Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaOlga Havlová: Chci, aby premiér s Bakalou a s jeho kumpány nesli odpovědnost

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Olga Havlová: Chci, aby premiér s Bakalou a s jeho kumpány nesli odpovědnost

"Já se k tomu také jako poslankyně za Moravskoslezský kraj musím vyjádřit," zahájila svůj projev druhé lednové úterý poslankyně Olga Havlová. Za zády měla premiéra Bohuslava Sobotku a tomu byly také určeny otázky od poslankyně zvolené na kandidátce Úsvitu.

...

"V Moravskoslezském kraji je dnes kvůli uzavírání OKD reálně ohroženo více než 10 tisíc pracovních míst v samotných dolech a dle odhadu odborářů dalších 20 tisíc v navazujících provozech, které Bakala prodal, např. vzduchotechniku, kantýnu, kuchyně atd. a dalších odvětvích, která s těžbou úzce souvisí. V případě, že tato situace nastane a šachty se uzavřou, bude to naprostý kolaps nezaměstnanosti Moravskoslezského kraje. Odpovědný za tento stav je náš současný premiér Bohuslav Sobotka. Přestože je ve funkci už čtvrtým rokem jako premiér a musí si být dobře vědom, že se na tomto stavu podílel, nic pro OKD do dnešního dne pořádného neudělal. Právě on prodal brutálně Bakalovi pod cenou doly OKD. Je to on, kdo Bakalovi převedl 44 tisíc hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné. Je to on, kdo mu zcela zdarma daroval hornickou nemocnici v Karviné či hotely ve Frýdku-Místku a Petrovicích u Karviné a další, které Bakalova skupina prodala celkem za téměř 150 mil. Kč," bouřila poslankyně Havlová.

"Loni se objevila zpráva, že poradci ČSSD koupili výhodně horský hotel Kladenka v Krkonoších, což byl původní majetek OKD, jehož privatizaci vládě také předkládal náš dnešní premiér pan Sobotka. Už ho mohli mít dávno zdarma, kdyby jim ho tenkrát pan ministr daroval," dodala.

"Právě Bohuslav Sobotka daroval podle znaleckého posudku panu Bakalovi celkem 47 miliard. A jak je to možné? Pro představu, tato suma se nápadně přibližuje schodku České republiky za rok 2015. Pár miliard sem, pár miliard tam," naznačila poslankyně z Moravskoslezského kraje.

"A nyní lehké kupecké počty. Celý podnik OKD byl odborníky nezávisle na sobě oceněn dvěma odborníky na 50 mld. Kč. K tomu ovšem samotné byty OKD byly odhadnuty na dalších 12 mld. Kč. Další byty byly darovány v Kladně zhruba za půl miliardy, ale chápu, že takto nízká suma už nehraje roli a je pod rozlišovací schopnost bývalého ministra financí. U počtů ještě zůstaneme. Podíl státu u tohoto majetku činil tenkrát 46 %, což je 35 mld. a k tomu když připočteme byty, tak podíl státu v OKD činil 47 mld. Tyto peníze nikomu nechybí?" ptala se Olga Havlová.

"A teď to nejdůležitější, vážení. Píše se rok 2004 a v Polském domě v Ostravě se koná krajský výbor ČSSD, kterého se účastní někteří členové vlády. Z těch nejznámějších jmenuji Stanislava Grosse, Lubomíra Zaorálka a našeho stávajícího premiéra pana Bohuslava Sobotku. Z tohoto krajského výboru vzešlo usnesení, ve kterém je doporučení vládě neprodat OKD, neprodat, za 4,1 mld., protože pouhá cena bytů byla vyčíslena na 12 mld. V roce 2011 Evropská komise posvětila privatizaci OKD za 4,1 mld. korun na základě informací dodaných obviněným znalcem Rudolfem Douchou. Ten v roce 2004 odhadl cenu akcií státu, tedy těch 46 %, o kterých jsem mluvila, na pouhých 2,8 mld. místo 35 mld. Přitom mezinárodní poradenská firma Ernst and Young ocenila jen produkční část OKD místo 2,8 mld. zhruba na 30 mld. Nedbalost, šlendrián, neznalost nebo úmysl? Odpovězte si na tuto otázku za miliardy sami. Něco jako množství železa ve špenátu, když se spletli jen o desetinnou čárku. V současné době prezentuje vláda ztrátovost OKD a je zajímavé, že o OKD mají zájem někteří další miliardáři. A víte, proč? Protože roční zisk současného OKD je 8 mld. Podle pana premiéra stanovisko pro Evropskou komisi, která kauzu šetřila, nepodepsal on, ale zesnulý náměstek Eduard Janota a ten se již bránit nemůže. Ale jedna věc je jasná. Sobotkovo ministerstvo už v té době vědělo o znaleckých posudcích, podle nichž byla hodnota státního podílu akcií nejméně 10 mld. Přesto Evropské komisi poslalo, že prodejní cena OKD ve výši 4,1 mld. je v pořádku," poznamenala poslankyně Havlová, která se domnívá, že kdyby byla privatizace OKD provedena alespoň trochu poctivě, mohl dnes celý Moravskoslezský kraj prosperovat.

"Mohli jsme zde mít fungující těžební průmysl a mnoho dalších prosperujících firem, které odjakživa odváděly nemalé částky do státního rozpočtu na odvodech. Bylo by dostatek peněz na hornické důchody a renty, aby mohli horníci odcházet do zaslouženého předčasného důchodu, kdyby stát vybíral řádné odvody z vytěžené tuny, které zákon umožňoval. Mohli jsme mít 44 000 hornických bytů, které si nájemníci mohli za přijatelnou cenu odkoupit. Naopak, do těchto bytů stěhoval Bakala sociálně slabé a vycucal tak stát na dalších sociálních dávkách," líčila Olga Havlová.

"Další nešvar, kterému stát nečinně přihlížel a báňský úřad dělal mrtvého brouka, bylo nedodržování horního zákona. Podle tohoto zákona byl povinen Bakala vytěžit celé ložisko a místo toho se prováděla výběrová těžba. Další porušování horního zákona umožnilo panu Bakalovi vykupovat pozemky a nemovitosti v předstihu pro plánovanou těžbu i v místech, kde se dodnes netěží. Do roku 2012 ještě vykupoval pozemky a nemovitosti z fondu pro důlní škody. Jen pro vysvětlení, tento fond musí být zřízen ze zákona a na tyto účely se používat nesměl. Občanská sdružení na porušování zákona upozornila a přesto stát nežádal vrácení peněz do tohoto rozpočtu. OKD a tedy Bakala léta vydělávali miliardy. Teď má ztráty zaplatit stát, občané, kterým se o pohádkových ziscích vykutáleného uhlobarona ani nezdá. Zůstal nám vyrabovaný kraj s nejistou budoucností. Stále dokola se mluví o dolu Paskov, ale to by byl jen začátek katastrofy. Jsou totiž v pořadí připraveny k uzavírání další šachty v Karviné. V letech 1984 - 1985, když se uzavíraly uhelné doly ve Velké Británii, podali naši odboráři třem stům horníků a jejich rodinám pomocnou ruku. Dnes v rámci Evropské unie nám pomocnou ruku nepodá nikdo," měla jasno Olga Havlová.

"Na tohle se nemůžeme nečinně dívat. Je to zcela jasný podvod, nečinnost premiéra, který v součinnosti s báňským úřadem si byl dobře vědom problémů, které nastanou. Chci, aby za tuto situaci nesli pan premiér Sobotka a jeho kumpáni včetně pana Bakaly odpovědnost. Členové vlády, především pan ministr Babiš, vidí útlum OKD zjednodušeně. Argumentuje, že když se utlumovala ostravská část OKD, propustilo se na 100 000 horníků a vše se zvládlo. Nikdo ale neřekne, že tenkrát dostali horníci mimořádný důchod v padesáti letech, nikdo neřekne, že rychlé a neodborné uzavírání dolů způsobilo několik havárií," pokračovala ve svém projevu Olga Havlová, která upozornila na skutečnost, že stát investuje ročně nemalé prostředky na monitorování výskytu metanu, dotěsňování starých důlních děl prostřednictvím firmy Diamo dodnes.

"Nařízení vlády 167/2016, podle kterého mohou horníci čerpat až tři roky 8000 při propuštění z dolu, je vázáno jen na firmu OKD, a to jen po dobu insolvence. Pokud se změní jméno firmy či se firma dostane z insolvence, tento nárok zaniká. Přitom v pozdějším nařízení, které se vztahuje na ostatní firmy pracující v hornictví, tyto podmínky nejsou a jsou tedy platná bez omezení. Vláda hlavně prostřednictvím ministra financí tvrdí, že OKD dala peníze na likvidaci dolu Paskov, ale částka 700 mil., kterou OKD dostalo jako půjčku, má být využita i na provoz a ne na uzavírání dolu. OKD hledá nového strategického partnera a já se ptám, proč? Podle ústavy a horního zákona je stát povinen nakládat s nerostným bohatstvím jako řádný hospodář a ne sledovat příchod nového Bakaly. Všude v Evropě je uhlí bráno jako strategická surovina a doly vlastní stát. V případě dalšího vytunelování OKD bude stát stejně financovat likvidaci, protože bezpečnostní rizika v případě neřešení těchto problémů jsou obrovská. Stát by měl silněji tlačit na převzetí dolu Frenštát jako na budoucí možné ložisko z hlediska pozice řádného hospodáře. Stát by měl tlačit na vedení OKD, které nemalou měrou přispělo k situaci, v jaké se firma nachází. Stát by měl mít snahu udržet OKD pohromadě, jelikož jsou jednotlivé doly tak propojeny, že činnost jednoho dolu není možný bez spolupráce s druhými, a to jak materiálně, tak personálně," poznamenala poslankyně zvolená za Úsvit.

"A na závěr řečnická otázka na pana premiéra. Co jste měl z privatizace OKD, pane premiére? Už slyším vaši odpověď, že nic. A co z toho měl stát? Všichni víme, že také nic, takže pokud ani pan Sobotka, ani stát z toho nic neměli, tak podle mě je pan premiér zřejmě nesvéprávný!," uzavřela svůj projev Olga Havlová, kterou rušil ruch ve Sněmovně tak, že místopředseda PSP Vojtěch Filip musel ostatní poslance kárat, aby paní poslankyně měla důstojné prostředí pro přednes svého příspěvku. "Prosím skutečně o klid. Čekali jsme půl roku na doprojednání tohoto bodu, myslím si, že debaty mimo tento bod se mohou vést v předsálí," upozorňoval Vojtěch Filip poslance.

Zdroj: pz.cz

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+89 # Monika lkema 2017-01-13 10:31
Nežijí u vás a neznám tuto dámu ! Ale se srdce i duše před ni smekám vyžaduje velký respekt !
+58 # Richard 2017-01-13 12:35
Poslankyně Olga Havlová

Volební kraj: Moravskoslezský
Zvolena na kandidátce: Usvit
psp.cz/.../...

A zde Wiky cs.wikipedia.org/.../...

Sobotka je bezpáteřní přizdisráč který z strachu z čehokoli a o cokoli udělá všechno.
A ani za to vlastně nemůže protože je to jeho přirozená vlastnost a proto se to nikdy nezmění.
( jako třeba když má někdo hrb.)
+59 # Audit 2017-01-13 10:55
Celý majetek OKD roku 2004 byl vyprodukován komunisty, všechny byty postavili komunisti.


Na Bakalu nesahejte - je to Lahváče kamarád a v Praze koupil a vyhnal obyvatele činžáku ve kterém zřídil jeho knihovnu.

Kde je těch 44 000 majitelů bytů? Proč se nebijí za svá práva?
Stojí na košíky u Kauflandu a večer jim dávají Ulici.
Dnes má RPG byty od Bakaly akci - ke každému novému pronájmu vám dají poukaz do Kauflandu na nákup za 1 000,- Kč.
+43 # Dost3 2017-01-13 11:21
Citace:
Stojí na košíky u Kauflandu a večer jim dávají Ulici.
- naprosto správně. Koblihu a páreček před volbami, hlavně nenechat ovečky přemýšlet a zvláště ty mladé, staré,co jim ještě slouží paměť, postupně pochcípají a je vyhráno.

Je třeba podpořit:
- děcka - sbírejte víčka
- potravinová pomoc pro děti,co nemají na obědy
- podpořte invalidy nemají na vozík
- sbírka pro dobrovolníky co se starají o nemocné
- sbírka na léčbu, co nehradí pojišťovna(jak je to možné?!!!)
- výcvik asistenčních psů
- sbírka, sbírka,sbírka

Je to jednoduché - kde není žalobce, není soudce.
Žalobce sice je, ale každá poctivost má své hranice.
Ale když je to už venku -řádně vyšetřit by "neměl"
být problém.
A trest podle ČSSD padni komu padni.

Kdo z občanů věří, že současným vládním atrapám jde o lidi, tak je to jako by věřili, že jim hovnocuc přiveze čistou pramenitou vodu.
Ale i tací jsou už mezi námi.
+14 # spektatorátor 2017-01-13 19:36
Souhlas. Ale doplňuji - nepochopil jste "klanově - korporátní" charakter naší civilizace. Jsou zde jedny klany, co sledují své zájmy, a jiné klany, co sledují zase své jiné zájmy. Když se jejich zájmy shodují, všechny ty klany spolupracují, a když se jejich zájmy neshodují, nespolupracují a když jsou protichůdné, jdou proti sobě. A pak je to již jen o tom, které klany jsou mocnější, než jiné. A to je celé. Sobotka a Bakala i jiní zločinci nikam za mříže nepůjdou, neb za nimi stojí mocné klany či jsou jejich součástí - leda by je tam dovedly strčit mocné konkurenční klany stojící za Babišem. Ale to je málo pravděpodobné - oni ti kluci se většinou nakonec stejně nějak domluví. Struktura je taková, že vše je provázané svobodozednářst vím, a jeho podivnými vazbami stvrzenými přísahami, lóžemi a stupni. Zde pak relativně malá skupinka lidí dovede v zájmu klanů sabotovat všechny moci státu - tedy: moc zákonodárnou, moc výkonnou a moc soudní. Zdánlivě a dle ústavy jsou všechny tyto moci na sobě nezávislé. Ale právě jejich penetrace tajnými klanovými mafiemi, které se kolikrát neřídí závazky civilizovanosti , ale jen mocí a penězi, způsobuje, že ty 3 pilíře jsou na sobě velice závislé a dokonce to je tak, že moci zákonodárné je podřízena moc výkonná a té moc soudní. Tedy: "mafie" si nechají napsat určité zákony od jimi ovládané Moci Zákonodárné, dle kterých nás okrádají (o peníze, nebo ještě hůře o práva a svobody), ale v zájmu zdání "civilizovanost i" musí být mnohé zákony OK, aby se ovce příliš nebouřili proti stříhání. Zde pak "mafie" ani tyto zákony nerespektují, a jsou někdy přistiženy při kradení = pak se to řeší u Moci Výkonné = např. na policejním ředitelství se to zamete pod stůl, policisté jsou převelováni či propouštěni za smyšlené či triviální pochybení, atd. Co se nepovede zastavit ani u Moci Výkonné, to se zastavuje u Moci Soudní. Zde je taky několik metod, jak se to dělá - např.: procesní chyby soudce, špatně zpracované žaloby z prokuratury, rozsudky s podivnými zdůvodněními. Atd. Soudce, člen tajného bratrstva kocouřího drápu, dostane od šéfa bratrstva prostě rozkaz a ten si nemůže dovolit neuposlechnout, neb by na něho vytáhly třeba fotky, jak byl jednoho dne s jakousi prostitutkou v rámci jakéhosi rituálu místo doma s manželkou, a zničilo by mu to kariéru, a nebyl by schopen platit velkou hypotéku atd. (=je vlastně otrok systému, který musí poslouchat diktát systému a ne diktát svědomí!). Možná konspiruji, ale jak jinak si vysvětlit všechny ty "náhody" při kterých se z vlasti vytrácejí majetky?
+17 # Janina 2017-01-13 22:43
Trest, padni komu padni. Jenže žádné chycení a potrestání viníků už nevrátí naší zemi a naším lidem bohatství, které bylo rozkradeno za posledních 27 let.
4x horší než 2 světová válka
Toto je výsledek hospodaření našich národohospodářs kých ekonomických elit a expertů na transformaci socialismu v kapitalismus.
Prodali grunt, peníze z prodeje jsou bůhví kde a nás zadlužili.
To by žádný dobrý sedlák neudělal. Na to museli přijít Klausové, Kalouskové a jim podobní.
Kdo kradl plnými hrstmi a byl souzen či odsouzen, byl následně amnestován a bez trestu zbaven odpovědnosti za své činy.
Vývoj státního zadlužení:
1989 + 280,0 mld. Kč (aktiv) a to nehovořme o zahraničních aktivech, které činily asi 120 mld Kč; z toho 70% v Rusku, dnes již ze 40% splaceno ropou a železnou rudou, kde ale skončila a za kolik je otázkou.
Data pouze do roku 2012-13:
1993 - 158,8 mld. Kč
2003 - 493,2 mld. Kč
2007 - 892,3 mld. Kč
2009 - 1 178,2 mld. Kč
2010 - 1 344,1 mld. Kč
2011 - 1 499,4 mld. Kč
2013 - 1 700,0 mld. Kč

Výdaje za dluhovou službu
2001 17 mld. Kč
2006 31 mld. Kč
2011 72 mld. Kč
2012 82 mld. Kč

- ČR, která je počtem obyvatelstva 48x menší než celá EU, má 6x více heren a kasin než zbytek EU dohromady!
- zahraniční kapitál vlastní cca 80 % klíčových firem a je kontrolován ze 40% z daňových rájů!
- 56 tun českého zlata bylo po roce 1989 vyměněno za dluhopisy.

Německo má stav zlatých rezerv 3 396 tun, ČR pouhých 12 tun a dále "tak zvané zlaté žíly u obyvatelstva"...

- hospodářské škody vzniklé na území ČSR po 2. SVĚTOVÉ VÁLCE byly vyčísleny (v dnešních cenách) na 1 bilion 351 miliard Kč.
Zmizelé národní jmění od r. 1989 představuje téměř 4 násobek hospodářské ztráty ČSR za druhé svět. války!!

Nejhorší je, že výše uvedené údaje jsou pravdivé a z veřejně dostupných zdrojů a národ ovcí nic...
Nikomu nevadí, že nebude na zdravotnictví, vzdělání, důchody, infrastrukturu. ..
Že po válce roky hromaděné bohatství především rukama dělníků, kteří jej tvořili, je v kapsách zlodějů bez trestu...
Nejspíše je pravdou, že každý národ má vládu, kterou si zaslouží...

"Není problémem nasytit chudé, ale je problém nasytit ty bohaté..."
+6 # Dědouch1 2017-01-13 23:08
++++++
+1 # lubinen 2017-01-15 10:38
Bohužel to je realita , je mi z toho až blitmo kolik je v téhle zemi vlastizrádců , Jidáš by bledl závistí , nejslizští had je zaprodanec Sralbotka, bohužel většina z tohoto národa se nechá utáhnout na vařené nudli.
+39 # cocoa darriba 2017-01-13 10:57
Tak hlavně že "horníci" vždy čssd dostali do vlády.
-34 # Jakub Janda EH 2017-01-13 11:01
o panu Bakalovi prosim jenom slusne. On je spravnej chlap
+30 # Audit 2017-01-13 11:41
Přesně, nevím proč ti "lidé" na Bakalu nadávají.
Někdo mu to prodal a on to koupil.
Ten, kdo mu to prodal by za komunistu už makal na uranu, nebo v kamenolomu.
Ale to by nebylo demokratické. Kapitalismus s lidskou tváři je přece jenom "lidštější".
+10 # trumpovastará 2017-01-13 16:52
zdechni kundo
+19 # Monika lkema 2017-01-13 13:48
Děkuji pane Richard !
+6 # Richard 2017-01-14 01:39
Rádo se stalo. Ta paní vzbudila muj zájem již dříve protože mne vyděsilo to jméno. Zaplať bůh je v tom nevině.
Dokonce bych řekl že malinko zmírnila moji alergii na jméno Havel.
+2 # krummer 2017-01-13 18:30
vsadim se, ze cssd vyhraje v Ostrave pristi volby, proc ?
hadejte 3x
+9 # květák 2017-01-13 19:55
I když paní poslankyně vše doplnila hromadou čísel..vlastně nám řekla to co asi většina lidí ví, žádné velké překvapení...vz pomenula OKD...ale mohla by brát fabriku od fabriky,nemovit osti, pozemky...i celou privatizaci...z hasněte...začín á privatizace...n ejhorší je ,že to pokračuje...boj o lukrativní majetky ,zakázky...hrom ada špíny...tam se občas i střílí...jiné už to nebude....od revoluce střídavě vládli socani a ODS, myslím, že každému náleží asi 1bilion zaťatej dluh z těch dvou.bilionů..b udou volby a není koho vybrat...je to asi jedno ...tak budou za pár let 3biliony...a říkají,že vcelku prosperujeme... jsme proexportní ekonomika.....n evím asi jsem sám...když vidím, že jsme montážní linka...většina lidí vyrobí nějaké komponenty do něčeho pro někoho...použív ání hlavy není nutné...ta je jenom na čepici...většin a továren samozřejmě není českých...to je asi úspěch...pivo určitě né...možná tvarůžky...300k č kg....vepřová kýta 90kč kg.dovoz...baná ny 19,jablka29kč.. ..ti starší si říkají, hlavně ,že nevyrábíme messerschmity.. ..pro export...
+15 # květák 2017-01-13 20:10
Ještě pár blbých čísel.....kdyby stát prodal 44000 bytů po 1000.000....má 44mld....za 500 má 22mld...za100 má 4,4mld...a to je částka za kterou Sobotka střelil celé OKD....ministr financí.....ste jnej jako ten chemik...určitě jim doma kasu drží manželka jinak by zemřeli hlady....žádnej učenej...politi k z nebe nespadl, ale blbce jako by nám shazovali....
0 # ministrfinanci 2017-01-14 23:40

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás