalial peniaze do ďalších protestov. Tentoraz pri príležitosti Dňa dane v Amerike
www.hlavnespravy.sk/.../976234
A ta amtomovka v
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Jarin G. 2017-04-21 20:39
P.S.: koukám, že jsem se trefil. Nadšenci fake news se činí!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Jarin G. 2017-04-21 00:58
Všiml jsi si, Děouchu, že jednou jsou tu všelijací Apollové, 5kktové, strejčkové apod. a když se přestanou "chytat", pak to tady začne někdo zasviňovat "tadescem"? Mohl bych tu napsat pojednání o "fejcích" z tadesca, např. o tom, jak Trump zakázal vstup Němcům do uSSA, smrti Sorose (zvláště oblíbené téma),.....To by bylo na dlouho. Že by se Tomáš Marný (:o), soustředil na AC24? Dost mě to dráždí!!! Hlavně, že na to místní s oblibou skáčou a věří tomu. Zatím, a jak to sleduji, se nic z tadesca nepotvrdilo!!!
P.S.: ale fandové Fake news stále doufají.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # .lak 2017-04-21 12:38
Hází jim klacky do mašinky.
/______________ _______________ _____________)( °!°)(
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Dědouch1 2017-04-21 13:28
Ani ne, Jarouši. V tom bych souvislosti nehledal.
Tadesco, je holt takový, jaký je.
Už dříve jsem se tam pohrabal v článcích a usoudil, že je to taková směs faktů, výmyslů a nesmyslů. Skutečná fakta (ať už úmyslně, nebo ne), takto degraduje a naivní věřící (tomu kterému článku), je poté, co se "bombastické" události (či co) neudějí, spláchne do [...]íku spolu s těmi nesmysly. No a později, zavadí-li onen naiva jinde o stejná fakta v článku opravdu hodnotném, vybaví se mu rovnou jako nesmysly...
Prostě tadesco (T. M.) chca, nebo nechca škodí.
Ovšem rozumně uvažující člověk se tam pobaví a ještě najde nějaký fragment...
Nechodím tam, stačilo, ale není nutné dívat se s despektem na někoho, kdo se hodí link.
;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Jarin G. 2017-04-21 20:55
Ve většině s tebou souhlasím.Ale když tu někdo opakovaně oznamuje , že Soros zemřel při letecké katastrofě nad Švýcarskem, nebo, že v NY vybuchla atomovka, tak se nezlob, je na úrovni toho, jehož jméno radši nevyslovím! Já si každý den poctivě projdu svých 11serverů, uložených v "oblíbené" a jsou tam i Hovínky abych byl v obraze o mainstreamu a pak vím, co může být reálné a co né.
A když tu, např., Crha cca 20x zavěsil úmrtí Sorose, tak než jsem ho "upozornil", prošel jsem i zahraniční servery, abych nebyl za blba.
Mně fakt vadí, když někdo něco přečte a hurá s tím do diskuze. Že to neděláš ty & spol? Od našich chytrých děvčat jsem nečetl ani jeden odkaz na tadesco, ani jeden Fake news. Nezlob se na mě, mně to přijde jako laciné získávání popularity!!! ;(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Dědouch1 2017-04-22 12:00
Jardo, chápu.
Koho si získá 20x opakované Crhovo nadšení?
Dobrý, bomba zpráva, dám plus (za to, že ho to tak potěšilo) a hledám, kdo kde o tom píše...
P. S. Ostatně kdo ví, jestli sereš opravdu už zaslouženě nějak nezhebnul. To, že někdo prohlásí, že sereš něco prohlásil...
Hledal jsem nějaké video z poslední doby. Marně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Ignác 2017-04-20 15:23
Docela zajímavé zprávy.

-- Svět je rozdělen na dvě části, jen Šichtařovi jsou neutrální :) Tedy 1+1 = 3
-- Že je Trump typický Američan ví spousta lidí. Zatím se jevil jako povrchní tlachal. No, čas od času něco provede. Jo to přece muž činu :)
-- Že rozpumpuje ekonomiku ... A jak? Je nazrkz prolezlá korupčníky a poskoky skutečné vlády USA. :)
-- Dělá světu četníka ... A co kdo čekal? To by musel min. 75% vlády a bohatých obchodníků vystřílet během pár hodin od uvedení do úřadu. A ani později to neudělá. Skončil by v autě v Dallasu.

:)

Čekal někdo něco převratného? Od USA?
Změna bude po jejich druhé občanské válce. A to ještě možná.
Ale třeba překvapí :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # xmarek 2017-04-20 18:46
Citace:
"V den kdy bude poslední ekonomické netáhlo pracovat, začnu věřit na zázraky" Marek Xara


Naštěstí pro mně takové opice nikdy nepochopí co se děje: goo.gl/iKiiV3
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás